Buduję Latarkę Ultravioletową

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Mam pytanie, czy bursztyny będą "świecić" przy świeceniu falą 405nm?
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
Zee
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 05 maja 2013, 12:15
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: Zee »

Trochę informacji o "swieceniu" minerałów KLIK w ostatniej tabeli znajdziemy kolory fluorescencji bursztynu w zależności od długości fali światła ultrafioletowego.
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Niestety dostawa dwóch pozostałych modułów się przeciąga, najprawdopodobniej dojdą do mnie dopiero w połowie lutego, ponieważ jeszcze najprawdopodobniej nie zostały wysłane.
Masakra, liczyłem na szybkie skończenie prac przy tym projekcie i udane połowy bursztynu a tu chyba koniec zimy mnie zastanie zanim latarka zaświeci.
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

To zrób latarkę na jednym module, lepszy rydz niż nic :wink: .
Pozdrawiam .
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

Witam
Ktoś podłapał temat ...temat
Kolega nastawił się na ledy... :mrgreen: Różne drogi prowadzą do tego samego celu ...
Można spróbować użyć świetlówek UV
Aby sprawdzić wzbudzenie bursztynu np. przetestować w sklepowej naświetlarce banknotów :mrgreen:
Zasilanie z lamp warsztatowych do naprawy aut 12v co prawda świetlówki są bez żarzenia
Aku ze złomu np. ups
Dodać niklowane aluminium jako odbłyśnik ukierunkować światło

Projekt po kosztach kwestia własnej pracy może nie tak estetycznie jak na ledach w ładnej szukaczowej :mrgreen: obudowie ale tak naprawdę liczy się efekt

TAKI CYTAT

"Promieniowanie o długości fali poniżej 290 nm jest silnie pochłaniane przez rogówkę i spojówkę oka. Absorpcja promieniowania z tego zakresu powoduje stany zapalne spojówki i rogówki, a w przypadku ekspozycji oka na promieniowanie laserowe może dodatkowo wystąpić uszkodzenie rogówki. Stany zapalne spojówki i rogówki objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spojówek, wzmożonym łzawieniem, światłowstrętem, uczuciem obcego ciała w oku, spazmem powiek, upośledzeniem widzenia. Objawy zapalenia spojówek obserwuje się zwykle po czasie utajenia trwającym od 5 do 10 godzin w zależności od dawki promieniowania i długości fali. Objawy te znikają całkowicie po upływie od kilkunastu godzin do kilku dni. Podobnie jak w wypadku rumienia skóry istnieją różne krzywe skuteczności widmowej wywoływania stanów zapalnych spojówki i rogówki. Na przykład Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa (CIE) przyjęła dwie oddzielne krzywe: jedną dla zapalenia spojówki i drugą dla zapalenia rogówki. Natomiast w Polsce zarówno dla zapalenia spojówki jak i zapalenia rogówki została określona jedna krzywa skuteczności biologicznej, tzw. krzywa widmowa skuteczności koniunktywalnej, z maksimum dla l = 257 nm.

Nadfiolet z zakresu powyżej 290 nm jest przepuszczany przez rogówkę i ciecz wodnistą oka, dociera do soczewki i jest przez nią pochłaniany. Długotrwałe narażenie soczewki na intensywne promieniowanie nadfioletowe o długościach fali powyżej 290 nm może doprowadzić do jej trwałego zmętnienia, czyli zaćmy (tzw. zaćma fotochemiczna). Na podstawie badań na zwierzętach przyjmuje się, że największa skuteczność widmowa tworzenia zaćmy występuje w paśmie 290-320 nm z maksimum dla l = 300 nm. Do siatkówki oka dociera mniej niż 1% promieniowania nadfioletowego o długości fali powyżej 300 nm. Promieniowanie to może być przyczyną schorzeń lub uszkodzeń siatkówki o charakterze fotochemicznym. "

Życze dwa razy więcej zdrowia niż szczęścia przy szukaniu :wink:

Są jeszcze lasery jeśli byś znał długość fali wcale nie fikcja może się zwróci po sezonie :wink:
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Wysłałem mail do sprzedawcy z Hong Kongu, okazało się, że numery przewozowe mu się pomyliły, podał prawidłowy i przeprosił, sprawdziłem i moje diody były już wtedy w wer warszawa, dziś mam je już w domu od 2 godzin. He he może w weekend połowimy.
Załączniki
diody wszystkie.jpg
diody wszystkie.jpg (152.94 KiB) Przejrzano 6143 razy
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
Awatar użytkownika
Saud
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 21:01
Lokalizacja: Z miasta stu mostów

Post autor: Saud »

Witam

Bardzo chciałbym zobaczyć Leda najlepiej zdjęcie chipu miejmy nadzieje optyka nie jest sklejona... bo na razie soczewki zasłaniają cały obraz :wink:

Zasilanie drivery jakoś znajomo mi wyglądają :mrgreen: ?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Bo to popularne drivery od oczek ledowych typu MR16 z usunietymi pinami. Przy zachowaniu poprawności połączeń, można by się pokusić o usunięcie mostka prostowniczego dla poprawy sprawności.
Sometimes darkness can show you the light
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Witam, niestety optyka jest sklejona z diodami, podłożem chyba, nie zamierzam tego rozrywać bo się dobrze trzyma i jest mi z tym dobrze he he.
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Ja poskładałem, Convoy S2 + 3x rebel + driver 2,1A + Soczewka
Świeci bardzo przyzwoicie ;) bursztyny reagują jak ta lala ;)
Pod wieczór rzucę fotki ;)
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Papier79
Posty: 125
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 11:24
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Papier79 »

Witam :)
Podpowiem, że można wyjąć sam kolimatorek bez odklejania od podłoża całej optyki podważając cienkim ostrzem. Ja tak wymieniałem w starej latarce jak chciałem inne skupienie uzyskać. była to samoróbka klejona klejem na gorąco.
wrogu
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 08:39
Lokalizacja: Morze

Post autor: wrogu »

Dokładnie, na allegro są oferty sprzedaży kolimatorów z obudowa na zasadzie "wolnego" doboru obudowy i kolimatora z kilku dostępnych rodzajów.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

A to moje wariacje w temacie prostej lampy UV:
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... -moda-1021
Przepraszam, że wrzucam link do allegro ale nie wiem czy jest sens tworzyć kolejny temat opisujący tę, jakże prostą, konstrukcję :wink:
Ostatnio zmieniony czwartek 01 sty 1970, 01:00 przez Bocian, łącznie zmieniany 1 raz.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Fajnie wyszło, a efekt super.
Dobrze by było jeżeli jednak opis został wklejony na forum, aukcja przecież kiedyś zniknie.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
grzekot
Posty: 56
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 17:08
Lokalizacja: polska

Post autor: grzekot »

Witam .
Jakich użyłeś diod . Mógłbyś podać producenta , oraz gdzie mozna je nabyć .
Pozdrawiam Grzegorz .
ODPOWIEDZ