S2 XP-L HI - rozkład światła

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

S2 XP-L HI - rozkład światła

Post autor: wiejski »

Cześć ;)
To tak na szybko, złożyłem sobię S2 z XP-L HI i reflektorem SMO. Zasięg fajny, światła dużo. Poprzednio w środku była dioda XP-G2, nowa konfiguracja odpowiada mi zdecydowanie bardziej. Do sedna, rozkład światła wygląda tak : https://ibb.co/vDqqgxf Da się to jakoś poprawić ? Czy tak musi być? Chętnie wycisnąłbym jeszcze trochę z tej latarki...
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Tu https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
masz amatorskie zestawienie "wyciskaczy latarkowych potów" czyli zestawienie danych przesłanych i pomierzonych przez ludzi mających konkretne latarki - łatwo można odnaleźć przybliżone dane tyczące zasięgu i osiągów w lumenach. Znając osiągi w kandelach łatwo obliczyć teoretyczny zasięg.
Odpowiadając na Twoje pytanie - nie wyciśniesz DUŻO więcej z tej latarki na TEJ diodzie którą masz przy standardowym prądzie w okolicach 3A, musiałbyś ja pogonić do 4-5A (zależnie od Vf diody) i podniósłbyś co najwyżej osiągi o 30% ale zasięg TYLKO o 10%
Aby ZNACZNIE podnieść zasięg musiałbyś wymienić diodę na inną, mniejszą (np. https://led4power.com/product/new-osram ... dtp-mcpcb/ lub lepiej https://led4power.com/product/osram-kw- ... dtp-mcpcb/ ) ale o podobnej mocy - z S2+ można wtedy zamiast teoretycznego zasięgu 250m uzyskać 360m (pomiar z mojej latarki) - wygląda to tak że zmniejszenie spota o połowę intensyfikuje ilość światła 2x (z 15000 na 32000 luxów - dotyczy tej pierwszej diody 1mm2) co daje zaledwie 1,5x większy zasięg ...
Od siebie dodam że taka latarka jest użyteczna dopiero na dystansie ok. 15-25m, bo z 5m punkcik spota ma jakieś 40cm a z 25m spot ma 2m - stąd świecenie pod nogi czymś takim mija się z celem - ale jako ciekawostka do pokazania ma rację bytu.
Z tej drugiej diody (2mm2) zasięg rośnie do ok. 400m (ok. 40 500 luxów z 1m) - ale latarka bardzo szybko się grzeje i po prawdzie jeszcze mniej sensowna jest niż z tą pierwszą 1mm2 diodą.
Dla NAPRAWDĘ mocarnych zasięgów powyżej 1km potrzeba refa co najmniej klasy C8 (5cm średnicy) - no ale taka igła to taniej laserową kropkę idzie kupić niż latarkę robić ;) - w takim przypadku wygodniej zastosować zooma viewtopic.php?t=23350 - oprócz zabawnego zasięgu masz użyteczne pośrednie "światełka"
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Jestem świadomy tego co piszesz;) Ta dioda jest dla mnie bardzo ok , poprzednio oskalpowana xp G2 dawała ciaśniejszy spot, ale światła było mało.. Moje pytanie dotyczyło rozkładu światła. Czy dioda jest dobrze wycentrowana, a jeśli nie to jak to poprawić?
Nie mniej dzięki, za usystematyzowanie wiedzy;)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Acha - centrowanie łatwo sprawdzić na niskim trybie - zbliżając i oddalając od ściany zobaczysz małą jasna kropkę - jeśli jest to centrowanie jest prawidłowe (z bardzo bliska zobaczysz ... ciemne nic;) )
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Czyli dioda siedzi dobrze;) Dzięki wielkie;)
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Panowie, jeszcze takie pytanie;) Gdybym chciał zwiększyć zasięg tej latarki musiałbym sięgnąć po diodę, która da bardziej skupioną wiązkę światła. Z tymże te diody nie dadzą mi tyle światła, a nie chciałbym rezygnować z okolic 1000 lumenów... Dobrze rozumuję? Dołożenie prądu też jest raczej kiepskim pomysłem... Obecne 3A to chyba już sporo dla mniejszej piguły S2. Rozważam sterownik BLF z trybem turbo... Co można zrobić (może być inna podobnej wielkości latarka :D) żeby było jaśniej/dalej? Nie chciałbym bardziej skupiać wiązki, bo rozkład będzie mało użyteczny z bliska. Rozumiem, że nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Generalnie, to ten mod jest najbliżej moich potrzeb, że wszystkich latarek jakie miałem, no ale...
Ps. Wybaczcie chaotyczny post;)
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

W tej latarce nic nie zrobisz - albo mniejsza mniej wydajna dioda, albo większy prąd kosztem szybkiego grzania - pozostaje Ci większy reflektor.
Zwiększenie mocy jest rozwiązaniem na krótką metę (szybki gorąc) i dodatkowo obarczone także szybkim spadkiem jasności bo wraz ze spadkiem napięcia na ogniwie maleje drastycznie maksymalny możliwy prąd w diodę.
Jest jedna czy dwie metody na zwiększenie mocy świetlnej i zasięgu ale bez dodatkowych 150 złotych plus robocizna nie ma sensu o tym rozmawiać ;)
Alternatywa jest dobry mały zoom - o refie o wymiarach głowy C8.
Ostatnio zmieniony sobota 01 cze 2019, 23:14 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 2 razy.
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Jestem bardzo zadowolony z tego moda, jest najbliżej moich oczekiwań do tej pory;) Nie chciałbym się przesiadać na coś w stylu emisar D1 czy micro GT bo rozkład światła będzie już pewnie mało użyteczny z bliska, od tego mam inne światełka;) Cały mój ból to chyba to, że w porównaniu do blf'a A6 (z włożonym SMO) w trybie turbo różnica nie jest jakaś wielka. Wiem, że to 1600 lm vs 1000 ...
Dlatego zastanawiam się na wrzuceniem drivera z turbo, tak po prostu dla fanu;) Pytanie czy wytrzyma ? Turbo ograniczone do 30s ;) Dioda na podłożu noctigon, dobra pasta, sprężynki pomostokowane, ogniwo do 30A. Da radę?
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

30sek wytrzyma :) ja to planuje zapakować do s2+ xhp50.2 wersje 3V i driver zmieniony na taki 6A... bez senu ale będzie fun!
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Do XHP50 zalecałbym Convoya M2 - jest niewiele większy (przede wszystkim ma głębszy i szerszy ref co pomaga nieco zniwelować wady dużego XHP), nieco masywniejszy (co daje nieco więcej czasu zanim nagrzeje sie do "gorącej temperatury")...
Awatar użytkownika
Yantar
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 13 sie 2017, 13:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Yantar »

Odnośnie S2 ze sterownikiem BLF - w moim wątku poniżej masz parę fotek, między innymi BLF A6 i S2 na takim samym sterowniku - co prawda z reflektorem OP i dioda XP-L HI nie jest w najwyższym BINie, tylko jakaś wydłubana z innej latarki - ale i tu widać wyraźny przyrost zasięgu (intensywności spota) kosztem ograniczenia spilla. Latarka, mimo zalutowania podłoża diody do pigułki, grzeje się trochę wolniej niż A6, może coś źle zrobiłem (stąd planuję drugie podejście - nowa pigułka, sterownik i dioda z Kaidomain, reflektor smo też w drodze), ale to "wolniej" to i tak jest "bardzo", ograniczenie czasowe "turbo" musi być.
Serdecznie pozdrawiam
Jacek / Yantar
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Zamówiłem FET driver jak do A6, dam znać jak będzie w latarce;)
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Tak z innej beczki;) Wcześniej miałem tam diodę XP G2 ze sterownikiem 1.4A. Można dołożyć trochę prądu? 600 lumenów to było trochę mało....
Awatar użytkownika
Yantar
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 13 sie 2017, 13:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Yantar »

Zerknij tutaj na wykresy z testów XP-G2 - jeśli to ta sama dioda, to 1) nie miałeś 600 lm, 2) nie ma sensu jej za bardzo męczyć bo Vf diody bardzo rośnie przy większych prądach i nawet jeśli poświeci jaśniej - to krótko.
Serdecznie pozdrawiam
Jacek / Yantar
wiejski
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 15:13
Lokalizacja: Olsztyn / okolice

Post autor: wiejski »

Miałem jakiś wysoki bin, chyba S4... Jakie byłyby konsekwencje puszczenia w diodę prądu typu 2.1a - 3a? Przy binie S4 to już ponad 800 lumenów...
ODPOWIEDZ