Jakie efekty świetlne dają szklane soczewki?

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Jakie efekty świetlne dają szklane soczewki?

Post autor: konteno »

Witam . Chciałbym dowiedzieć się jakie efekty świetlne (najlepiej informacje w formie beamshot'ów ) daje zastosowanie różnych rodzajów soczewek w latarkach. Ze znalezionych informacji to wiem tylko jakie efekty daje asferyk (płaskowypukły) . Mam kilka soczewek sferycznych o różnej średnicy i grubości ale nie wiem czy w przyszłości przy zakupie jakichkolwiek latarek brać pod uwagę możliwość założenia takiej soczewki zamiast szybki.
Oto soczewki które mam (rodzaj /średnica/grubość): 1: płaskowypukła/47,3/19,7 2: płaskowypukła/57,9/13,8 3:wklęsło-wklęsła/26/6,2 4:dwuwypukła/26/6,1 5:dwuwypukła/31/5,6
Obrazek
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Przymocuj LED do radiatora, zasil ją i obserwuj na suficie czy ścianie efekty, jakie daje zbliżanie i oddalanie szkieł.
Po co gdybać?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

nie chodzi o to bo sugerowana opcja nie jest miarodajna, po prostu chciałbym dowiedzieć się jak soczewki inne niż asferyczna współpracują nie tyle z samą diodą co z diodą i reflektorem
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Wynik eksperymentu nie jest miarodajny? To po prostu policz, uwzględniając kształty obu soczewek i kąty załamania światła na granicy ośrodków.
Ostatnio zmieniony piątek 10 mar 2017, 05:57 przez ptja, łącznie zmieniany 1 raz.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ