Wpływ ilości zastosowanych komponentów na jakość driverów.

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Wpływ ilości zastosowanych komponentów na jakość driverów.

Post autor: milkoo »

Mam dwa drivery o mocy 20W i prądzie 350mA każdy. Jeden z nich planuję zastosować w lampie do mieszkania, którą modyfikuję - wymiana diod i zasilania w celu uzyskania odpowiedniej temperatury barwowej i CRI powyżej 90.
Cena jednego i drugiego zbliżona, ale konstrukcje to zupełnie inne produkty.

Obrazek Obrazek

Co najbardziej mnie dziwi to to, że driver nazwijmy go skromniejszy na pierwszy rzut oka pracuje jak dla moich preferencji lepiej. Tzn:
- po podaniu zasilania 230V diody wyraźnie szybciej zaczynają świecić,
- nie ma efektu migotania w przeciwieństwie do układu zasilonego zasilaczem po prawej stronie.

Parametry prądowo-napięciowe są identyczne (także te zmierzone).
Czy z tego co przedstawiłem na zdjęciach można wywnioskować, czy obydwa drivery są warte uwagi?
Intuicja (niestety tylko ona, bo brak mi fachowej wiedzy) podpowiada mi, żeby zastosować driver większy chodź z drugiej strony martwią mnie dwie ww. cechy, których mu brakuje w stosunku do tego mniejszego, a są one dla mnie dość istotne.
Dodam, że migotanie zostało zaobserwowane w kamerze smartfona i nie wiem jaką w rzeczywiści ma częstotliwość.
Lampa będzie znajdować się w pomieszczeniu gdzie przez ok 5-6h dziennie będą przebywać osoby i nie chcę żeby to migotanie prowadziło do pogorszenia samopoczucia czy innych dolegliwości.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Zasilacz impulsowy nie powinien migotać. Jeśli tak jest i nic nie pomyliłeś to możliwe, że jest uszkodzony lub ewidentnie źle zaprojektowany. Nawet jak ma skopaną stabilizację, to na jego wyjściu powinno być "migotanie" minimum 30kHz, więc jak jest niższa, obserwowalna, to coś jest nie tak.
Trwałość takich zasilaczy może być regulowana nawet jednym elementem: kondensatorem wysokonapięciowym na wejściu zasilania. Możesz wręcz założyć, że zastosowano najtańszy jaki był pod ręką.
Przy tego rodzaju produktach nie nastawiałbym się na ich wieczne działanie. Dla spokoju sumienia wstaw ten, który Ci najbardziej odpowiada i nastaw się psychicznie na jego wymianę za rok, może 2 ;-).
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

Jeżeli jest tak jak piszesz, czyli min. 30kHz, to dlaczego patrząc na światło przez komórkę (z wykorzystaniem wbudowanej kamerki) widzę migotanie?
Wygląda to mniej więcej tak jak na poniższym filmiku (pierwszy lepszy).
https://www.youtube.com/watch?v=xvNuupSjCUo
Czy takie zjawisko daje mi podstawy do reklamowania zasilacza?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

milkoo pisze:dlaczego patrząc na światło przez komórkę (z wykorzystaniem wbudowanej kamerki) widzę migotanie?
Załóżmy, że kamera telefonu pracuje z prędkością 25klatek/s, więc jeśli na nagraniu z kamery widzisz migotanie, to znaczy, że niektóre z tych 25kl są ciemne. Oko może tego nie zauważyć, ale na kamerze będzie bardziej widoczne, ponieważ wynika to z braku synchronizacji pomiędzy migawką kamery, a miganiem diody LED.
milkoo pisze:Czy takie zjawisko daje mi podstawy do reklamowania zasilacza?
IMO tak. W zasilaczu impulsowym nie powinno to występować.
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

Jeszcze jedną wątpliwość chciałbym rozwiać.
Czy to prawda, że kiepskie zasilacze mogą siać spustoszenie po stronie pierwotnej (230V)? Tzn. gdzieś kiedyś wyczytałem, że w momencie podłączeniu do sieci takiego urządzenia generuje ono "pik energetyczny", który nie jest dla niej obojętny. Ile w tym prawdy i czy driver na zdjęciach po lewej stronie może takie zjawisko generować? Zakładam, że bez oscyloskopu, którym nie dysponuję nie będę w stanie tego sprawdzić.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Źle zaprojektowane zasilacze impulsowe "sieją" zakłóceniami to na pewno.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zły zasilacz sieje po eterze i po sieci. Jednak na Twoim miejscu nie martwił bym się o to.Osobiście korzystam z wielu prostych sterowników i tylko dwa wystrzeliły w trakcie pracy. Na ich usprawiedliwienie powiem tylko tyle, że pracowały pierwotnie w fatalnych warunkach czyli po kilka godzin dziennie w temperaturze ponad 90 st po czym zostały odzyskane i wrzucone w inne obudowy itd. Puki nie sprawdzisz swoich tylko pozostaje gdybanie. Wiele chińskich no-name używam od lat i wszystko jest w porządku.
Ostatnio zmieniony czwartek 06 cze 2019, 05:56 przez skaktus, łącznie zmieniany 1 raz.
ILPT
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Ten po prawej to generator na jednym tranzystorze i pełna losowość parametrów od f do P. Brak bezpiecznika, NTC.
Po prawej ma już zabezpieczenie zwarciowe na wejciu, NTC więc pików prądowych przy włączeniu też nie ma. Dedykowany kontroler przetwornicy.

Oba działają jednak uważam że ten po prawej dłużej podziała ;)
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

Czy da się w łatwy sposób przerobić (nie jestem elektronikiem) zasilacz po lewej, wprowadzając do niego jakieś zabezpieczenia/dodatkowe układy?
Ewentualnie, czy da się w jakiś sposób (przerobić) przeciwdziałać migotaniu diod z wykorzystaniem zasilacza po prawej? Wymiana nic nie dała, dalej w "oku" kamery widać migotanie.

Lub, czy możecie mi polecić jakiś sprawdzony driver 350mA i mocy min. 20W w cenie +/- 30PLN?

Znalazłem jeszcze taki. Czy na podstawie zdjęcia poniżej można ocenić jego jakość?

Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
milkoo pisze:Ewentualnie, czy da się w jakiś sposób (przerobić) przeciwdziałać migotaniu diod z wykorzystaniem zasilacza po prawej? Wymiana nic nie dała, dalej w "oku" kamery widać migotanie.
Sądzę, że nie jest to migotanie częstotliwości przetwarzania, tylko sieci, więc remedium może być wymiana lub dołożenie kondensatora do filtrowania napięcia zasilania (C13). Kondensator na minimum 350V! A może ten co jest, jest wadliwy...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ