Niedroga lutownica precyzyjna

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Niedroga lutownica precyzyjna

Post autor: Panjarek »

Dzień dobry.
Możecie mi doradzić zakup jakiejś precyzyjnej lutownicy? Nie lutuje smd ale lutowanie drobnych elementów lutownica transformatorowa to udreka.
Kwota to coś do około 200zl ale fajnie jakby było mniej
Może znajdzie się coś w Chinach niedrogiego a dobrego?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Osobiście mam taką. Warta każdej złotówki.
A tu nowsze modele:
1) 195zł
2) 199zł
3) 201zł

Do tego możesz dokupić groty w różnych rozmiarach i kształtach, choć i ten dołączony, daje spore możliwości.

Przede wszystkim chodzi tu o rewelacyjne groty, zapewniające bardzo szybką reakcję i dobrą stabilizację temperatury.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

A ja od siebie polecam TS100 + do tego jakiś, choćby używany zasilacz laptopowy.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Ekspertem w dziedzinie nie jestem, ale chwalę sobie Zhaoxin 936D lub jej analogowy odpowiednik Zhaoxin 936A. ~120zł w PL.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Do naprawdę drobnych rzeczy polecam Ci lutownicę USB(8W)
Ostatnio musiałem przedłużyć pod sufitem 6 żyłowy cieniutki przewód od alarmu i lutownica + power bank w kieszeni poradziły sobie wyśmienicie.
Do drobnego smd też się nadaje :-)
Zapasowe groty kupisz zarówno w pl jak i w cn.
Całość kupisz za ok 25zł, groty za ok 8-10zł.

Jest też bardziej zaawansowana wersja za niecale 20usd:
https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 27433.html
Zamówie sobie u żony na prezent ;-)
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Panjarek »

Chyba wezmę taką USB.
Często coś grzebie przy aucie i muszę kombinować z przetwornica, latarka USB byłaby sporym ułatwieniem.
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

8W i lutownica... ja będzie więcej lutowania albo złączka, która nie chce się polutować życzę powodzenia. Ja jednak polecam lutownice gazową: ja posiadam taka
ale choćby taką
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

MIXTERek pisze:8W i lutownica... ja będzie więcej lutowania albo złączka, która nie chce się polutować życzę powodzenia.
Do drobnego smd i cienkich przewodów nadaje się wyśmienicie.
Max co udało się tym zrobić to połączenie 2 przewodów 16awg.

Do większych rzeczy np przy samochodzie są lutownice 12V z mocą ok 30W i aligatorkami/zapalniczką lub gniazem 5.5x2.1 na popularne zasilacze sieciowe.

np takie coś:
https://www.aliexpress.com/item/T12-DC- ... 22068.html (groty T12 można dokupić, to duży plus)
lub
https://www.aliexpress.com/item/12-V-DC ... 83174.html

Kolejny poziom to już cena razy dwa ;-)
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Panjarek »

Mam lutownicę transformatorową. Druga lutownica byłaby używana sporadycznie do rzeczy drobnych.
Kupiłem dziś lutownicę w Lidlu z regulacją temperatury. Kolega namówił więc spróbuję.
Ostatnio zmieniony środa 08 maja 2019, 20:41 przez Panjarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goferjw
Posty: 187
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 21:35
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Goferjw »

Panjarek, przetestuj jak już się skusiłeś, bo cena wydaje się być w miarę przyzwoita a jak okaże się, że sprzęt wystarczający dla amatora to i ja się skuszę.
Ostatnio używane
S41, EC03, H03
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Panjarek pisze:Kupiłem dziś lutownicę w Lidlu z regulacją temperatury.
I tu niestety jest haczyk... ta lutownica ma regulację mocy, a nie temperatury, takową mają zaproponowane wyżej.
Różnica jest spora, przede wszystkim pod względem komfortu i bezpieczeństwa lutowanych elementów.
Choć nie powiem... sam używałem podobnej kilka lat, dopóki nie "przesiadłem się" na taką z regulacja temperatury. A ostatnio kiedy zacząłem używać grotów Hakko, to zauważyłem znaczną poprawę względem modeli bez tak precyzyjnej stabilizacji temperatury grota. Bo tu też jest różnica, pomiędzy stabilizacją temperatury grzałki (zdecydowana większość modeli) a stabilizacją temperatury grota. Im bliżej punktu lutowania jest pomiar temperatury, tym sterownik szybciej reaguje na jej zmiany, czyli np. dotknięcie do cyny i ścieżki.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Panjarek »

Pobawiłem się trochę lutownicą przy arduino. Nic nie przegrzałem więc chyba jest okej. Póki co jestem zadowolony. Groty łatwo można dorobić gwintując kawałek mosiądzu lub miedzi.
Ostatnio zmieniony piątek 10 maja 2019, 13:42 przez Panjarek, łącznie zmieniany 1 raz.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Chłopaki trzeba też umieć używać bo można lutować mocniejszą a zepsuć słabszą
Ostatnio zmieniony poniedziałek 13 maja 2019, 14:36 przez kisi, łącznie zmieniany 1 raz.
zakooo
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 19 maja 2019, 19:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zakooo »

Cześć
Pracuje zawodowo jako technik elektronik i z lutowaniem mam do czynienia codziennie od 14 lat 😉 osobiście mogę ci polecić każdą lutownice na groty typu hakko T12 (ta co kolega pyra poleca to świetna opcja) sam lutuje na stacji hakko i jbc ale do domu myślę właśnie nad kupnem takiego samego sprzętu jak powyżej
Ostatnio zmieniony niedziela 19 maja 2019, 22:33 przez zakooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Panjarek »

146,66 zł 25%OFF | AIYIMA 110 V 220 V T12 cyfrowy lutownica regulator temperatury ue wtyczka + T12 uchwyt + T12-BCM2 i T12-K porady
https://s.click.aliexpress.com/e/yivbkhS

Ta będzie dobra? Nie będzie problemów z dokupieniem grotow?
Kiedyś miałem tę lutownice w obserwowanych a teraz zobaczyłem, że jest promocja.
ODPOWIEDZ