Lampka UV 3.0 11W Bociana

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Lampka UV 3.0 11W Bociana

Post autor: Bocian »

Witam serdecznie. Chciałem przedstawić najnowszą lampkę UV mojego autorstwa. Jakiś czas temu okazało się empirycznie, że formowanie UV, nawet 400nm, poprzez załamanie w optyce TIR jest wysoce ryzykowne. Bo jak trafimy partię, gdzie główna składowa diody oscyluje w granicach 390 lub nawet niżej to może się to szybko skończyć jak niżej:
Obrazek

Produkt musiałem więc wycofać i zacząłem kombinować jak temat ugryźć na nowo... Pozostało jedynie postawienie na reflektor i szukanie mocnej 400nm diody, o niskim Vf, którą można osadzić centralnie. Niestety takich diod nie znalazłem i według mojego pomysłu powstało to co niżej, czyli 4 diody UV 3W o wymiarach 1,6x1,6mm. Złożone centralnie mają wymiar diody XP-L i pasują nawet do pierścienia centrującego dla tej diody. Emitery mają bardzo niską rezystancję termiczną (3,5C/W) i zgodnie z kartą prąd maksymalny 700mA (przy napięciu przewodzenia 3,4V). Aktualnie testuję prototyp zbudowany na bazie sterownika rozszerzonego 3,04A (z monitem temperatury bo to konieczne) wychodzi więc 760mA na emiter :mrgreen: Pełna stabilizacja 3.04A jest do ok. 3,55V na ogniwie. W trybie 100% lampka działa z mocą ~11W a promieniowania w paśmie UV 400nm, zgodnie z kartą mamy z diod lekko ponad 4000mW (przykładając rękę do wylotu można się ekspresowo opalić ;) ). Docelowo do lampki powstanie specjalna okrojona wersja sterownika 3.04A z kontrolą temperatury i 4-ema trybami na stałe. Poniżej kilka fotek. Ostatnia to próba pokazania jak to świeci na suficie (jest niewielka dziurka po środku ale nie jest źle).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

A propos ostatnich dyskusji w innych projektowych tematach: Powstało bez żadnych podpowiedzi, inspiracji podpatrzonych z CPF, BLF i innych, bo zwyczajnie tych for używam tylko i wyłącznie aby pokazać naszą autorską, polską myśl techniczną ;)
Sometimes darkness can show you the light
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

Ile dukatów?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

fotorondo pisze:Ile dukatów?
Ok. 200zł za lampkę.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Zmierzona długość światła jaka?
Pytam, bo mierzyłem ostatnio kilka 405nm diod i każda była daleko od deklarowanej długości światła.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

sp5it, do tego typu pomiarów mam dojścia, ale ograniczone (ale zapewne zaraz się zaoferujesz bo kolega ma spektrofotometr) i bazuję jedynie na tym czym karmi mnie producent emiterów w swojej nocie. Skleciłem w swoim żywocie, jak mniemam dobrze ponad 300szt takich lampek i potrafię różnicę 10nm wychwycić okiem. To co testuję z pewnością w "peak wavelength" nie przekracza 400nm i raczej obstawiałbym kilka nm nizej. I podsumowując jestem, jak rzadko to bywa, pod wrażeniem ilości energii o długości okolic fali 400nm jaką to z siebie wypluwa :shock:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Ja mam spektrofotometr :) To moja branża. Color management.
Exact i i1 pod ręką jak trzeba.
Moje pomiary: http://budgetlightforum.com/node/53701
Natomiast sfera, do której pijesz jest dostępna u mojego kumpla na Politechnice Warszawskiej.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

sp5it, powiem szczerze, że mam co do Ciebie mieszane uczucia... Z tego co kojarzę to poznaliśmy się nawet chyba osobiście, w temacie lutowania/przekładania jakichś emiterów Nichia na inne podłoże, Czy mam rację? Z drugiej strony teraz widzę, że to Ty byłeś osobą która trollowała w temacie przedstawienia mojego i Pyry sterownika na BLF i która musiała zabłysnąć debilnym pytaniem, gdzie można pobrać za free kod, też mam rację?
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Widzisz Bocian, pytanie było jak najbardziej na miejscu, bo BLF ma to do siebie, ze jest open source.
Diody przełożone fest, działają do dziś, zawsze będę cię polecał jako fachowca.
Jakbyś potrzebował coś pomierzyć to mój spektrofotometr jest do dyspozycji.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

sp5it pisze:Widzisz Bocian, pytanie było jak najbardziej na miejscu, bo BLF ma to do siebie, ze jest open source.

Skoro jest tak jak mówisz to czemu znany na BLF DrJones (chyba nie mylę nicka) nie oferuje wszystkich swoich softów jako open source ?
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

info pisze:
sp5it pisze:Widzisz Bocian, pytanie było jak najbardziej na miejscu, bo BLF ma to do siebie, ze jest open source.

Skoro jest tak jak mówisz to czemu znany na BLF DrJones (chyba nie mylę nicka) nie oferuje wszystkich swoich softów jako open source ?
Może sprzedał niektóre na wyłączność jakiejś firmie i tylko on może ich używać + dana firma.
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

smokuxx1987 pisze:
info pisze:
sp5it pisze:Widzisz Bocian, pytanie było jak najbardziej na miejscu, bo BLF ma to do siebie, ze jest open source.

Skoro jest tak jak mówisz to czemu znany na BLF DrJones (chyba nie mylę nicka) nie oferuje wszystkich swoich softów jako open source ?
Może sprzedał niektóre na wyłączność jakiejś firmie i tylko on może ich używać + dana firma.
No to sprzedał kilku firmom swoje softy w takim razie, bo ja też mam jeden soft od niego ...

Fakty są takie że kto chce ten udostępnia kod swojego softu, a kto nie chce to tego nie robi, obowiązku nie ma.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Nie ma obowiązku i nie ma się co dziwić, jak ktoś siedzi kilkadziesiąt dobrych godzin nad softem to nic dziwnego że nie oddaje tego za darmo.
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Właśnie o tym mówię i w sumie nie rozumiem kolegi SP5IT, że oczekiwał że ktoś udostępni coś takiego, to że ktoś zdecydował się podzielić taką wiedzą, albo jej częścią, nie czyni z tego reguły przecież.
pawello786
Posty: 118
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 20:02
Lokalizacja: Polska

Post autor: pawello786 »

Bocian pisze:Bo jak trafimy partię, gdzie główna składowa diody oscyluje w granicach 390 lub nawet niżej to może się to szybko skończyć jak niżej:
Nic nie rozumiem i pewnie większość czytających ten temat ma takie same wrażenia.
ODPOWIEDZ