pogaduchy o "lampach" Nixie

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

pogaduchy o "lampach" Nixie

Post autor: MariuszB. »

W końcu udało mi się zakupić w bardzo dobrej cenie komplet lamp Nixie do zegara który ma być prezentem dla żony :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa 16 sty 2013, 12:40 przez MariuszB., łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Nixie się trzymają cen niestety. Bywa tak że lampy idą za więcej niż warty jest cały miernik z którego je wyciągli :mrgreen:
elektroda.pl
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Niestety to prawda :cry: kupiłem NOSy IN-18 w cenie 120 zł/szt i dlatego cieszę się jak dziecko bo normalnie musiałbym zapłacić spokojnie po 160/180 zł :evil:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

MariuszB. szukając Nixie warto śledzić ogłoszenia na elektrodzie, swego czasu zakupiłem IN-14 po 8zł/szt , VFD IV6 też po jakoś 6zł/szt .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

I właśnie tam trafiłem owe lampy :mrgreen: fakt że odgrzebałem stare posty ale ważne było że aktualna oferta :razz:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Zrobiłem już kilka zegarów na nixie i vfd ale nigdy nie porwałem się na tak duże lampy. Chyba bym sobie coś zrobił jakby mi taka pękła a pękły mi już dwie.
Masz do nich dedykowane podstawki czy Sam będziesz coś konstruował?
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Mam oryginalne podstawki i załatwiłem już sobie jedną IN-18 na zapas, tyle że używana ale ważne że po włączeniu nie odbiega niczym od tych nowych także na razie będę spał spokojnie :mrgreen:
W planach mam jeszcze wykonanie zegara na bardzo dużych lampach, a mianowicie na B-7971...... ale to na razie tylko plany bo muszę skończyć to co zacząłem :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Zanim jeszcze nastąpił boom na zegary Nixie, to było sporo lamp choćby LC-513 nówek za 3 zł za sztukę, Z560M za 5 zł/szt (takie mam w swoim zegarze). LC-513 wziąłem na wszelki wypadek 8 sztuk i widzę że dobrze zrobiłem :)
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

I ja mam mały zapas lamp, tyle że nie miałem IN-18 a zamarzyłem zrobić właśnie na nich zegar :mrgreen: na alledrogo trafiają się cenowe okazje, kwestia upilnowania ich, raj to miałem jak w Polsce Radzieckie wojska stacjonowały :-) wszystko można było kupić za parę groszy, ja wówczas kupiłem sporo sprzętu łączności i dobrze na tym wyszedłem, lampy wszelkiej maści sprzedawali nie na sztuki a na kartony...... to było życie :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Nightmare
Posty: 1263
Rejestracja: sobota 26 lut 2011, 00:14
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Nightmare »

Proszę moderatora o wydzielenie wątku o Nixie :P
MPP-1 / Skyline I / L2P T6 / LL P7 / RC-39@XR-E R2 1.05A / C2 HA-III@T6 2.8A / Niwalker NWK600N1/ UF WF-501B / Balder SE-2@U3 3.04A / Shadov TC500 / SF M9
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

proszę bardzo :)
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Bardzo dziękujemy :mrgreen:

Może tak tytułem rozszerzenia tematu na początek garść wiedzy co to za ustrojstwo ta lampa Nixie :wink:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_cyfrowa
http://en.wikipedia.org/wiki/Neon_lamp

I aby było już i w tym temacie bardziej świątecznie lampa Nixie własnej produkcji (nie mojej) :mrgreen:
Obrazek
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Flora
Posty: 221
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 13:38
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Flora »

To ja też coś dorzucę. Jak ktoś się jeszcze nie bawił, a chciałby spróbować to tu jest całkiem spore źródło wiedzy, a w szczególności baza lamp z wyprowadzeniami i parametrami. Tu zasilacz na dobry początek.
Mam kilka lamp LC-631 i LC-513 zdobytych wraz z podstawkami kilkanaście lat temu z wyrzucanych przez uczelnię starych mierników. Nie miałem wtedy pojęcia jak tym sterować i do czego wykorzystać, ale ładnie wyglądały :mrgreen: Kiedy poszperałem w necie i udało się je uruchomić, wiedziałem już, że chcę zbudować zegar. Kupiłem nawet specjalne wysokonapięciowe rosyjskie odpowiedniki 74141. Niestety z powodu ciągłego braku czasu cały ten sprzęt leży w szufladzie i się marnuje. Może po skończeniu lampki rowerowej coś ruszy się w temacie zegara.
Awatar użytkownika
MariuszB.
Posty: 266
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:43
Lokalizacja: Mała mieścina

Post autor: MariuszB. »

Widzę że temat pięknie nam się rozwija więc dorzucę link do bardzo fajnej i prostej konstrukcji, może ktoś się pokusi o jego wykonanie, tym bardziej że konstrukcja jest opisana od "A" do "Z" :mrgreen:
Prosty zegar Nixie
Zegary na różnych lampach

Konstrukcji jest tak wiele jak wiele osób które takie zegary wykonały, są też producenci którzy produkują przepiękne zegary Nixie lecz cena czasami powala na kolana, od siebie dodam że cenę finalną dyktuje rodzaj zastosowanych lamp oraz..... obudowa :mrgreen:

Tutaj znajdziemy Niemieckiego producenta przepięknych zegarów lecz cena finalna niejednego przyprawi o zawrót głowy :mrgreen: , zwłaszcza jeśli chodzi o zegar oparty na lampach IN-18.

CDN. :mrgreen:
Pozdrawiam
Mariusz
Jeśli pomogłem Ci w Twoim temacie to kliknij na "pomógł" przy moim poście....... to nic nie kosztuje ...... Wielkie Dzięki :)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
MariuszB. pisze:I aby było już i w tym temacie bardziej świątecznie lampa Nixie własnej produkcji (nie mojej) :mrgreen:
Alka z triody?
Jeśli to jego to mam małą ciekawostkę, że jest amatorski projekt uruchomienia produkcji lamp elektronowych. :mrgreen:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ