Budowa ładowarki do pakietu 3S.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
arek5231 pisze:To najwyżej obejdę się bez regulacji prądu zastosuję poprostu tranzystor do 5 albo 6A aby nie przekroczyć 1C pakietu 3s3p 6,6Ah to chyba dobry pomysł?
Cały problem w tym, że nie ma "tranzystora na 5A" to są tylko jego dopuszczalne parametry i wymiana tego elementu, nie spowoduje ograniczenia prądu w układzie, do tego trzeba dobudować osobny układ.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Pisalem o dołączeniu do ładowarki tego układu z tranzystorem w układzie darlingtona, chodzilo mi o ten tranzystor to już chyba ma jakiś sens? Pozdrawiam.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Bedzie działało?
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

arek5231 pisze:To najwyżej obejdę się bez regulacji prądu zastosuję poprostu tranzystor do 5 albo 6A aby nie przekroczyć 1C pakietu 3s3p 6,6Ah to chyba dobry pomysł?
Rozumiem że Twój pakiet to trzy pary ogniw połączone szeregowo? Jeśli tak to prąd max ładowania to dwukrotny prąd jednego ogniwa, ale żeby 3A na ogniwo? Co mówi karta katalogowa Twoich ogniw? Prąd 1C w ogniwo to niezdrowy prąd, owszem producent w wyjątkowych przypadkach może pozwolić na taki ale na dłuższą metę ogniwa szybko się skończą, zdrowy prąd to 0,2C
pozdrav
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Pakiet 3S3P to 9 ogniw 3 równolegle połączone w 3 sekcje szeregowo.
6 A dla 12 V to ponad 70W
Moja turnigy ma max 50 czyli taki pakiet ładuje około 4.4 A.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Kolego "browar" chodzi o prąd 1C dla calego pkietu 3S3P. W nocie moich ogniw Sanyo nota mówi o max prądzie 1,5A na ogniwo przy ładowaniu max 2h do temp. 50stopni Celsjusza.. Smoku Ty masz 3s3p? Ile zajmuje Ci ładowanie takiego pakietu ? Może i ja zastosuję ok 4A będzie bezpieczniej..
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Ja też mam 3S3P,moja ładowarka ma ograniczenie do 50W.
Ładowarka którą posiadam ładuje ogniwa CC/CV czyli stałe natężenie/ stałe napięcie.
W praktyce wygląda to tak że jak ustawie prąd 4A to takim prądem ładuje około godziny czasu, później jak napięcie na ogniwach wynosi 4.1 V to prąd spada i od 4.1 do 4.2 V jest przepaść wynosząca kilka godzin, no ale chcąc naładować pakiet do końca trzeba czekać.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 wrz 2013, 07:54 przez smokuxx1987, łącznie zmieniany 1 raz.
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Panowie na poprzedniej stronie dodałem schemat. Jaką wartość rezystora mam wsadzić gdy będę uźywał zamiast rezystora r2 potencjometru 10k lub 2k aby napięcie było wystarczające na balanserach żeby je ustawić do pakietu 3s3p 12,6v?
arek5231
Posty: 78
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 14:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: arek5231 »

Już znalazłem rozwiązanie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
jajen
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 23:29
Lokalizacja: Stary Sącz

Post autor: jajen »

Witam,


Panowie, czy ktoś może wytłumaczyć jak 5 latkowi w jaki sposób dokonać regulacji balansera ze strony http://www.zajic.cz/. NIeiwele rozumiem z tego co tam jest napisane. Będe wdzięczny za wyjaśnienie sprawy.
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
jajen
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 23:29
Lokalizacja: Stary Sącz

Post autor: jajen »

Tak, dokładnie o ten chodzi. Jest tam coś o żarówce 12V 1,2W ale nie rozumiem co i jak podłączyć i jak to wyregulować. Nie specjalnie sie na tym znam, ale układ bez problemu zbuduje. Nie mam jednak pojęcia jak to wyregulować.
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

jajen pisze:Panowie, czy ktoś może wytłumaczyć jak 5 latkowi w jaki sposób dokonać regulacji balansera ze strony http://www.zajic.cz/. NIeiwele rozumiem z tego co tam jest napisane. Będe wdzięczny za wyjaśnienie sprawy.
Ja ostatnio zrobiłem regulację w taki sposób:

Do pojedyńczego segmentu (czyli tam gdzie jest podłączany akumulator) podłączyłem regulowany zasilacz.
Szeregowo amperomierz do pomiaru prądu.
Równolegle voltomierz pomiar na pinach balansera, za amperomierzem.
Oprócz tego nic więcej nie podłączałem.

Obrazek

Wyregulowałem napięcie zasilacza dokładnie na 4,2V (mierzone na pinach balansera)
Następnie regulowałem potencjometr w balanserze tak aby zaświeciła się dioda.
Prąd pobierany przez balanser to wtedy chyba około 5-10mA

Nie zmieniając napięcia na zasilaczu przełączyłem do następnego segmentu i wyregulowałem kolejny potencjometr balansera, żeby się znów LED zaświecił.
Regulując tym potencjometrem zmienia się prąd, ustawiamy na taką samą wartość jak w pierwszym segmencie.

Tak wyregulowany balanser spokojnie mogę zostawić podłączony do ładowanych akumulatorów.

Ładowarka kontroluje CC/CV stały prąd i do napięcia 4.2V * ilość ogniw
Gdy ładowarka ma ustawiona dokładnie to napięcie to wtedy przez balanser płynie duży prąd tylko jeśli akumulatory są niejednakowo naładowane.

Wyłączam po około 1h od włączenia się wszystkich LED w balanserze.
Prąd idący do balancera przy napięciu na ogniwach 4.2V to max 20mA.
Prąd idący jednocześnie w akumulatory to też max 100mA przy 99% naładowania.
jajen
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 23:29
Lokalizacja: Stary Sącz

Post autor: jajen »

Bardzo Ci dziękuję Kolego. Z tego co zrozumiałem to podłączenie powinno wyglądać tak ja na załączonym obrazku? Rozumiem też, że kolejne punkty pomiarowe to te zaznaczone na czerwono (piny balansera?)?

Czy regulując drugi i trzeci segment regulujemy do momentu zapalenia się led czy należy patrzeć na wskazanie amperomierza i wyrgulować taki prąd jak przy pierwszym segmencie? (tzn regulujemy do amperomierza czy do diody led?)

Obrazek
MardoQ
Posty: 145
Rejestracja: czwartek 19 cze 2008, 17:47
Lokalizacja: Heaven

Post autor: MardoQ »

Obrazek

Prościej nie umiem narysować.
Pierwszy pomiar piny A i B podłączamy do 1 i 2, regulujemy do zapalenia LED i mierzymy prąd (około 5-10mA)
Następnie A i B do 2 i 3, regulujemy do zapalenia LED i też mierzymy prąd, ale minimalnie regulując ustawiamy taki sam prąd (LED cały czas świeci)
Następnie A i B do 3 i 4 i regulacja jak wyżej


PS napisałeś, że nie znasz się za bardzo. Na twoim miejscu nie ryzykowałbym budowaniem takich układów które trzeba precyzyjnie wyregulować (napięcie 4.2V ~ +/-10mV)

Przeładowanie ogniw li-ion/pol/fe może spowodować duży pożar. A tego się nie gasi wodą.

Lepiej kupić coś gotowego niż ryzykować
http://allegro.pl/ladowarka-imax-b3-pro ... 00859.html
http://rc-team.pl/ladowarki/38427-redox ... -230v.html#
http://dx.com/p/2-3s-7-4v-11-1v-li-ion- ... lue-149708
http://dx.com/p/b3ac-7-4v-11-1v-2s-3s-l ... lug-154342
http://dx.com/p/balancer-charger-for-7- ... ery-108174
ODPOWIEDZ