Korozja metali, połączenia miedzi z aluminium - pytanie.

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Korozja metali, połączenia miedzi z aluminium - pytanie.

Post autor: skaktus »

Witam.

Jak wiadomo, miedź w połączeniu z aluminium = nu nu nu. Metale te koroduja w połączeniu z sobą. Zatem mam do was pytanie - w jaki sposób sa produkowane radiatory na procesory, grafiki, które często mają miedziane rdzenie a same żebra z aluminium ? Czy w tym wypadku musi być dostep powietrza dostykających się powierzchni czy inaczej jest to "załatwione".
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Najważniejszym medium jest woda, w której to tworzą się elektrolity odpowiedzialne za korozję. Sam dostęp powietrza może tylko spowodować tworzenie się tlenków. Jeśli połączysz metale uniemożliwiając dostęp wody, nic strasznego się nie stanie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dzięki za info. Pytam z tego względu że będe łączyć dwie powierzchnie radiatorów - miedzianą i aluminiową.

Jeszcze jedna niepewność - wieloktornie słyszałem jak ojciec narzekał na instalacje w blokach - przyłącz z klatki na starych przewodach z aluminium, w mieszkaniu nowa instalacja z miedzi. Przyłącze skorodowane, aluminium pokryte tlenkami, miedź czarna. Czy w tym wypadku powodem takiego stanu rzeczy był przepływ prądu w przewodach?
ILPT
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Prąd plus wilgoć z powietrza.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dzięki. Teoretycznie puszka była hermetyczna, ale wiadomo że nikt z niej wilgoci nie "odsysał".

Można zamknac.
ILPT
cob
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 25 gru 2012, 22:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: cob »

Zastanawiam się jak będzie to wyglądać, jeśli pomiędzy tymi metalami znajdzie się niewielka, uszczelniająca warstwa z pasty termoprzewodzącej?
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Do łączenia przewodów aluminiowych z miedzią stosuje się takie cudo:
"Blacha kupalowa - blacha bimetalowa aluminiowo-miedziana (Cu-Al) ma zastosowanie w przemyśle energetycznym, elektrycznym i elektronicznym.

Produkuje się z niej podkładki niezbędne do połączenia elektrycznego urządzeń z miedzi (Cu) i aluminium (Al). Połączenia powstałe przy wykorzystaniu podkładek cupalowych eliminują zjawisko powstawania ogniw na styku Al-Cu (zapobiegają powstawaniu korozji elektrochemicznej np. przy montażu kondensatorów w obudowie aluminiowej na płytkach drukowanych). "
Czyli do powstania "korozji elektrochemicznej" potrzeba prądu i wilgoci z powietrza w skrócie... :wink:
Ta blacha jest tak sprasowana że wilgoć się nie dostanie i ogniwo się nie tworzy.
Seeker
Posty: 60
Rejestracja: sobota 10 wrz 2011, 19:18
Lokalizacja: Warmia

Post autor: Seeker »

"Produkuje się z niej podkładki niezbędne do połączenia elektrycznego urządzeń z miedzi (Cu) i aluminium (Al)."

Jakiś czas temu spotkałem takie w komplecie do anteny TV.
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

Mam kilka radiatorów od komputerowych CPU, radiator aluminiwy z rdzeniem miedzianym, lub alubiniowy korpus i przykręcona gruba, miedziana stopa do kontaktu z CPU. Nie zaobserwowałem jakichś negatywnych zmian pomimo kilku ładnych lat.
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

paolo1976 pisze:Mam kilka radiatorów od komputerowych CPU, radiator aluminiwy z rdzeniem miedzianym, lub alubiniowy korpus i przykręcona gruba, miedziana stopa do kontaktu z CPU. Nie zaobserwowałem jakichś negatywnych zmian pomimo kilku ładnych lat.
Bo nie płynie tam prąd.
M
My flashlight is smaller than yours...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

sp5it pisze:
paolo1976 pisze:/.../alubiniowy korpus i przykręcona gruba, miedziana stopa do kontaktu z CPU. Nie zaobserwowałem jakichś negatywnych zmian pomimo kilku ładnych lat.
Bo nie płynie tam prąd.
i nie pada deszcz (vide zastosowanie podkładek kupalowych do anten)
http://www.metale-kolorowe.eu/wyroby-dl ... alowe.html
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
U nas to stosowaliśmy do połączeń powrotnych prądu trakcyjnego. Uzwojenia dławików były z miedzi, a przewody połączeniowe z aluminium (miedziane kradli na potęgę...).
Parametry pracy, to 1,5kA przy 3KV. Wytrzymywały po kilka lat, ale musiały być chronione smarami przed "standardową" korozją.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

Racja. Nie pomyślałem o sytuacji, gdy przez połączenie alu - miedź płynie prąd :mur: <idiota> :mur:
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
simon-u
Posty: 173
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2012, 11:21
Lokalizacja: Klb

Post autor: simon-u »

W hydraulice używa się złączek mosiężnych, zalutowanych lub skręcano-zaciskanych do strony miedzianej i skręcanych lub skręcano-zaciskanych po stronie aluminium.
A prąd w połączeniu miedzi i aluminium się i tak sam tworzy, bo pomiędzy nimi powstaje różnica potencjałów tworząca ogniwo.
W radiatorach miedziano aluminiowych specjalnie wytwarza się warstwę tlenków, która ma uchronić od wyżerania aluminium.
Awatar użytkownika
paolo1976
Posty: 196
Rejestracja: piątek 06 sty 2012, 04:34
Lokalizacja: Myślibórz

Post autor: paolo1976 »

Taki mały off-top:
Zawsze myślałem, że aluminium nie ma prawa się lutować. Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem naprawiając laptopy, aż zajrzałem wczoraj do swojego kartonu z rozbiórkowym chłodzeniem z laptopów i oczom mym ukazał się taki oto widok:
z jednej strony miedziana rurka heat-pipe jest lutowana do miedzianego termopada, następnie na całej długości jest LUTOWANA DO ALUMINIOWEGO radiatora, a następnie jej koniec jest lutowany do miedzianej chłodnicy, przez którą wentylator przepuszcza powietrze. W różnych modelach które posiadam różnie to rozwiązano, ale generalnie lutuje się rurki heat-pipe z miedzią i aluminium w rozmaitych konfiguracjach.

Gdyby sie trochę postarać, to myślę, że przylutowanie Noctigona, czy SinkPada do aluminiowej piguły nie powinno stanowić problemu.

Pozdrawiam.
Kochający tata swojej najukochańszej na świecie córeczki ***** Latarka - obecnie 3W plastikowy "no name" na 3 xAAA za 6zł z Biedronki
ODPOWIEDZ