Buduję Latarkę Ultravioletową

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Doctore pisze:Bocian, czy te obniżanie fali tyczy się także innych emiterów UV?
Tego nie wiem. Wszystko do doczytania w konkretnych data sheet'ach, konkretnych modeli diod.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Chińskie emitery nie posiadają dataszituf W JĘZYKU POLSKIM LUB ANGIELSKIM ;)
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
Volo
Posty: 455
Rejestracja: sobota 03 wrz 2011, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Volo »

Ja bym powiedział że chińskie nie tylko emitery ale ogólnie towary posiadają datashity ;-) ale na pewno nie swoje, nie ważne w jakim języku ;)
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Prace po woli dobiegają do końca, pozostały jeszcze drobne poprawki, obcięcie rantu latarki, wymiana thermopada na klejący, próba znalezienia odpowiednich śrubek do stałego montażu sterownika wycięcie nowej szyby plexi bo obecna w trakcie wycinania się zbytnio uszczerbiła ale daje radę na razie.

Sterownik to prądnica podnosząca napięcie do około 30v co powoduje, że w każdą diodę płynie stale około 750mA, został zastosowany pomiędzy modułami rezystor, który pełni funkcję zabezpieczenia przed nagłym przeciążeniem diod w wypadku gdy sterownik miał by nagle stracić stabilność.
Ogromne podziękowania dla mojego osobistego elektronika :grin: tak można nazwać kolegę, przyjaciela, który pomaga gdy tylko znajomy ma jakiś problem z którym nie może sobie poradzić. Dlaczego tak niewiele jest takich ludzi.

Tak to wygląda tuż przed finiszem.

[ Dodano: 19 Marzec 2014, 22:08 ]
Dziś przypomniałem sobie, że mam gdzieś o-ringi po dawnych projektach z midim, znalazłem pomarańczowe z DX pakowane po 20 szt. pasują jak ulał.
Nowa szybka plexi już zamówiona, nowy wyświetlacz napięcia też zamówiony oraz thermopad, jak wszystko dojdzie będę próbował zakończyć wreszcie prace ostatecznie, chciałbym dokończyć lampkę i już więcej przy niej nie grzebać bo wciąż coś poprawiam a to coś zepsuje i w kółko to samo, lampa ma świecić a nie być wciąż rozbebeszona.

Pierwsze profesjonalne połowy za nami, w niedzielę byliśmy z kamilą w sobieszewie na połowach po sztormie, akurat występowało zjawisko fali przybojowej co zaskutkowało wynikiem około 300g zebranego bursztynu w tym 5 sztuk największych od 4 do 5cm, liczyłem na większe ale sztorm przed akcją trwał tylko jeden dzień ze skalą 6 co jest słabe.
W sobieszewie spotkaliśmy kolegę z forum ,,wrogu,, co spowodowało, że pogadaliśmy trochę, na dodatek kolega ,,wrogu,, podwiózł nas do gdańska. Dziękujemy :mrgreen:
Załączniki
finał 1.jpg
finał 1.jpg (79.47 KiB) Przejrzano 6551 razy
ubytek plexi.jpg
ubytek plexi.jpg (58.51 KiB) Przejrzano 6507 razy
bebechy.jpg
bebechy.jpg (70.37 KiB) Przejrzano 6507 razy
6683__DSC0567.JPG
6683__DSC0567.JPG (33.19 KiB) Przejrzano 6482 razy
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Niezła robota.
Mam pytanko, skąd mogę się dowiedzieć że jest/był sztorm oraz fala przybojowa?
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Teraz jest sztorm ale słaby 4.

Oglądaj prognozy pogody, kiedy ... :evil: ... to znaczy że jest sztorm.
Pomocne linki:

http://augustyna.pl/prognozy/index.php
http://www.worldcam.pl/11429,7,418,podglad.html
http://www.worldcam.pl/8019,7,10,podglad.html

Po kliknięciu w obrazek otwiera się podgląd na żywo, jak zobaczysz ludzi z kaszorkami to znaczy że warto się zbierać.
Ostatnio zmieniony niedziela 16 lis 2014, 10:27 przez oskar, łącznie zmieniany 1 raz.
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Dzięki za odpowiedź, podgląd na żywo też właśnie szukałem i nie mogłem znaleźć...
oskar pisze:Teraz jest sztorm ale słaby 4.
Czyli interesować się powyżej 5?
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
Polsky
Posty: 336
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Polsky »

Jeśli to możliwe to poproszę zdjęcie jak świeci bursztyn gdy pada na niego UV na plaży ;)
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Serio?
Przecież masz zdjęcia na poprzedniej stronie...
Awatar użytkownika
Polsky
Posty: 336
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 19:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Polsky »

Jak to dobrze czasem zerknąć na wcześniejszą stronę :mrgreen:
Super to wygląda :wink:
nurtur
Posty: 1
Rejestracja: sobota 03 sty 2015, 22:20
Lokalizacja: Malbork

Post autor: nurtur »

Witam i kłaniam się miłośnikom światełek.
Jest to mój pierwszy post na tym Forum i po niezbyt długich poszukiwaniach trafiłem na temat, który mnie właśnie interesuje. Ostatnio wieje solidnie, więc pewnie coś morze wyrzuci.

oskar...czy można dołączyć do Ciebie i zobaczyć to cudo w akcji?
Pozdrawiam
Tadeusz
Krasnad
Posty: 2
Rejestracja: środa 28 gru 2016, 12:01
Lokalizacja: Potęgowo

Post autor: Krasnad »

Witam wszystkich. Od roku zacząłem zabawę w poszukiwanie bursztynu z lampą UV. Niestety bardzo pośpieszyłem się z kupnem lampy - wraz z kuzynem pod wpływem impulsu kupiliśmy jedną z internetowych masówek za prawie 400 zł, która niestety w porównaniu do lamp wytrawnych bursztyniarzy okazała się kompletnym niewypałem. Przeczytałem ten i kilka poprzednich tematów dotyczących budowy takiej lampy i am kilka pytań:

1. Według większości opisów najlepsza długość fali to 390-410 nm. Porównywałem światło mojej lampy z światłem emitowanym przez samorobne wśród plażowych zbieraczy i to, które gołym okiem sprawiało wrażenie bardziej "niebieskiego" przynosiło dużo lepsze efekty. Czy ten "kolor" zależy tylko od długości, czy ma na to wpływ też moc ( moja jest niby 6X3W, 390-410). Pasmo jest dobre, bo np. burmit ładnie świeci na zielono, reszta podobnie z tym, że dużo mniej intensywnie, niż pod szperaczami innych zbieraczy przy teoretycznie 2 razy mniejszej mocy. Na pewno nie jest to u mnie żadna wada produkcyjna, bo i identyczna lampa kuzyna świeci podobnie i każdego innego napotkanego na plaży ( jeżeli ma ten sam model).

2. Czy jest sens i możliwość zamontowania w jednej lampie np kilku diod, ale o innym emitowanym świetle. Bo czytając opisy znajduje diody z ściśle określonym, np 405, ale także 395-400, czy jak u mnie 390-410. Ewentualnie dorzucić do tego jeszcze jedną z np. 365.

3. Gdzie najlepiej kupić te diody i jakie? Z Chin wychodzi ok 4 zł za jedną, na e-bay widziałem podobnie, jakie, oprócz tych, z których skorzystał już Oskar polecacie?

4. Na ostatnie wyprawie zgadałem się z chłopakiem, któremu taką lampę zmontował kumpel w kilka godzin. W zwykłej lampie roboczej, jakich zatrzęsienie na allegro przelutował zwykłe diody na UV - miał ich tam 16 X 3. Mówił, że śmiga z nią od roku i żadnego problemu np z grzaniem nie miał ( na tylnej stronie lampa miała radiator), a do tego przy niskich temperaturach, w jakich szuka się bursztynu nie ma wielkich problemów z nadmiarem ciepła. Czy przy takiej lampie wystarczy zmiana samych diod, czy trzeba też kombinować ze specjalnymi sterownikami? Jakie sterowniki polecacie?

5. Znalazłem diody UV o mocy 10W, podobnie jak powyżej, czy zamontowanie takiej diody w lampie, jak powyżej przyniesie dobry efekt? Próbował ktoś z diodami 10W, czy używacie raczej 3W?

Proszę o pomoc i szczególnie wyrozumiałość bo w tematach tych jestem kompletnym żółtodziobem i niektóre pytania mogą się wydać trywialne. Pozdrawiam wszystkich zbieraczy i majsterkowiczów ;)
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Krasnad pisze:Gdzie najlepiej kupić te diody i jakie? Z Chin wychodzi ok 4 zł za jedną,
kiedyś kupiłem diodę 3W za ponad 20pln z chin. Niestety nie nadawała się do bursztynu, mimo, że była o niebo lepsza od najtańszej chińszczyzny(np. do banknotów), więc nie celuj w tanie diody. Konkretnych nie polecę, bo się w to nie bawiłem.
Krasnad pisze:Czy przy takiej lampie wystarczy zmiana samych diod, czy trzeba też kombinować ze specjalnymi sterownikami?
wróżenie z fusów ;-). Nie znasz parametrów sterowników, diody "oryginalnej" oraz docelowej, więc najprościej odpowiedzieć: nie da się.
Robert_76_pl
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 08:25
Lokalizacja: morze

Post autor: Robert_76_pl »

Dobra dioda uv 385 to koszt 41zl
Ja za swoją samoróbkę z 6 diodami, trzema sterownikami oraz sześcioma kolimatorami ledila wydałem ponad 400zł. Nie liczę pakietu 3s4p li-ion ładowarki do niej.
Ostatnio zmieniony piątek 20 sty 2017, 16:27 przez Robert_76_pl, łącznie zmieniany 1 raz.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

A mógłbyś dać jakiś namiar na takie diody? Bo może zmajstrował bym sobie latarkę na jedną taką diodę.
ODPOWIEDZ