Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Post autor: kisi »

Cześć, chciałbym nabyć zasilacz warsztatowy/labolatoryjny o parametrach rzędu 30V/5A (10). Gotowe są oparte na przetwornicy, hybrydowe. Zastanawiam się nad tym czy warto kupić gotowy czy lepiej zrobić. Na Aliexpress są rózne wersje gotowych modułów z przetwornicą i wyświetlaczem ale obawiam się nadmiernych tętnień, co prawda nie będę używał tego do urządzeń audio ale kto wie co będzie w przyszłości. Może lepiej kupić gotowy... albo zrobić. Mam dostęp do transformatorów z UPSów, czy też innych zasilaczy z ładowarek do akumulatorów więc trochę bym mógł na trafie zaoszczędzić, ale nie mam pomysły układowego na całą resztę. Więc jeśli ktoś ma sprawdzony projekt który mógłby polecić byłoby super, a może lepiej kupić jakiś konkretny gotowy zasilacz to też dużo mi da. Wiadomo że teraz wszystko to chińszczyzna ale możliwe że jest coś godnego polecenia i w miarę niezawodne...
Aha, chciałbym aby zasilacz posiadał wskaźniki prądu, napięcia oraz był stabilizatorem prądu i napięcia.

Dzięki i pozdrawiam, Darek
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Kupić, np. Korad KA3005 - mam, polecam, ma wszystko co chcesz.
Ja robię tylko to co mi sprawia frajdę itp. na inne rzeczy po prostu szkoda czasu.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Mam od lat Zhaoxina. Kupiony na allegro. Nie narzekam i polecam. Typowy liniowy zasilacz. Po przerobieniu chlodzenia jest niemal bezgłośny.
ILPT
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Mam Korad KA3005D , ale nie jestem pewien czy go polecić.
Pierwsze wrażenie robi bardzo dobre, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Zasilacz jest dość głośny ale to tylko szczegół.
Przy dokładniejszych testach okazuje się że jest koszmarnie powolny.
Chodzi o czas reakcji na skokową zmianę obciążenia. Oczywiście w pewnych zastosowaniach to nie przeszkadza (np. ładowanie akumulatorków).
Na temat w/w zasilacza już na Forum pisał bodajże kolega Bocian (dla czego jest tak powolny).
Posiadając w/w zasilacz sam zbudowałem drugi według bardzo interesującego projektu ze
strony:
http://www.paulvdiyblogs.net/2017/07/my ... -part.html

Projekt jest bardzo uniwersalny i ma naprawdę dobre parametry, ale należy dokładnie przeczytać wszystkie cztery części opisu.

Miłej zabawy.
M.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Dzięki za info, muszę posprawdzać jakie mam transformatory i oszacować jakimi parametrami będzie się cechował zasilacz.
Jeszcze raz dzięki za oddzew, poczytam sobie.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Sosenia pisze:Ja z kolei mam 30V 10A NPS3010W /.../ w cenie 210 zł
teraz 319 zł mi pokazuje :(

Ja mam 30V 5A (ale czasem przy mocnych światłach pod wodę trochę mało te 5A) kupiony w PL, a dodatkowo do transformatora 30-parę woltów 10A dopiąłem DPS5015.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

ptja pisze:
Sosenia pisze:Ja z kolei mam 30V 10A NPS3010W /.../ w cenie 210 zł
teraz 319 zł mi pokazuje :(
Żebym nie był gołosłowny..:
Order Time: 06:39:28 Jan 02 2020
Obrazek
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

ptja pisze:
Sosenia pisze:Ja z kolei mam 30V 10A NPS3010W /.../ w cenie 210 zł
teraz 319 zł mi pokazuje :(

Ja mam 30V 5A (ale czasem przy mocnych światłach pod wodę trochę mało te 5A) kupiony w PL, a dodatkowo do transformatora 30-parę woltów 10A dopiąłem DPS5015.
Nie sieje ci ten DP5015 ? Jakieś tętnienia? Generalnie podoba mi się ale obawiam się zakłóceń przy obciążeniu...
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Nie mam odbiorników w pobliżu zasilaczy ani nie podłączałem do oscyloskopu, więc nie zauważyłem zakłóceń. Głównie służyło mi to do zabaw z LEDami COB, gdzie napięcie przewodzenia przekraczało 30V.

Co do ceny, to nie to, że wątpiłem, ale raczej narzekałem, że teraz nie jest tak tanio :)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Post autor: ww296 »

Ja też polecam Korada kd3005D - te minusy opisane przez mario1 trafione w punkt - jednak jest stabilny i ma wiele zastosowań, jest (był) niedrogi z gwarancją - do zastosowań amatorskich jest idealny. Używam czasem niższego modelu - nie pamiętam jaki bo to nie mój - ale tragedia - ciężko nawet wysterować nim jakieś proste urządzenia...
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Post autor: BKK »

jest nowy produkt na rynku - Riden RD6006. Zbiera dość pozytywne opinie, a i parametry ma niezgorsze.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Post autor: Browar »

Fajowy ten Riden. Ja swój sobie sam zrobiłem na zasilaczu od laptopa, teraz bym nie rzeźbił i wziął Ridena. Gdyby jeszcze ogarnąć poszczególne napięcia w pakiecie (oprócz balancera) i rozładowywanie to imax byłby niepotrzebny. Choć jak znam Chińczyków to już pewnie nad tym pracują :)
pozdrav
Awatar użytkownika
Misiek_86
Posty: 485
Rejestracja: niedziela 12 lip 2009, 15:44
Lokalizacja: Zamość

Re: Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Post autor: Misiek_86 »

Jak brać Riden to z dopiskiem W czyli riden rd6006w wtedy ma moduł wifi :)
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Re: Zasilacz warsztatowy (labolatoryjny) - kupić czy DIY ?

Post autor: mario1 »

Witam.
W ubiegłym roku gdy zobaczyłem rd6006 miałem wielką ochotę go kupić.
Obejrzałem kilka testów i..... zapał opadł.
Obejrzyj test z prawdziwego zdarzenia przeprowadzony przez znawcę tematu a nie marketingowe blablanie.


https://www.youtube.com/watch?v=0qjLx_HsKUQ


Wnioski wyciągnijcie sami.

Pozdrawiam
m
ODPOWIEDZ