O zgrzewarkach...

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Zamienienie grubej izolacji na kaptonowa ma sens. Wtedy w maksymalny sposób wykorzystamy trafo. A czy podnosić napięcie, czy dawać zwoje grubsze niż są, to już nie odpowiem.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Napięcie 2.7V będzie ok jeśli masz krótkie te przewody i połączenie do elektrod jest porządne. Ale wyższe nie zaszkodzi. Jeśli chcesz coś przerabiać i nie wiesz czy podnieść prąd czy napięcie, to chyba lepiej napięcie. Prądu już masz dużo.
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

ObrazekObrazekObrazek

Witam

Przewód 35mm2 elektrody 8mm miedź napięcie jałowe 2,7V i prąd na zwarciu 1220A.

Zgrzewy idealne przy 20ms i blaszce 0.15mm nie przebarwione przy próbie zerwania zostają dziurki.Ale już przy podwójnej grubości dwa razy 0,15mm czyli 0,3mm już nie daje rady nawet na podwójnym zgrzewie 40ms na 40ms prąd na cęgach pokazuje ok 600A. Blaszki przegrzane przebarwione i nie łapią do baterii.

Moje pytanie do fachowców czy można zgrzewać pojedynczo i dogrzewać następną blaszkę czy trzeba od razu dwie. Bo jeśli nie potrzeba to nie będę już kombinował z podnoszeniem napięcia.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Moim zdaniem spokojnie możesz zgrzewać po jednej warstwie. Przynajmniej ja tak robię. W końcu zazwyczaj są to najwyżej dwie blaszki. Nie widzę przeciwwskazań.

Nawet nie kojarzę, by jakiś producent zgrzewarkach 3 warstwy na raz, liczę tutaj baterie jako pierwsza warstwę. Producenci zazwyczaj mają blaszki idealnie dopasowane kształtem do konkretnej baterii i mają tylko jedną warstwę blaszek. Ale my jako amatorzy spokojnie możemy sobie druga blaszkę do pierwszej przygrzać na raty.
Ostatnio zmieniony niedziela 04 lis 2018, 19:13 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Te oczka to chyba aluminium, ale skoro taki prąd to chyba nie powinny mieć wpływu na efekt? Myślałem że elektrody mosiężne jakieś ale doczytałem że miedź. Ja przy 2.6V 35mm2 i 1kA w zwarciu (nie mierzyłem faktycznego prądu zgrzewu ani czasu, miałem analogowy timer) zgrzewałem 2x 0.75 i to porządnie. 2x 1mm już nie szło. Do baterii nie próbowałem, ale może prąd Ci ucieka blaszką zamiast iść baterią? Rozsuń elektrody dalej od siebie, może blaszki trzeba delikatnie nacinać jak ma to miejsce w fabrycznych rozwiązaniach? Może docisk za słaby jeśli chcesz zgrzać dwie blaszki jednocześnie do jednej baterii?
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Sterownik od emsitech działa? bo wtopę to nawet na yt na żywo miał :D
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Na razie działa.
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Ja cały czas jestem pod wrażeniem 2kA Joona. Jak dla mnie na razie nieosiągalne.

Cały czas ją modernizuje. Teraz kupiłem dłuższy przewów 35mm2 i udało mi się przeciągnąć go trzy pełne koła a napięcie mam 3,3V i prąd 1,2kA. Testowane bez sterownika. Jeszcze nie miałem czasu na robienie zgrzewów.
Z rzeczy istotnej mam spadek napięcia w gniazdku z 238 na 218V przy pełnym zwarciu jest to 10%. Zastanawiam się jak to wyeliminować i czy się da. I lutuje przewód do MOTa. Pewnie to lutowanie też ogranicza prąd.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Spadku za bardzo nie wyeliminujesz. Możesz jedynie użyć gniazdka bliżej rozdzielnicy połączonego grubszym kablem, tzn w sumie standardowym 2.5mm2. Masz tam jakieś max 18A na pierwotnym tak? Zakłada się max do 10A na 1mm2, zwykłe gniazdka są przystosowane do 16A, i taki kabel jest też przystosowany do 16A i powinno to współpracować. Jeśli tak jest i nadal masz spadek to występuje on pewnie jeszcze przed rozdzielnicą i z tym już nic nie zrobisz. Ale te 10% nie powinno też mieć jakiegoś dużego wpływu na zgrzewy.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Jaki jest przekrój kabla idącego do gniazda 230V?
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Tak do końca nie wiem. Od puszki do gniazda prowadziłem 2,5mm2 ale z rozdzielki do puszki nie wiem. Zależy mi tylko aby zgrzać 0,2mm do baterii jak to uzyskam to mi wystarczy.
I tak po modernizacjach mam 1220A a nie 800 jak wcześniej i z 2,7V mam 3,3V. Teraz czekam na taśmę kaptonową i blaszki niklowe 0,2. Jak zgrzeję to fajnie jak nie jeszcze spróbuje zdjąć izolacje i owinąć kaptonową, przewinąć jeszcze jeden zwój aby podnieść napięcie.
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

I mam problem ponieważ po kilkunastu strzałach nie mam powtarzalnych zgrzewów.
Nie mogę zgrzać blaszki 0,15. Pierwsze zgrzewy idealne czas 20ms po kilkunastu już kaplica.
Co to może być sterownik? Mam problem zgrzać pakiet 5s2p z podwójnymi blaszkami.
ObrazekObrazek

Napięcie jałowe 4V prąd 3,26. Przy zwarciu 28A na 230v i 1233A na elektrodach.
Tu wydaje się wszystko prawidłowe, przewód 35mm2 bez izolacji oklejony taśmą kaptonową.
Sterownik od emsitech. Wszystkie testy robione bez sterownika ponieważ na czasie ponad 1s na sterowniku zrywa bezpiecznik 10A. Dodam też że nie mogę dogrzać blaszki 0,2m niklowej do baterii tylko 0,15.

Doradzicie coś?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 lis 2018, 05:56 przez Robert_76_pl, łącznie zmieniany 1 raz.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Masz 10A na gniazda? Bieda.

Nie wiem jak działa twój sterownik dokładnie, przy takich prądach powinno wyjść idealnie dla dwóch czy też nawet trzech blaszek.

Sprawdź podwójny zgrzew 20ms/60ms. Elektrody mocno naostrzone?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Też nie wiem jak to działa, 28A w zwarciu na bezpieczniku 10A. Może ma charakterystykę C że chwilę wytrzymuje. Ale powinno tam być standardowo B16A albo C16A skoro reszta instalacji też na 16A.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Manekinen pisze:Też nie wiem jak to działa, 28A w zwarciu na bezpieczniku 10A. Może ma charakterystykę C że chwilę wytrzymuje. Ale powinno tam być standardowo B16A albo C16A skoro reszta instalacji też na 16A.
Przy tak krótkich impulsach B10 spokojnie wytrzyma 30-50A.
ODPOWIEDZ