Moja mała latareczka ;)

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Moja mała latareczka ;)

Post autor: arek5231 »

Witam szanowne forum! Już długo chodziła mi po głowie myśl zbudowania sobie latarki na przetwornicy HID troszkę większa od slim ale mniejsza od fat. Na bazarku udało mi się dorwać nową latareczkę jednakże z rozładowanym akumulatorem. Po kilku jej przeróbkach i starannym zogniskowaniu palnika (H7 4300k) wyszło mi coś takiego jak na zdjęciach poniżej ;) Byłem bardzo zaskoczony efektami świetlnymi jakie uzyskałem na miejskim stadionie w czarną noc (z zaskoczenia moim oczom ukazała się cała trybuna i dwie bramki :mrgreen: ) Niestety latareczka raz mi upadła wraz z plecakiem w którym była co skutkowało lekkim pęknięciem tego czarnego plastiku wokół reflektora, jednakże kilka minut klejenia załatwiło sprawę i nawet trzyma się lepiej jak przedtem :D Widać tylko małe pęknięcie i ślady klejenia nie rzucające się zbytnio w oczy co nie przeszkadza w obsłudze.

Obrazek Obrazek

Do monitorowania stanu akumulatorów użyłem układu LM3914 zamiast 10 użyłem 6 diod co dobrze prezentuję się z całością ;)

Obrazek

Pierwsza dioda gaśnie gdy napięcie spadnie do około 12,29V a czerwona poniżej 9,6V co pozwala dobrze chronić ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem. Do zasilania latareczki użyłem pakietu 3S2P co daje 12,6V przy pełnym naładowaniu i około 4,4Ah pojemności. Z moich testów wyszło, że spokojnie można około godziny świecić :wink: W przyszłości można by było dodać układ wyłączający przetwornicę poniżej danego napięcia. Jako, że zbudowałem także ładowarkę dorobiłem wejście ładowania co jest bardzo praktyczne i nie szpeci latarki aż tak bardzo co z resztą możecie ocenić sami (nie zaważajcie na moje umiejętności operowania pilniczkiem i wiertłami).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przy użyciu zasilania niższego niż 20V należy wyregulować tylko napięcie podające przez stabilizatory aby diody sygnalizujące naładowanie się zaświeciły. Potem tylko lekka regulacja na poszczególna celę i gotowe ;) Mam jeszcze filmik i zdjęcia nocne, które wystawię jak najszybciej możliwe, że dzisiaj wieczorem. Opinię mile widziane :smile: .
Jeżeli ktoś potrzebuję tanio takiego urządzenia mogę mu zaoferować swoją zabawkę a szczegóły na PW. Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
sebeq
Posty: 167
Rejestracja: piątek 30 maja 2008, 09:14
Lokalizacja: Bartoszyce

Post autor: sebeq »

Ha , mam taką samą latarkę , z tym że refa zastosowalem takiego jak smokuxx1987 w swoim hidzie , moja jeszcze nie dokończona ale już tylko pierdółki .

sebeq
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Dobrze nadaję się na przeróbki tylko miejsca mało :p

[ Dodano: 22 Kwiecień 2013, 20:02 ]
Oto zdjęcia z akcji w terenie robione późnym wieczorem jeszcze jest troszkę światła. Niestety robione telefonem i robią mal wrażenie w porównaniu z rzeczywistością. Na żywo tego światła jest o wiele więcej a to co jest na zdjęciach to tylko cząstka tego co latareczka potrafi :grin: W niedługim czasie postaram sie wrzucić filmik i parę zdjęć z kompletnej ciemności :wink:

Drzewo oddalone o jakieś 50Metrów.
Obrazek

Budynek oddalony o jakieś 90 metrów niestety telefon nie wyłapał wszystkiego..
Obrazek

Nie da sie patrzeć z bliska gdy się świeci przed sobą :razz:
Obrazek

Obrazek

W rzeczywistości ta droga, która jest na ostatnim zdjęciu jest jeszcze dalej i bardziej oświetlona :wink:

[ Dodano: 30 Kwiecień 2013, 14:52 ]
Wstawiam jeszcze parę zdjęć z zimy :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do tego jeszcze kiepskiej jakości filmik jednakże da się coś zobaczyć :wink:
Przepraszam za jakość :sad: Pozdrawiam.
Załączniki
Filmik.rar
Filmik
(720.43 KiB) Pobrany 19 razy
Awatar użytkownika
aquater
Posty: 43
Rejestracja: piątek 01 mar 2013, 20:12
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: aquater »

Jaki koszt latareczki?
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Koszt jest zależy od zastosowanych części. Ogólnie dobrze zrobiona latareczka wychodzi ok 200-250zł.
Everybody lies...
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Zakupiłem dwie przetwornice mniejsze od Fat i chyba troszkę większe od Slim za 40zł wraz z dwoma palnikami 4300K. Do tego doszło 9 akumulatorków od kolegi z forum. Aktualnie 6 znajduję się w latarce a pozostałe trzy jako pakiet dołączam poprzez złącze wystające z latarki zwiększając pojemność. Do budowy użyłem nowej latarki halogenowej z padniętym aku za 15zł z miejscowego targu. Do tego doszedł wskaźnik za 15zł robiony własnoręcznie na scalaku LM. Wykonałem także ładowarkę, której schemat jest gdzieś na forum. To raczej wyszło mnie troszkę ponad 100zł także opłacało się a światła jest tyle, że głowę urywa ;) Mogę dodać nowe lepsze zdjęcia wraz z filmem w lepszej jakości :) Najgorzej jest z ładowaniem całości bo zajmuje to wieczność, bo max prądy jakie idą na ogniwa to 1.5A na pakiet 3S3P także słabo.. Przydało by się 6.6A ale na razie brak czasu ;)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Widze że nie tylko ja mam hida w Krośnie :D
Masz palnik 4300 K ja mam taki sam jest to neutralna biel, ale mój zalatuje coś pod zielony.
Można kiedyś porównać barwy.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Już kiedyś mieliśmy porównać :-P Mój šwieci normalnie, ostatnio chciałem zmienić na 6K lecz trzeba kilkukrotnie włączyć go aby załapał.. Chciałem wymienić ale wyrzuciłem taką gumę i obawiam się źe nie przyjmą..
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

A gdzie kupowałeś palnik?
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Byłem w JK style i dostałem nowy palnik bez żadnego problemu także jakbyś kiedyś Smoku był tam to serdecznie polecam. Palinik 6K sprawuje się dobrze widać trochę inną barwę tylko nie wiem czy lepiej od 4K czy gorzej . U Was jak to się sprawuję ? Poniżej kilka nowych fotek. Mam jeszcze dwa filmiki w HD ale wrzucę inne jak nagram bo te takie nie do końca ukazujące to w dobry sposób ale oczywiście dla chętnych udostępnię ;).Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jakiej masz średnicy reflektor?
Wylicytowałem taką samą latarke ostatnio, a przynajmniej z zewnatrz.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Jeżeli chodzi Ci o średnicę szkła bez otwierania to jest 10,5cm. Za ile udało Ci się dorwać ? Mogłeś pójść na targowicę i popytać ja tak zrobiłem i dorwałem za 15 zł ;)

[ Dodano: 27 Wrzesień 2013, 12:14 ]
Skupienie z tym refem mogło by być lepsze ale nie jest najgorzej ;)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Za 39 zł z czego 18 zł kosztowała przesyłka.
Towar po ekspozycji sklepowej, czyli stan idealny, akumulator do wywalenia.
Srednica reflektora 14.5 cm :D
Ogulnie to potworek, jak dojdą ogniwa od Woytazo i wszystko zmontuje to może będzie jakiś nowy temat w dziale HID.
Jak twoje prace z zabezpieczeniem pakietu odcinającym zasilanie?
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Dziwne, mam identyczną latarkę jak ta co kupiłeś i mój odblask w reflektorze ma 12,5cm.
Everybody lies...
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Widzę, że tylko mój to taki pyrtek 10cm haha Ale wielkość nie ma znaczenia i tak powala :-P Nie mam nic takiego wsadzonego właśnie ale mam w planach ;-) Ja osądzam stan naładowania ogniw po wskaźniku jak wchodzi na czerwone pole to jest ponad 9v i już nie korzystam z latatki. Po przyjściu do domu sprawdzam napięcie na poszczególnych celach. Jak dotąd nie rozładowałem pakietu poniżej 9v ;-) Jak będziesz miał jakiś układ a schemacie to podeślij a na pewno skorzystam ;-) Przydało by się coś odcinające napięcie przy 9V. Rozbierzność między ogniwami sięga nie więcej jak 0,05V więc to chyba bezpieczna wartość :-P Ty masz Smoku jakiś przełącznik MOSFET zainstalowany? Ja raz zrobiłem lecz nie wiem czemu był w stanie ciągłego zwarcia:-/ Wtedu użyłem BUZ11 i coś nie pykło.. Jakbyś chciał Smoku palnik 4K w bdb stanie z metalowym mocowaniem to pisz ;-) Pozdrawiam.

[ Dodano: 27 Wrzesień 2013, 21:09 ]
Aku w tych latarkach halogenowych to totalna kupa:-D
ODPOWIEDZ