zmiana żarnika na diodę w latarce

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
dragon
Posty: 1
Rejestracja: piątek 05 sty 2018, 07:39
Lokalizacja: z OSP :)

zmiana żarnika na diodę w latarce

Post autor: dragon »

Dzień dobry, cześć i czołem wszystkim!
Potrzebuje pomocy przy realizacji pewnego projektu. Otóż mam latarkę strażacką VULCAN, zasilaną akumulatorem 6V 4,5AH
(podobna do tej, tylko starsza wersja - http://www.mactronic.pl/pl/products/ate ... /2065.html
Latarka w środku posiada żarówkę (chyba halogenową ) 6V 8W. Latarka nie świeci to zbyt jasno, w porównaniu do dzisiejszych sprzętów dostępnych na rynku. Czy jest możliwość przerobić latarkę tak, aby świeciła diodą led? Czy jest sens i jaki byłby koszt? A może zacząć od wymiany tej żarówki na inna halogenową np 6V 20W? Akumulatory wymieniłem na nowe i latarka dalej słabo świeci.
Mam 2 sztuki tych latarek i 2 nieco inne modele.
Za pomoc z góry dziękuje!
Ostatnio zmieniony piątek 05 sty 2018, 16:22 przez dragon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Borsuczy
Posty: 547
Rejestracja: wtorek 29 paź 2013, 09:24
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Borsuczy »

No ciekawy projekt. Jak ma być dioda, to i musi być odprowadzenie ciepła, czyli radiatory. Twoja ma całkowicie plastikową obudowę? Jeśli tak, to musisz zrobić (jakieś) miejsce na diodę, jakoś wyprowadzić na zewnątrz obudowy radiator odbierający ciepło diody... I masz gotową bazę pod latarkę. Tylko nie wiem jak z reflektorem, czy on przyjmie jakąś diodę, czy trzeba nowy. Tokarz będzie miał co robić jak wprowadzisz ten projekt w życie.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Borsuczy pisze:Tylko nie wiem jak z reflektorem, czy on przyjmie jakąś diodę, czy trzeba nowy.
Hmmm, a dokładniej dlaczego? Wydawało mi się, że jakikolwiek reflektor wystarczy powiedzmy np. rozwiercić, żeby się tam dioda zmieściła... Czy mówimy o czymś zupełnie innym? Też mam jakiś stary szperacz na żarówkę, w czasach swojej świetności siał respekt u kolegów na wsi za moc... :)
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Bezpośrednia wymiana żarówki na diodę, na zasadzie - wyciągasz żarówkę, montujesz diodę, będzie średnim rozwiązaniem. Jeśli to ma działać efektywnie, to z latarki pozostanie większość obudowy i być może lustro ze szkłem. Potrzebować będziesz odpowiedniej diody z elektroniką sterującą i pakietu akumulatorów, jeśli tego, który tam jest, nie uda się wykorzystać. Roboty będzie sporo. Na szczęście ta latarka jest dość "kanciasta" i jak zajdzie konieczność wyprowadzenia radiatora, to wykorzystać będzie można płaszczyznę i płaski radiator z jakiś dostępnych (np na zasadzie termowodu). Nie trzeba będzie dotaczać, czy frezować
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

To jasna sprawa, że razem z LEDem idzie sterownik i odprowadzenie ciepła, chodzi mi o sam reflektor - zły bo będzie źle światło rozpraszać przy diodzie, zły, bo jest np. plastikowy, itp.?
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Sosenia pisze:To jasna sprawa, że razem z LEDem idzie sterownik i odprowadzenie ciepła, chodzi mi o sam reflektor - zły bo będzie źle światło rozpraszać przy diodzie, zły, bo jest np. plastikowy, itp.?
Może być zły ponieważ inny jest kąt świecenia żarówki a inny diody, dlatego oryginalny reflektor może nie skupiać prawidłowo leda.
ODPOWIEDZ