Czym zasilić HID'a?

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Matixs
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 14:54
Lokalizacja: Lublin

Czym zasilić HID'a?

Post autor: Matixs »

Cześć. Mam już prawię gotową latarkę z xenonem, ale ciągle mam problem z jego zasileniem. Na początku myślałem o pakiecie 18650, ale nie wiem czy i jak go później ładować.
Szukam też w miarę małego akumulatora 12V, ale nic nie mogę znaleźć.
Macie jakiś pomysł lub propozycję?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Żelowy - zalety - tani i proste ładowanie, wady - ciężki.
Ołowiowy - to samo co żelowy.

18650 - cena wyższa, lżejsze i idealne do xenonu. Do tego coś pokroju imaxa b6 lub inny klon, ewentualnie balanser z ładowarką bez LCD i po wszystkim.
ILPT
Matixs
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 14:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Matixs »

No właśnie z tym że żelowy będzie ciężki to wiem, ale jakoś specjalnie mi to by nie przeszkadzało. Będzie to raczej służyć do wyjścia za zewnątrz i poświecenia sobie od czasu do czasu.
Mam akurat 4 wolne ogniwa 18650, ale to chyba będzie za mało na pakiet?

Ps. Gdybym kupował akumulator to o jakiej pojemności będzie dobry? 4Ah, 5Ah?
Taki będzie dobry? Jest całkiem mały i lekki więc taki by mi pasował. Czy lepiej kupić jakiś droższy?

Kod: Zaznacz cały

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-agm-12v-4ah-gwarancja-2-lata-i4800029925.html
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Matixs pisze:Mam akurat 4 wolne ogniwa 18650, ale to chyba będzie za mało na pakiet?
Do zasilania HIDa to za mało. 9 sztuk to już by było w miarę OK.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Matixs
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 14:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Matixs »

No właśnie tak myślałem że będzie za mało. Patrząc też na cenę tej ładowarki to koszty będą całkiem sporę. Więc raczej kupię akumulator. Może będzie to mniej praktyczne, ale zawsze tańsze :)
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

marmez pisze:
Matixs pisze:Mam akurat 4 wolne ogniwa 18650, ale to chyba będzie za mało na pakiet?
Do zasilania HIDa to za mało. 9 sztuk to już by było w miarę OK.
Zależy jaka przetwornica i jakie akumulatory. Mam kilka slimów i bez problemu startują z 4 sztuk 18650 :)
ILPT
Matixs
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 14:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Matixs »

Akumulatorki Panasonica CGR18650A, a przetwornica chińska SLIM.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

To że slim to nic nie znaczy bo w jednym zestawie mogą być dwa identyczne z zewnątrz slimy a w środku całkiem co innego.

Akumulatory podłącz szeregowo, do tego miernik i sprawdź czy odpali i jaki prąd pobiera przy starcie.
ILPT
Matixs
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek 15 wrz 2014, 14:54
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Matixs »

Dzięki. Zrobię tak jak mówisz i zobaczę co z tego będzie. Ale wydaje mi się że nie będę się bawił tylko kupię jakiś mały akumulator.
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

Ja będę jednak namawiał do litówek. Ołowiowe poza tym, że mają pojemność liczoną dla prądu dwudziesto godzinnego i kiepską charakterystykę prądu rozładowania do pojemności, to nie lubią rozładowywania ciągłego dużymi prądami i jeszcze sporo ważą. Sumarum taka żelka 4-5Ah przy slimie 3,5A(8A w momencie uruchomienia) pochula ok.pół godziny i w niedługim czasie zacznie jeszcze bardziej tracić pojemność by w końcu zakończyć żywot w Biedronce w pojemniku na zużyte baterie.
Na Hobbykingu widziałem fajne ładowareczki 3s podłączane od razu do sieci z prądem 3A za jakieś 10-15$.
Pakiet z wysokoprądowych litówek 3S2P to ok.4,5Ah nawet przy tak dużym prądzie da nam ponad godzinę świecenia, waży tyle co nic i przeżyje wiele sztuk takich żelówek. O ochronie środowiska już nie wspomnę.
Przemyśl jeszcze raz kwestię zasilania.
Pozdrawiam
Edit:
http://allegro.pl/ladowarka-imax-b3-pro ... 81302.html za śmieszne pieniądze z prądem 0.85A i w Polsce i taka wystarczy, lub poszukaj mocniejszej jak chcesz: ładowarka 3s li-po w allegrosz ;)
ODPOWIEDZ