Lampka rowerowa z 3 latarek

co i jak zrobiłem...
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Lampka rowerowa z 3 latarek

Post autor: pawulon »

Witam wszystkich

Trochę jeżdżę rowerem wieczorami więc przydała by się jakaś lampka do oświetlania drogi i bezpieczeństwa.

Zrodził się pomysł aby zrobić coś samemu po odwiedzeniu lokalnego targu zakupiłem cztery latarki po 12,50 za szt.

Jedna poszła na straty bo musiałem się dowiedzieć jak ją bezpiecznie rozebrać do projektu.

Latarki
Obrazek

to co jest w środku
Obrazek

rozebrałem pozostałe trzy i zrobiłem wstępne mocowanie do soczewek

Obrazek Obrazek

kolejny etap dorobienie reszty obudowy
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

12,5 zł za latarkę...hmm...Nie wiem czy to opłacalne. Do tego to są zoomy noname, też to dobrze nie wróży. Ledy w głowicach pewnie wiszą w powietrzu.
ILPT
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Post autor: pawulon »

Teoretycznie to diody XP-E są zamocowane w tym białym kółku
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Chwalić Cię za chęci, ale obawiam się że efekt końcowy będzie mało spektakularny w stosunku do włożonej kasy i czasu. Sądząc po fotce przy klawiaturze myślę że będzie to dość duży finalnie sprzęt (jak na lampkę rowerową) i mocowanie będzie kolejnym problemem. Jednak i tak trzymamy kciuki za powodzenie projektu.

PS. Na przyszłość może pierw zapytaj, to się pierw coś doradzi a nie robisz odwrotnie ;)
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Post autor: pawulon »

Ten typ tak ma nie pyta tylko robi.

Wymiary płyty z to 3,5x10 cm
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Jak zamkniesz te głowice w pudełku, to je ugotujesz. Ale miło popatrzeć i duży plus za chęci. Nic nie cieszy tak jak własna konstrukcja. Ja mam na kierownicy głowicę z czołówki zoom z biedronki + zasobnik z akumulatorami w sakwie.
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Post autor: pawulon »

Witam

Projekt chyba trafi do kosza bo mnie się diody spaliły. Dziubek słabo trzymał kciuki :cry:

zastanawiam się właśnie nad czołówką aby zamontować.

Tylko jaką wybrać?

Np taka

https://allegro.pl/oferta/latarka-czolo ... 8786709629

Ale na fotkach są dwie różne latarki jedna z soczewką na 3 fotkach a na na jednej fotce bez soczewki
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 gru 2019, 16:50 przez pawulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Chcesz kolejne pieniądze wyrzucić w błoto? :roll: Czemu nie kupisz sobie sprawdzonego gotowca? Np convoy s2 z uchwytem na rower. Wiem że kosztuje więcej ale zapewniam że będziesz zadowolony.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Te latarki to lipa. Są słabe a ich kosmiczny wygląd ma powodować że wyglądają bajerancko.
Jak przedmówca, s2+ z kolimatorem i będziesz zadowolony. Szkoda kasy dalej marnować. S2+ może też służyć jako pacjent do modów, jest idealny a poradników do niego od groma w sieci.

Pisałeś że nie pytasz, tylko robisz, a właśnie jest odwrotnie :)
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Post autor: pawulon »

Wiem wiem za tanie pieniądze psy mięso jedzą.

Nie chce zakładać drugiego tematu dlatego napiszę tu.

Cel - lampka rowerowa

podwójna - już tłumaczę dlaczego sobie taką wymarzyłem.

Od zawsze mi się podobały podwójne światła czy to w autach czy w innych pojazdach.

Dwa z tego względu że chcę tzw światła mijania i drogowe tak jak jest to w pojazdach.

Czyli jedna lampka by świeciła niżej i szeroko natomiast druga wyżej i dalej.

więc albo zakup dwóch lampek i ich ustawienie albo budowa z waszą pomocą co do wyboru części typu dioda driver itp.

Dostęp do materiałów i maszyn typu frezarka tokarka mam
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 gru 2019, 16:52 przez pawulon, łącznie zmieniany 1 raz.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Drogi kolego @pawulon nie odbierz tego źle - po prostu takie mam wrażenie - zacząłeś patologicznie tj. wziąłeś jakieś trzy chińskie wynalazki i stworzyłeś jakiegoś potworka (kozę z genami psa i o urodzie żaby) który zdechł bo prawdopodobnie nie dopieściłeś szczegółów - to pokazuje że szczegóły są ważne.
Dobry projekt czy tez pomysł spełnia dwa oczekiwania - działa bo choć jest druciarstwem i prowizorką ale celową bo po prostu albo nie masz narzędzi lub czasu na jego realizację ale działa (najczęściej krótko ale spełnia swoje założenia- jest potrzebny natychmiast) albo powstaje coś fajnego/trwałego co warte jest wzmianki a nwet patentu i siorbania kasy z tego. Twój pomysł 3-latarkowego UFO jakie miał zamierzenie? druciarstwa raczej nie bo specjalnie sie udałeś do stonki i kupiłeś byle jakie latarenki, poświęciłes trochę czasu i ... otrzymałeś bubel prima sort - czy o to Ci chodziło?
Ja wiem że każdy znas forumowiczów zaczynał błądząc ale Twój wynalazek nic nie wnosi poza drobną uwagą, która jutro zostanie zapomniana - światełka.pl to nie "patoflaszokanał" - to forum dla tych co chca albo zdobyc wiedzę, nauczyć się albo zaczerpnąć inspiracji.
Owszem fajnie spojrzeć na cudze błędy z dystansu i przypomnieć sobie swoje podejście do światła ale to tylko jako humor - potem należy wziąć sie za siebie i o ile coś chcesz wyciagnąć z forum to korzystaj - chyba, że jesteś przelotem i tak sobie piszesz bo czasu masz i nudzisz się ...
Sugeruje od siebie - najpierw pomyśl nad tym co chcesz zrobic a potem rób - robiąc stracisz kupe czasu, materiału i chęci a MOZE Ci coś wyjdzie.
CO do Twojego pomysłu na dwa światełka - wyważasz otwarte drzwi ale... skoro chcesz to sprecyzuj jak toto sobie wyobrażasz bo może gotowe rozwiązania już są i nie warto dłubać?
Przykładowo ze swojego podwórka - od 4 lat jeździłem na convoyu S3 z optyka/TIR-em 15 stopni, sprawdzał sie jednocześnie jako blisko i średniozasięgowiec (do 25m - dalej noca przy spokojnej jeździe nie było trzeba) ale gdy przyszedł inny wymiar ogniwa postanowiłem "se zrobić lepiej" - tu więcej viewtopic.php?t=24223.
To co uzyskałem to głównie podwojenie czasu pracy przy 300lm (do 11-12h jazdy) przy niewiele wiekszym rozmiarze samej latarki i dodatkowy tryb turbo który do 10 minut szybkiej jazdy nie gotuje tak małej latarki. A to wszystko jedynie przez teoretyzowanie+ rozpoznanie istniejących możliwości (sterownika, soczewki, ogniwa i samej latarki - bez niepotrzebnego dłubania i straty czasu na doświadczenia) a potem kiedy "wszystko wiedziałem myśląc" ... kupiłem części i "zespawałem" wszystko razem. Wiem że nie jestem specjalnie oryginalny ale zapewniam Cie że akurat TEGO konkretnego rozwiazania NIKT zapewne nie opublikował przede mną ;) co cieszy o tyle że mogłem być pierwszy który TE konkretne elementy poskładał w taką całość (głównie chodzi o soczewkę bo to ona jest sednem pomysłu).
Więc może poogladaj kilka pomysłów cudzych a nie od razu rozwiercaj, skręcaj i tocz - możliwe że bez planu, ładu i składu wyjdzie Ci cos pokroju Twojego pomysłu z trzema latarkami z biedroki ..
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Post autor: pawulon »

Mociumpel pisze:CO do Twojego pomysłu na dwa światełka - wyważasz otwarte drzwi
to pokaż mi takie światło już gotowe chętnie obejrzę
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

przykładowo:
https://www.solarstorm.pl - cała oferta rowerowa, zasilanie zewnetrzne z boxa lub zestawu ogniw zgrzanych w pakiet.
https://www.solarstorm.pl/produkty/prod ... arstorm-x2 - najbardziej znany - kilka osób przerobiło refy na TIR-y
Czy tańsze również wymagające zewnętrznego zasilania:
http://kaidomain.com/bike-lights-and-bi ... Bike-Light lub podobna http://kaidomain.com/bike-lights-and-bi ... Bike-Light - gotowce z TIR-ami czyli "samspot" bez korony - na rower lepsze bo nie rażące i efektywniej/rónomierniej oświetlające przestrzeń przed rowerem.
Jeśli wolisz dwie latarki (czyli zasilanie wbudowane) każda z innym TIR-em (czyli różnymi sposobami świecenia np. jedna na bliż 25x60 stopni i druga na dal 15 stopni) to robisz coś a la mój S21A i masz efektywne świecidła.
Oczywiście podobne można wystrugac samodzielnie z bloku alu, odpowiednio wystrugac pojemnik box na baterie z drukarki 3D czy nawet jak masz kase stworzyć spiek/obudowę z metalu dla lampki ale ... po co?chyba że lubisz masterkowac - no ale to inna bajka bo dla funu to można parasol w żabie otwierać ...
Niemniej najchętniej stosowanym jest rozwiazanie tego typu https://diodek.pl/kdlight-bl70s-xhp70-2 ... h-lumenow/ - zreszta jeden z naszych forumowiczów to jest - gdybym miał wskazać konkret to poleciłbym w ogóle zacząc od kompendium wiedzy tam bo jest to ładnie uobrazkowane i usystematyzowane.
pawulon
Posty: 23
Rejestracja: niedziela 22 gru 2019, 12:29
Lokalizacja: skierniewice

Post autor: pawulon »

Żadna z podwójnych nie spełnia tego warunku który podałem -jedna lampka by świeciła niżej i szeroko natomiast druga wyżej i dalej światła mijania i drogowe

Lubię majsterkować i dłubać.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawulon, to dłub dalej, kibicujemy. Moim zdaniem obrałeś złą bazę do przeróbek.
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ