Nietypowe ogniwa Li-Ion

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Sosenia pisze:PS. Korzystając z okazji pochwalę się :mrgreen: Przerwa była spowodowana koniecznością napisania pracy, w wyniku której zostałem mianowany inżynierem w dziedzienie informatyki :mrgreen:
Gratulacje :mrgreen:
Niestety 20W może okazać się za mało, ja do lutowania ogniw używam 50W z dużym grotem a temperaturę ustawiam na około 350 - 375°C

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Co do lutowania pakietów to ja używałem w tym celu fosolu - taki odrdzewiacz do kupienia za kilka zł w markecie. Smarujesz delikatnie miejsca gdzie ma być lutowane i lutujesz ale jakąs mocniejsza lutownicą. Ja robiłem właśnie transformatorową, kolba 20W to słabizna, wystudzi się momentalnie i zamiast lutować będziesz grzał całe ogniwo.

Na fosolu cyna łapała momentalnie :) także polecam
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Znalazłem jakiś odrdzewiacz. Niektórzy ponoć go nawet używają zamiast kalafonii, czy pasty lutowniczej... Muszę popróbować.

Pomyślałem jeszcze, że zabezpieczenie można włożyć bezpośrednio do latarki i tam zlutować. Może byłoby to lepsze rozwiązanie, niż ryzykować uszkodzeniem ogniwa (i otoczenia)?
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

No ja tak już kiedyś też chciałem zrobić, jest to spoko rozwiązanie. Inna kwestia czy w ogóle jest sens wkładać zabezpieczenie - jaki masz sterownik ? Na większości sterowników jak napięcie spada poniżej Vf diody następuje szybki spadek jasności który doskonale widać - wystarczy wtedy wymienić ogniwo. Chyba że masz jakiś sterownik buck-boost jak sku.15880 bodajże - ten to potrafi wydoić aku do zera.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Sterownika nie zmieniałem i określić nie mogę - jest przylutowany do reflektora, a ten nie ma żadnych oznaczeń. Latarka to UltraFire U4-MCU.

Jednak rozwiązanie z zabezpieczeniem w latarce odpada, bo zapomniałem, że latarka może korzystać też z innych baterii - AAA, CR123A. Na chwilę obecną korzysta z AAA.

[ Dodano: 23 Marzec 2011, 17:59 ]
Długo się zbierałem, ale się pozbierałem. I zrobiłem. Fajerwerków na razie nie było, bo jeszcze ich do ładowania nie podłączyłem :]

Nie było źle, bateria się nie grzała, szybko ją wychłodziłem. Układ od spodu baterii odizolowałem "odchudzoną" o połowę uszczelką do butli gazowej i zalałem klejem z pistoletu.

Nie wygląda to może zbyt elegancko, ale trzyma mocno. Nie mam jeszcze pomysłu co do ukrycia lub przymocowania drucika biegnącego pomiędzy biegunami.

Obrazek

Obrazek

Co o tym sądzicie?

EDIT: Ciekawy jest tylko fakt, że pomimo napięcia 3,70V na biegunach, układ blokuje przepływ prądu. Mam nadzieję, że niczego nie popsułem :/
MrSeb
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 01:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MrSeb »

podpowie mi ktoś co to za ogniwa EKPPT 2025688 ?
Ostatnio zmieniony sobota 21 gru 2013, 13:58 przez MrSeb, łącznie zmieniany 1 raz.
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Daj fotki
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

witam

a ja dziś rozebrałem kupioną jedną z trzech
baterii od HP na baterii między innymi cb-48

w środku 6 szt ładnych zielonych
SF US18650GR
T G7111NI02Y

pierwsze 4 szt, od elektroniki, miały po 4,16V
ostatnie 2 szt po 4,14V

wiem ze to sony ale nie wiem jaka pojemność była nominalnie

może ktoś z kolegów wie ??

pozdr
Ostatnio zmieniony sobota 21 gru 2013, 14:00 przez fotorondo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

2400mAh z tego co widzę.
Everybody lies...
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

dzięki artur

poszły pod topór następne 2 sztuki

w jednej 6 uratowanych ładnych zielonych
SF US18650GR
T 8A113PE12K


tez nie wiem jaka to pojemność

a w trzeciej ostatniej baterii ostały się 4 szt. seledynowe

KD 220CS 1009
Ostatnio zmieniony sobota 21 gru 2013, 14:01 przez fotorondo, łącznie zmieniany 1 raz.
darekf
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 10:49
Lokalizacja: Kraków

Post autor: darekf »

Przepraszam, że się podpinam pod wątek, ale jak się fachowo po angielsku nazywa elektronika do zabezpieczenia ogniwa? Słowem, jak to znaleźć w sklepach internetowych?
Też mam trochę ogniw z laptopów i chętnie dorobiłbym im zabezpieczenia.
dsk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 15:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dsk »

darekf
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 10:49
Lokalizacja: Kraków

Post autor: darekf »

Dziękuję. Poproszę jeszcze o jedną podpowiedź - wziąć 2A czy 4A? Ogniwa będą używane w Nitecore HC50, która pobiera max 1.9A:
Current draw(at the battery)
I turbo=1,9A
I high=960mA
I Mid=370mA
I low=73,5mA
I ultra low=7,1mA
I red=12,8mA
(podaję za http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... amp-REVIEW)

Trochę się obawiam, że w zależności od warunków prąd może być większy od 2A i wtedy słabsze zabezpieczenie odetnie zasilanie. Z drugiej strony 4A wydaje mi się być mocno przesadzone. Co wybrać?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Z takiego wyboru weź 4A, wcale nie jest takie przesadzone, poniżej 2C ;) Na poważnie, to nic nie będzie Ci przeszkadzało, że to 4A.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
darekf
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 10:49
Lokalizacja: Kraków

Post autor: darekf »

Dziękuję dsk i marmez. Zamówienie złożone na parę sztuk http://www.fasttech.com/products/1030/1 ... r-18650-re :)
Teraz muszę się dowiedzieć jak to podlutować. Czy z tymi zabezpieczeniami jest jakaś instrukcja do których padów lutować? Bo na zdjęciach widać 4: P+, P-, B+ i B-
ODPOWIEDZ