Modyfikacja convoy c8 aby swiecila szeroko i równomiernie.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Modyfikacja convoy c8 aby swiecila szeroko i równomiernie.

Post autor: Panjarek »

Dzień dobry.
Wszedłem w posiadanie latarki convoy c8.
Kupiłem ją z ciekawości i bardzo mi się podoba gabarytowo.
Wiem że nie takie jest jej przeznaczenie ale może da się przerobić aby swiecila szeroko i równomiernie?
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

A z jaką diodą? Mam dwie latarki formatu C8: Astrolux C8 (XP-L HI) i KDlitker C8.2 (XHP35 HI).
Astrolux jest dla mnie w zasadzie bezużyteczny, bo świeci skupionym światłem na tyle, że nadaje się tylko w dal, natomiast KDL świeci mocno i szeroko jak połączenie Convoy'ów S2+ i C8, a nawet mógłby je obie zastąpić. Zerknij też tutaj: Coś więcej niż Astrolux C8? - to jest mój temat szukania poprawy dla C8 :)

Po recenzjach i zdjęciach (bo nie mam) Convoy'a C8 można porównać właśnie do Astroluxa C8, o ile nie jest to C8+...

...a w zależności co masz w środku, mógłbyś wymienić diodę na XHP35 HD, XHP50, mógłbyś wymienić lustro na OP...
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

C8 Astro i Convoy to niemal jeden pies. Driver pomijam.
Obrazek

Za wymianą diody idzie wymiana też sterownika, chociaż zależy co tam wrzuci.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Convoy C8 z założenia jest kieszonkowym szperaczem. W zależności od rozmiaru diody światło ma mniej lub bardzie skupione. Jeśli rozmiar Ci się podoba, w tej samej obudowie są latarki kilkudiodowe. Wtedy światło jest szersze i mnie skupione.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Np. Sofirn c8f
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Panjarek »

Mam z diodą XML2.
Jest lustro które będzie pasowało bez przeróbek?
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Mocarny »

Możesz kupić DC-Fix od gościa na BLF lub na jakimś portalu aukcyjnym, ale to większe ilości. Będzie chyba najłatwiej, a cena też jest niska. Zabiera podobno tylko 3% światła, więc różnic pewnie nie widać.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Cały ten DC-Fix Diffusion Film. To wycięte na wymiar szkło, z kabiny prysznicowej. Ewentualnie można szukać pod : szkło artystyczne/dekoracyjne. Przyłożyłem do kabiny C8 i tak samo ładnie rozlało światło. Tylko problem z cięciem takiego szkła.
Awatar użytkownika
Papier79
Posty: 125
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 11:24
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Papier79 »

A nie prościej, i taniej, wyciąć kółko z matówki wydłubanej z jakiegoś starego wyświetlacza LCD? Pozyskać nie problem, więc koszt znikomy :) Na dniach zrobię, i przedstawię zamontowane na C8 :)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

albo kupić matową taśmę klejącą https://www.google.com/search?client=fi ... 5ca+matowa
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jest metoda prosta która sprawi że "rozszerzysz" spota ale jednorazowa i na zawsze - wystarczy zmatowić odbłyśnik - czyli przejechać po wnętrzu reflektora "czymś" - wystarczy chusteczka papierowa mocniej dociśnięta - w ten sposób "regulujesz matowość" od delikatnie spolerowanej jak za mgłą (tak jest moim zdaniem w sam raz aby zmatowiony odbłyśnik nie zjadał za dużo z wydajności) do zrycia metalu że nic z refa nie pozostaje poza kształtem lejka - ale to ostateczność.
Poza tym to nie jest latarka do "mania szerokiego spota" od tego sa inne latarki lub zoomy. Ostatecznie zalecałbym wymianę na największą diodę 5mm na 3V (taka się mieści bez zabawy z powiększaniem otworów latarki) http://kaidomain.com/3V-Cree-XHP50_2-K2 ... ED-Emitter
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Reflektor OP trochę rozproszy światło
https://pl.aliexpress.com/item/32281088 ... 41c3SIxxe0
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Taki matowy fabryczny niewiele zmieni - delikatnie rozmyje - chodzi o takie zmatowienie refa aby przestał błyszczeć i uzyskać taki efekt jakaby nachuchać na niego
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

grigorij00 pisze:Reflektor OP trochę rozproszy światło
Mam OP i nie ma on nic wspólnego z tytułem wątku.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Naklejenie matowej folii, zmatowienie szkła/reflektora np. papierem wodnym itp. I tak nie da całkowitego rozmycia światła. Zawsze będzie widać intensywniejszy/gorący punkt. Taka szyba od kabiny (oczywiście ta chropowata). Działa na zasadzie plastra miodu, jak w oryginalnych optykach. Jeszcze widziałem w niektórych żarówkach led. Podobny wygląd szkła. Te oczka do łazienek.
ODPOWIEDZ