Wiarygodny higrometr

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Wiarygodny higrometr

Post autor: Sosenia »

Witajcie,

w ramach walki z ....... (wpisz dowolne), szukam wiarygodnego higrometru, nie musi to być laboratoryjna aparatura, ale taka, która sensownie pracuje w zakresie 10-90% i powiedzmy z dokładnością do 5%. Chciałbym mieć do wyboru 2 rodzaje urządzeń - najlepiej elektroniczne (do arduino?) i nie elektroniczne (analogowe?). Pomiary w pomieszczeniach typu mieszkanie, piwnica, łazienka, szklarnia.

Wiem, że jest tego mnóstwo, ale chciałbym zobaczyć najlepiej sprawdzone urządzenia, którym sami moglibyście zaufać.

Co polecacie?

PS. Do tej pory używałem tego:
Obrazek
i wiem tylko, że jest "sucho" lub "bardzo wilgotno" :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
cobra427
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: cobra427 »

To coś więcej, bo logger parametrów: VOLTCRAFT DL-141TH.
Kopiliśmy kilka sztuk do firmy i od kilku lat sprawują się doskonale.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: rafalklis »

Ja od dwóch lata mam kilka sztuk tanich higrometrów z Aliexpress. Działają prawidłowo.
Obrazek
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: Marcin S. »

Do Arduino to BME280. W bonusie temperatura i ciśnienie atmosferyczne ;) Są moduły na banggood czy innych chińskich portalach. Trzeba tylko uważać (patrzeć w opisy kupujących), czy sprzedający starszego BMP280 nie wciska.

Stąd kupowałem: od razu ma wszystkie niezbędne elementy na płytce (rezystory podciągające itp.):
https://www.banggood.com/3pcs-BME280-Di ... 30736.html

Pzdr.
Marcin S.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: GanzConrad »

DHT11 - śmieć, omijać
DHT22 - podobno lepszy, ale nie testowałem
coś starego, analogowego, bazującego na końskim włosiu - działa całkiem przyzwoicie
Najlepszy jakiego używam to poniższy (ten po lewej, wycofany):
https://pl.rs-online.com/web/cpd/0212124/
Nie testowałem zamiennika, ale jakby miał te same parametry to byłby super.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: Marcin S. »

GanzConrad pisze: piątek 17 kwie 2020, 16:46 DHT11 - śmieć, omijać
DHT22 - podobno lepszy, ale nie testowałem
Oj, tak, zgadzam się... DHT to u mnie same problemy. Niestabilny odczyt (potrafi ni z tego, ni z owego podskoczyć do niebotycznych wartości na parę odczytów), problemy z komunikacją, dziwny interfejs... Obsługiwałem przez Pi Zero W. Z BME jak na razie zero problemów.

Pzdr.
M.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: GanzConrad »

Marcin S. pisze: poniedziałek 20 kwie 2020, 08:31 Z BME jak na razie zero problemów.
jak z dokładnością? wykrywa chuchnięcie lub jakieś drobne zmiany?
pozdrawiam,
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: Marcin S. »

Nie wypowiem się na temat dokładności, bo nie kalibrowałem. Dwa umieszczone obok siebie pokazują to samo (wiadomix, z dokładnością do "poprzecinku").

Przy konkretnym chuchnięciu czujnik przestaje działać. Nie mam zaimplementowanej jakiejś kontroli błędów pomiaru, więc nie wiem, co zgłasza wtedy. No i mogę zapewnić, że w wydychanym powietrzu nie było C2H5OH ani innych substancji niedozwolonych :) Podejrzewam, że go "zalewa".

Przy delikatnym chuchnięciu następuje szybka (w czasie kilku sekund) zmiana wskazania o kilka procent.

Pzdr.
M.
madkeinam
Posty: 505
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 22:40
Lokalizacja: Radwanice

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: madkeinam »

BME280 jest dobry, używam go w kilku urządzeniach, szybko reaguje i sprawia wrażenie dokładnego. SHT30 też zdaje się wiarygodny, używam w dwóch urządzeniach i wydaje się ok. Na pewno te czujniki muszą znajdować się przynajmniej 10 cm od ESP, w przeciwnym razie kłamią na temperaturze i to sporo.
DHT to śmieci.
Awatar użytkownika
abyss
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 23:52
Lokalizacja: Irlandia

Re: Wiarygodny higrometr

Post autor: abyss »

Gdyby ktoś szukał, to są jeszcze SHT31 (€7) SHT35 (€12) oraz SHT85 https://www.aliexpress.com/item/33007418247.html (€35). Prawdopodobnie pracują lepiej "na skraju zakresów".
Wspominają także o podstawowej kalibracji wilgotnościomierza - do małego pudełka wkłada się sensor oraz naczynie z nasyconym roztworem soli kuchennej - czyli takim, gdzie jest w praktyce jeszcze nierozpuszczona sól. Wilgotność powinna ustabilizować się na poziomie 75%.
Za: https://www.wxforum.net/index.php?topic=36006.0
ODPOWIEDZ