jakie najmniejsze baterie Aku zeby uruchomić hida?

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

jakie najmniejsze baterie Aku zeby uruchomić hida?

Post autor: kafi »

Witam

Potrzebuje jakichś kompaktowych akumulatorków do podłączania przetwornic, żarówek na kilka sekund, do testowania przetwornic żarówek, stosuje aku żelowy aku 12v ale niestety jest nieporęczny i swoje waży, a chciałbym coś takiego co zmieści się w kieszeni kurtki i nie będzie cięzkie.... a potrzebuje coś bardziej mobilnego co wrzuce do kieszeni

Tylko po to żeby podłączyć kilkanascie razy na 3-4 sekundy

widziałem ze sa jakies przez Was konstruowane pakiety S3PS i inne ale nic mi te nazwy nie mówią a nie moge nic na forum znaleźć, kiedys czytałem tez na tym forum ze mozna wykorzystac baterie od laptopa, fakt jest długa ale jej waga jest ok...


Więc da rade coś takiego mobilnego wykombinowac, zeby było jak najlżejsze i najmniejsze do chwilowego testowania przetwornic, modułów i żarników?



Serdecznie pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Jakie prądy potrzebujesz?
Jeśli parę amperów, to po prostu użyj 3 ogniw, np. 18650 odzyskanych z baterii laptopa i taniej ładowarki na pojedyncze ogniwa (a do pracy połączysz szeregowo).
Naładowane w pełni będą miały 12,5-13V, a rozładowane ok. 9V (raczej nie rozładowuj ich głębiej, doładować można bez obaw w każdej chwili).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

Witaj
jakie prądy?

musi z tego ruszyć kilkanascie moze kilkadziesiąt razy przetwornica oryginalna hella dosłownie na 2-3 sekundy do testowania żarników, żarówek d2s


do tej pory stosowałem akumulator żelowy 7ah i wystarczyło go naładować raz na kilka miesięcy, ale czasem potrzebuje coś podłączyć na szybko a akumulatora 1,5 kg nie zmieszcze do kieszeni bo jest za ciężki


Mam latarki na akumulatorki 18650

mogłbym zamówić jakieś takie mocowania z DX'a zeby zrobic z nich pakiety, jakieś koszyczki, może ktoś podpowie krok po kroku co i jak:)

Bo w tym temacie spinania szeregowo to jestem laik:) ale jak ktoś mi podpowie co i jak to lutować potrafie:)



prąd żeby palnik ruszył musi miec 12V tylko nie wiadomo czy z takich małych bateryjek odpali to wielokrotnie, podobno przy rozpaleniu pobiera właśnie najwiecej prądu poźniej przetwornica się stabilizuje, a ja właśnie potrzebuje na 2-3 sekundy zobaczyć czy żarówka xenon działa i podpinać następną

Taki mobilny tester żarówek i przetwornic


z góry dziękuje za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony sobota 23 lut 2013, 08:44 przez kafi, łącznie zmieniany 1 raz.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Dla świętego spokoju zrób sobie 3S2P

3szeregowo i 2 równolegle

Będzie to kompromis pomiędzy wagą rozmiarem a tym żeby nie zabić szybko ogniw.


Jak się uprzesz to możesz dać 3S1P ale jest to szkodzliwe dla ogniwek.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
sahim
Posty: 23
Rejestracja: czwartek 17 sty 2013, 18:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sahim »

Jako że to mój pierwszy post - witam wszystkich oświeconych :)
W kwestii łączenia pakietów i rozwikłania "tajemniczych" oznaczeń typu 3S2P chciałem podpowiedzieć bardzo przydatną stronkę.. Co do pytania w temacie - wydaje mi się że w dziale sprzedam jest oferta kolegi Woytazo na bardzo wydajne prądowo akumulatorki typu 18650.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witaj sahim
Bardzo przydatna stronka, dzięki.

Pozdrawiam
PS: Proponuję założyć taki temat w dziale wiedzy.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pytanie tylko kto testuje palniki po 2 - 4 sekundy ? Palnik może odpalać, ale mieć niestabilny łuk lub gasnąć po czasie itd. Test palnika zazwyczaj powinien trwać przynajmniej kilka minut.
ILPT
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

skaktus pisze:Pytanie tylko kto testuje palniki po 2 - 4 sekundy ? Palnik może odpalać, ale mieć niestabilny łuk lub gasnąć po czasie itd. Test palnika zazwyczaj powinien trwać przynajmniej kilka minut.

wiedziałem ze wczesniej czy później ktoś to zaneguje, doskonale o tym wiem zeby ustabilizował się łuk potrzeba kolo kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, ale czasem potrzebuje coś podłączyć na chwile, przetwornice lub żarówke, wielokrotnie na chwile i dlatego chciałem cos skonstruować takiego mobilnego


Dziś rozebrałem baterie od laptopa i jest tam właśnie 6 ogniw 18650 połączone ze sobą w pakiet, każdy wie o co chodzi, no i czy z czegoś takiego dam rade odpalić xenon?

coś dzis próbowałem ale słabiutko mi to idzie:) cos musiałem źle podłączyć

Jutro postaram podeprzec się zdjęciami co i jak:)
gdyby to działało to by było super bo waga i wymiary są idealne aby miec to zawsze pod ręką w kieszeni, tylko zrobić pakiet w folii termokurczliwej i było by ok ale czy sie nada:/

jeszcze dzis przetwornicy z tego nie odpalilem, ale ładowałem ten pakiet ładowarka ultrafire na ogniwa 18650
Ostatnio zmieniony sobota 23 lut 2013, 22:26 przez kafi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Witaj.
Myślałeś może o akumulatorze z wkrętarki? Zawsze można znaleźć jakiś, są różne na 12V na 14,2V. Akku z baterii z laptopa mogą być nieco wysłużone i nie potrafią oddać prądu do startu przetwornicy.
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

maciex93 pisze:Witaj.
Myślałeś może o akumulatorze z wkrętarki? Zawsze można znaleźć jakiś, są różne na 12V na 14,2V. Akku z baterii z laptopa mogą być nieco wysłużone i nie potrafią oddać prądu do startu przetwornicy.

Jak już dziś rozebrałem całą baterię na części zestaw prawie gotowy:) Próbowałem tam go podpiąć na próbę ale niestety nic się nie działo, możliwe że za słabo naładowałem:/
Ostatnio zmieniony sobota 23 lut 2013, 22:28 przez kafi, łącznie zmieniany 1 raz.
kambal
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 23:47
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

kafi, jeśli już używasz takich rzeczy jak przetwornice i palniki, to raczej nie jesteś laikiem, albo robisz to dla zabawy, albo handlujesz tymi palnikami.

Ale do sedna, ile chcesz na to wydać? Można kupić pakiet modelarski, ważący 250-300 gram, pojemność 2200-3000mAh, który jest w stanie oddać np 20x pojemność. Czyli taki 3000 teoretycznie odda 60A, (możesz sobie odpalić seicento przy rozładowanym akumulatorze). Koszt na allledrogo około 100zł. I masz gotowe bez kombinowania.
Pozdrawiam
kambal zwany Kamilem Convoy M1
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

kambal pisze:kafi, jeśli już używasz takich rzeczy jak przetwornice i palniki, to raczej nie jesteś laikiem, albo robisz to dla zabawy, albo handlujesz tymi palnikami.

Ale do sedna, ile chcesz na to wydać? Można kupić pakiet modelarski, ważący 250-300 gram, pojemność 2200-3000mAh, który jest w stanie oddać np 20x pojemność. Czyli taki 3000 teoretycznie odda 60A, (możesz sobie odpalić seicento przy rozładowanym akumulatorze). Koszt na allledrogo około 100zł. I masz gotowe bez kombinowania.

Masz rację w 100% ale podłączenie palnika i przetwornicy nie jest bardzo trudne:)

Mam kilka oryginalnych przetwornic helli oznaczyłem sobie przewody plus minus i wystarczy tylko podpinać do akumulatora i działa,czasem potrzebuje podłączyć jakąś przetworniczkę jakąś żarówkę dosłownie na chwilke, a też nie chciałem żeby to był pakiecik który rozładuję się po dosłownie kilku chwilach...
Twój pakiecik brzmi bardzo interesująco, tak 100 zł to byłby maks na to, choć nie ukrywam że o wiele większą satysfakcje daje gdy coś skonstruuje się samemu:)

Myślisz ze z takiego pakieciku odpalę kilkanaście razy xenon?wszystkie mają po 7,2V a xenonowa przetwornica jest na 12V do tego jeszcze ładowarka 150 zł:/


Może jednak udało by się coś wykombinować z tym moim zestawem z baterii od laptopa:)
kambal
Posty: 90
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 23:47
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

kafi,
szukaj pakietu 3S, one mają napięcie 12,6V po naładowaniu, są to modelarskie pakiety li-pol, plusem jest ich wysokoprądowość. Do pakietu z ogniw z laptopa też wypadało by zrobić jakąś ładowarkę. Zakładam, że laptop już tej baterii nie przyjmuje, więc jest po wielu cyklach ład/rozł. Jeśli masz te ogniwa to jak najbardziej warto się w to bawić, choć nie oczekuj zbyt dobrych parametrów.

A tak odchodząc od tematu, co robisz z tymi przetworniczkami? Pracujesz gdzieś z nimi czy to tak dla fanu?
Pozdrawiam
kambal zwany Kamilem Convoy M1
kafi
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kafi »

kambal pisze:kafi,
szukaj pakietu 3S, one mają napięcie 12,6V po naładowaniu, są to modelarskie pakiety li-pol, plusem jest ich wysokoprądowość. Do pakietu z ogniw z laptopa też wypadało by zrobić jakąś ładowarkę. Zakładam, że laptop już tej baterii nie przyjmuje, więc jest po wielu cyklach ład/rozł. Jeśli masz te ogniwa to jak najbardziej warto się w to bawić, choć nie oczekuj zbyt dobrych parametrów.

A tak odchodząc od tematu, co robisz z tymi przetworniczkami? Pracujesz gdzieś z nimi czy to tak dla fanu?

Czasem jeżdzę na giełdę samochodową do Lubinia lub do Gliwic po jakieś części do serwisu samochodowego, często reflektory i xenony, ciężko chodzić jest po giełdzie z akumulatorem pod pachą, a czasem kupując jakiś reflektor lub przetwornice ewentualnie żarówki, dobrze jest podpiąc swoje kabelki i zobaczyć czy świeci, wystarczy kilka sekund czy w ogóle odpala.
Bo oczywiście tam nikt ci nie podłączy żeby sprawdzić:) więc dlatego taki leciutki pakiecik zawsze w kieszeni się przyda, nie raz kupiłem coś bez sprawdzania co miało działać a później okazywało się że jest inaczej.. a tak małe krokodylki do lampy plus minus i widać co i jak:)


a z czegoś takiego nie pociągnie? można by dołożyc jeszcze ze 2 baterie, z laptopa mam ich 6 ale podejrzewam ze o innej pojemnosci, na opakowaniu baterii było 11v

http://club.dx.com/reviews/photos/103855/194005
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ten holder jest tak podłej jakości, tzn sprężynki i przewody, a raczej włoski, że na starcie przetwornicy,
stopią Ci się przewody :D o ile przetwornica wystartuje. Jak dobrze wiesz, większość przetwornic pracuje w zakresie napięć OKOŁO 9-16V
Więc pakiet 3S spokojnie Ci wystarczy. Masz laminat w domu? Taki jak do płytek elektronicznych.
Z takiego zmajstrujesz sobie dobry koszyk. Jako styki użyj sprężynek zmostkowanych plecionką,
wyprowadź przewody 1mm2 i masz spokój. Do ładowania akumulatorki wyciągasz z koszyka i normalnie ładujesz a nie jako pakiet.
W baterii laptopowej już fabrycznie masz zgrzane ogniwa równolegle czyli takie pakieciki 1S2P.
Taki pakiet możesz traktować jako jedno ogniwo dla ładowania.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ