Sztuczne obciążenie, rozładowywarka, DIY

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Sztuczne obciążenie, rozładowywarka, DIY

Post autor: maciex93 »

Witam użytkowników forum, jakiś czas temu nabyłem ładowarkę imax-b6, miałem z nią pewien kłopot ale sobie już poradziłem, między innymi dzięki wam. Wiadomo że imax może rozładowywać do 1A ale nie więcej niż 5W. Czasem przydało by się troszkę większą moc wytracić np 50W albo i 100W ;)
Dlatego zbudowałem regulowane sztuczne obciążenie które może służyć do rozładowywania pakietów, testowania zasilaczy pod obciążeniem, albo jako źródło prądowe(z zasilaczem).
Schemat i działanie jest w sumie banalne, a jakże przydatne w warsztacie.
Obrazek

Zastosowałem 4 tranzystory buz11 połączone równolegle, R2 (od niego zależy max prąd) u mnie to 12 rezystorów 0,1ohm 5W połączonych tak ze R wypadkowe wynosi 0,3ohm.
Wzmacniacz operacyjny to lm358 zasilany ze stabilizatora 15V.

Za pomiar prądu i napięcia odpowiada popularny miernik na atmega8 ze strony http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm.

Aktualnie nie ma tego na fotkach ale dołożyłem mały układ na komparatorze który porównuje napięcie na wejściu obciążenia z nastawionym na dodatkowym potencjometrze, jeżeli spadnie ono poniżej nastawu to dostajemy sygnalizację dźwiękową(buzzer) i świetlną, dzięki czemu nie zapomnę że, np. ogniwa się rozładowały.


Oto kilka fotek, może komuś się przyda takie cuś w warsztacie ;) Pozdrawiam.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Bardzo ładnie.

Z gotowców polecam iCharger-a. Te ładowarki mają opcję rozładowywania przez zewnętrzne obciążenie rezystancyjne, np. model 208B może obsłużyć 600W i 20A.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Świetne. Rozumiem, że prąd rozładowania jak stabilizowany i nie zależnie od napięcia na ogniwie, rozładowujesz tym samym prądem?
Jaki jest przybliżony koszt?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Tak, nastawiony prąd utrzymuje się niezależnie od napięcia wejściowego, oczywiście ograniczeniem jest rezystancja rezystorów.
Co do kosztów to mniej więcej:
8zł za tranzystory
6zł za rezystory 5W
12zł obudowa Z-17
4zł za drobnicę
do miernika
12zł LCD
8zł atmega8
Radiator darmo
trafo darmo
powiedzmy 50zł mając kilka rzeczy walających się w warsztacie.

Nabazgrałem jeszcze taki schemacik:
Obrazek
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

maciex93, tak z ciekawości, do czego służy rezystor 47Ω na bramce tranzystora polowego?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

świetna sprawa, oj przydało by mi się akurat teraz :-)
A do czego to gniazdo BNC na przednim panelu?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Calineczka, BNC dałem ponieważ posiadam oscyloskop i mogę się łatwo podłączyć i sprawdzić np. co dzieje się na wyjściu obciążonego zasilacza.

greg, spotkałem się z tym w paru schematach, tak dokładnie to nie wiem, możliwe że jest zbędny, ale pewnie też w niczym nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
maciex93 pisze:greg, spotkałem się z tym w paru schematach, tak dokładnie to nie wiem, możliwe że jest zbędny, ale pewnie też w niczym nie przeszkadza.
Ten rezystor (zwany antyparazytowym) ma na celu stłumić szkodliwe oscylacje i ograniczyć prąd ładowania bramki, jego zastosowanie ma szczególnie sens w układach pracujących z określona częstotliwością przełączania (przetwornice, sterowniki PWM itp.) W układach stricte analogowych (liniowych) są praktycznie zbędne.
Mogę napisać tylko tyle, że nie można określić jego zastosowania jako "nie zaszkodzi", gdyż często spotykam się z awariami różnych elementów elektronicznych, m.in. rezystorów, które teoretycznie nie miały prawa zawieść. Najgorsze jest to, że takiego elementu nie podejrzewa się o awarię i jest szukanie przysłowiowej dziury w całym.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Miodosław
Posty: 601
Rejestracja: piątek 16 lis 2007, 14:22
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: Miodosław »

A sprawdzałeś oscyloskopem, co dzieje się na wyjściu pierwszego wzmacniacza operacyjnego? Czy w przypadku, kiedy wzmacniacz operacyjny pracuje, jak komparator nie generuje się tam jakiś zmienny przebieg?
Dubito ergo sum!
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Radiator jest w stanie odprowadzić większe moce ? Podejrzewam że przy 20 - 30 W ładnie można na nim piec jajka :)
ILPT
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Miodosław Nie nie sprawdzałem, ale mogę w najbliższym czasie to sprawdzić.

skaktus Radiator to niemała krowa, można to wywnioskować chociaż by z tego ze obudowa to Z-17 a ten zajmuje ją w największej części. http://obrazki.elektroda.pl/5164686500_1313499069.jpg http://obrazki.elektroda.pl/8422736500_1313499060.jpg http://obrazki.elektroda.pl/7647687400_1313499066.jpg to właśnie 1 połówka tego co na fotkach(nie moje)
100W to nie problem, no a dodatkowo chłodzenie wymuszone wentylatorem wyciągającym ciepło.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Racja, nie zauważyłem wentylatora no i nie wziąłem pod uwagę rozmiarów klocka :)
ILPT
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Miodosław Dziś sprawdziłem co się dzieje na wyjściu tego wzmacniacza a i równocześnie na bramkach tranzystorów i się dziwiłem. Rzeczywiście generuje się tam zmienny przebieg:
Obrazek
No a skoro na bramkach napięcie się zmienia to i prąd w obwodzie się zmienia.
Nastawy, 5V/div 5us/div, mierzone z składową stałą. No i rodzi się pytanie jak się tego pozbyć? Filtr? Ujemne sprzężenie dla wzmacniacza? Do rozładowywania akku, to znaczenia nie ma chyba większego, ale test zasilacza w tym momencie raczej odpada.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Możesz zastosować filtr RC 10k/10n powinno znacznie ograniczyć oscylacje.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Pykacz .
Posty: 227
Rejestracja: niedziela 30 sty 2011, 11:43
Lokalizacja: Zewsząd

Post autor: Pykacz . »

greg pisze:Bardzo ładnie.

Z gotowców polecam iCharger-a. Te ładowarki mają opcję rozładowywania przez zewnętrzne obciążenie rezystancyjne, np. model 208B może obsłużyć 600W i 20A.
Greg a widziałeś gdzieś może takie gotowe rozwiązania do tej ładowarki ?
ODPOWIEDZ