HID 35W zasilanie sieciowe

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
LemuRR
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 01 mar 2015, 22:54
Lokalizacja: Kraków

HID 35W zasilanie sieciowe

Post autor: LemuRR »

Witam, jestem tutaj zupełnie nowy, chociaż może nie do końca nie znany. Pod tym samym nickiem można mnie znaleźć na elektrodzie i lighting-gallery.pl. Ale do rzeczy. Do oświetlenia przy zdjęciach używam w/w palnika. Zwykły chiński H7 o barwie 4300k. Zaletą dla nie jest krótki łuk, i możliwość idealnego skupienia światła, dlatego zostaje przy tym rodzaju. (Mh bardzo drogie, i ciężej skupić, a barwa nie lepsza) Zasilam przez statecznik świetlówki 40W, i zapłonnik 5kv. Niestety nie odpala, potrzeba mu dodatkowego kopa w postaci piezo z zapalniczki. Byłbym bardzo wdzięczny na podsunięcie pomysłu na mniej kłopotliwy zapłon.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Co do MH:
Na allegro możesz za 30 zł dostać lampe 942 35W.
Odpala na balaście od chińskiego ksenona.
Jeszcze nie widziałem ksenona o barwie i CRI takiej jak MH, a tym bardziej te chińskie które zalatują na zielono/ niebiesko.
LemuRR
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 01 mar 2015, 22:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: LemuRR »

Nie chodzi mi tutaj o fabryczne przetwornice do ksenonów, ani o kupowanie palników. Mam juz zrobione lampki na HID'ach. Nie mam kasy na zmianę źródeł. Chodź mi o układ zapłonowy do palników ksenonowych, współpracujący z dławikiem świetlówkowym. Tradycyjne TUZ sobie nie radzi, tak jak napisałem wcześniej.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Być może wiele nie widziałem, ale tego czego szukasz też nie widziałem.

Chińska przetwornica to koszt około 20 - 30 zł. Do zasilania wystarczy zwykły zasilacz ATX.

A samo źródło dość kiepsko się nadaje do fotografii - kiepskie CRI, spora rozbieżność barw palników itd.
ILPT
LemuRR
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 01 mar 2015, 22:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: LemuRR »

Już testowałem, zdjęcia wychodzą w tym świetle lepiej niż przy reflektorze na żarówce 150W 24V (takich używałem ) na mh mnie nie stać, dlatego kombinuje. Koszt ok 80zł za palnik, a hidy już mam. Do tego można idealnie skupić (nawet lepiej niż na żarowej niskonapięciowej. A to jest ogromna zaleta. Co do UV, zewnętrzna bańka go raczej blokuje, inaczej miałbym spore przepalenia na zdjęciach. Będę kombinować, puki nie kupię przetwornic. Napewno rezultatem się podzielę. Jakie napięcie potrzebuje hid do zapłonu? Na rozgrzanym mam ok 80V wiec podobnie jak świetlówka. CRI na pewno wyższe niż 60, bo takie mają lampy rtęciowe. Ewentualnie jeszcze zapytam, czy taka lampka, osiągnie przyzwoitą sprawność przy mocy np 5-15w? Myślę o oświetleniu do roweru w tym momencie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 02 mar 2015, 13:20 przez LemuRR, łącznie zmieniany 1 raz.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

LemuRR, zerknij na to: http://ep.com.pl/files/1608.pdf
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Chińskie przetwornice podają (na nalepkach) że do zapłonu wykorzystują 30 000V.

Osobiście miałem trochę palników o różnych barwach i niestety jak dla mnie do fotografii nie nadają się. W sumie zależy co fotografujesz itd.
ILPT
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Zarzuć jakieś fotki jak możesz. Jestem ciekaw jak to wygląda przy oświetleniu HIDem.
LemuRR
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 01 mar 2015, 22:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: LemuRR »

Obrazek

Twarz celowo mocno oświetlona, w tym momencie nie mam na dysku poważniejszych zdjęć.

Równolegle z dławikiem, cewka zapłonowa z piecyka gazowego, ostatecznie zaczęło odpalać, do puki nie przebiło statecznika.
Cały czas myślę nad tym, jak zapewnić skuteczny zapłon. Myślałem, nad zrobieniem inwertera na trafie od ccfl, szeregowo z dławikiem, jeżeli już palnik się trochę rozgrzeje, bocznikować to przekaźnikiem. Testowałem na samym inwerterze, i nie odpala. Trzeba coś mocniejszego. Niestety układ pewnie się porządnie rozrośnie, i to pomyśleć... do HID`a.

Co do trafa w artykule, to ma ktoś pojęcie jak je wykonać (chodzi mi o zapłonowe) Bo podejrzewam że to załatwiło by sprawę. Chociaż TUZ, jest skonstruowany bardzo podobnie, i niestety nie odpala. Nie mam pojęcia, czy to może być również sprawka wydojonych palników.

Jeżeli rzeczywiście, udało by się zdobyć mh po 20zł to bym brał.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Strasznie kombinujesz. Widać że fotkami zajmujesz się "bardziej profesjonalnie" więc wydłubanie 30 zł na przetwornicę to nie jest wielki wydatek. Więcej stracisz czasu i kasy na kombinacje niż na gotowy produkt.

Sama fotka ładna, choć mnie razi "wymiętolony" materiał za modelką i wysoko podbite ISO.
ILPT
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

http://allegro.pl/lampa-philips-masterc ... 31102.html

35W w tej chwili widzę najtaniej za 40zł+kw.

Ja szukam zazwyczaj frazami typu "35W/942", bo różnie sprzedawcy te lampy nazywają, a te oznaczania mocy/barwy przepisują zazwyczaj dobrze :D

BTW. mam akurat na sprzedaż w sklepiku bzyczący układ zapłonowy do 70W MH za 27zł, bzyczenie w fotografii może nie przeszkadzać, ale na dłuższą metę jest trochę męczące :(

A takie naprawdę godne polecania są układy zapłonowe Tridonic, które współpracują z lampami 35W jak i 70W, nieraz uda się je upolować na allegro za ok. 50zł, a taniej to już w ogóle okazja :D

Pozdrawiam, Kuba

[ Dodano: 2 Marzec 2015, 18:28 ]
Co do fotki, to mnie razi nienaturalnie żółta twarz :(

PS2 jak byś jednak brał MH, to lampy tylko z CRI/RA >90, do fotografii barwy zimne, ew, neutralne, raczej nie ciepłe, aparaty słobo sobie z ciepłym światłem radzą.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
LemuRR
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 01 mar 2015, 22:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: LemuRR »

https://www.youtube.com/watch?v=vUnXCT0sqZs

Udało mi się zrobić zapłonnik, który radzi sobie z HID`em narazie wersja beta, schemat i więcej zdjęć udostępnię, jak powstanie wersja na PCB. Trzeba troszeczkę zwiększyć częstotliwość impulsów HV i będzie lepiej
ODPOWIEDZ