Lodówka samochodowa po mojemu - czyli lepiej już się nie da.

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Wszystko zależy od konstrukcji, ogniwa, radiatorów itp O tym tutaj właśnie rozmawiamy jak z dziadowskiej chłodziarki za stówkę zrobić zamrażarkę :twisted:

Koledzy którzy macie wbudowane termometry - gdzie umieszczone są wasze sensory?
pozdrav
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

ale_jak_to pisze: skonstruowac taka samochodowa lodówke ale sprężarkową
Nie ma sensu. Za podobne pieniądze kupisz gotową (500-600zł)
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Browar, przy radiatorze. w tak małej przestrzeni błąd pomiaru może będzie w okolicach 1st. Nie ma to znaczenia, jeśli wyjmujesz napój i czuć jakbyś go wyjął z lodówki domowej.
ale_jak_to
Posty: 37
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 19:12
Lokalizacja: aa

Post autor: ale_jak_to »

GanzConrad pisze:
ale_jak_to pisze: skonstruowac taka samochodowa lodówke ale sprężarkową
Nie ma sensu. Za podobne pieniądze kupisz gotową (500-600zł)
Kolego, gdzie są takie lodówki za 600 pln? Jak się interesowałem tematem to znańsi producenci za małe lodóweczki na kilka napojów potrafiące równiez mrozić, na sprężarkach, samochodowe, chcieli po kilka tysi.

http://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;s ... amochodowa

Przykład powyżej z ceneo, ale tych producentów nie znam.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

ale_jak_to pisze:
GanzConrad pisze:
ale_jak_to pisze: skonstruowac taka samochodowa lodówke ale sprężarkową
Nie ma sensu. Za podobne pieniądze kupisz gotową (500-600zł)
Kolego, gdzie są takie lodówki za 600 pln? Jak się interesowałem tematem to znańsi producenci za małe lodóweczki na kilka napojów potrafiące równiez mrozić, na sprężarkach, samochodowe, chcieli po kilka tysi.

http://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;s ... amochodowa

Przykład powyżej z ceneo, ale tych producentów nie znam.
Używki są dość tanie, one się słabo starzeją:
http://olx.pl/oferta/lodowka-absorbcyjn ... 55abaeaae3
No i mają też wady - oprócz ciężaru produkują dużo ciepła, zwłaszcza przy pracy na LPG
Używam takiej na gaz w przyczepie campingowej, jak jest gorąco to nie wydala oraz okrutnie grzeje. Widać ten sam efekt co przy lodówce z ogniwem Peltiera - za mocno "podkręcona" nie potrafi oddać ciepła do otoczenia i słabo chłodzi, za mocne ogniwo też wymaga dużo lepszego chłodzenia bo inaczej kicha. Ten wybrany przez Skaktusa kierunek - dobra izolacja, izolacja komory ogniwa i dobre chłodzenie strony ciepłej - jest duuużo lepszy niż zwiększanie mocy ogniwa.
pozdrav
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Pozwalam sobie na osobny post ale odkryłem nową funkcjonalność mojej lodówki. Postawiłem w przedpokoju, zasiliłem z regulowanego, nieśmiertelnego, radzieckiego prostownika, ustaliłem temperaturę wewnętrzną na ok 14 stopni regulując prąd i .... zrobiłem dojrzewalnię serów podpuszczkowych :mrgreen: Dojrzewałem dwa tygodnie sery z Wiżajn, wyszły bosko. Teraz dojrzewam następne. Kładę dwa krążki po 250 g sera na desce lipowej na dnie lodówki i przykrywam odwróconym pudełkiem, węższym od deski, ale dłuższym. Pod pudełkiem jest cug od wentyla, ale nie kapie woda z radiatora na sery. Co dzień je przewracam, już zeżarłem pierwszy rzut, miodzio ;)
pozdrav
Awatar użytkownika
piciex
Posty: 2232
Rejestracja: wtorek 16 wrz 2014, 15:41
Lokalizacja: Poznan

Post autor: piciex »

Browar, załatw sobie gdzieś trochę twarogu (tylko prawdziwego, a nie z mleczarni), pokrusz, troszkę podgnije, usmaż i masz serek smażony, że hej! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
piciex pisze:Browar, załatw sobie gdzieś trochę twarogu (tylko prawdziwego, a nie z mleczarni), pokrusz, troszkę podgnije, usmaż i masz serek smażony, że hej! :mrgreen:
... i jajko...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Kupiłema taki termometr:
http://www.ebay.com/itm/201380792574?_t ... EBIDX%3AIT
Sprawdziłem jego wskazania, różnią się ok +1st od dobrego, sprawdzonego termometru. Zamontowałem go w klapie lodówki a sensor lekko wystaje wklejony na silikonie kilka centymetrów obok radiatora. Włączyłem lodówkę i jednocześnie zapuściłem sondę drugiego, kontrolnego termometru do naczynia z wodą ustawionego na dnie lodówki. Po kilku godzinach woda miała 5 stopni (czyli to jest rzeczywista temperatura chłodzenia) a termometr w pokrywie wskazywał 12,5 stopnia. Skąd taka gigantyczna rozbieżność i co z tym zrobić?
pozdrav
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

W lodówce jest obieg powietrza ?
ILPT
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Jest, i to niezły.
pozdrav
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

skaktus, A zdradzisz sekret jakie wymiary ma Twój wewnętrzny radiator?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Wewnętrzny ma 9 x 15 cm, wysokość żeberek to 22 mm, żeberek jest 11, u podstawy każde żebro ma 2 mm. Sama podstawa radiatora ma grubość 4 mm.
ILPT
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Rozbieżność miedzy wskazaniami termometrów wynikała z tego że wbudowany miał czujnik za mało wystający z pokrywy i grzał się od niej. Jak go wysunąłem na 3 cm to różnica dramatycznie zmalała.

Odkryłem następną funkcjonalność :)
Wbudowałem przełącznik do zmiany biegunowości Peltiera i zmontowałem cieplarkę. Oczywiście wydajność radiatorów i wiatraków jest różna dla strony zimnej i gorącej, ale udało się "wygospodarować" z 2 amperów ok. 37 st. Tyle jest idealnie do hodowania jogurtu z "zakwasków" dla rekonwalescentki po kuracji antybiotykowej.
pozdrav
Gregor887
Posty: 335
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gregor887 »

Czyli da się w tym cukier przechować :mrgreen:
ODPOWIEDZ