Oświetlenie Akwarium

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
W zasadzie, to im mniejsze akwarium, tym relatywnie mniej światła potrzeba...
1W na litr, to jest dla świetlówek i akwariów tak 100l. LEDy, świecą bardziej kierunkowo, więc więcej światła, pada w wodę. Sądzę, że u ciebie, wystarczy 0,5W na litr.
Teraz druga sprawa, przyjmuje się minimum 1litr, na 1 centymetr ryby, więc 14l, wystarcza dla 14 cm, rybek. A mierzysz wszystkie rybki i dodajesz długości.

Co do gupików, to zależy jakie masz, bo zwykłe zadowalają się temperaturą pokojową, rasowe, muszą już mieć cieplej, tak 24 - 25°C. Jeśli chcesz dochować się przychówku, to warto mieć rośliny pływające, typu rogatek, aby małe mogły się ukryć.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Dzięki za ekspresową odpowiedź i informacje o rybach, będziemy brać je pod uwagę. :)

A nadmiar światła może być szkodliwy? Gdybym przykładowo jednak chciał takie jasne jak w tech chwili...

Tak na chłopski rozum, mocy słońca nie przebiję, ale w naturze to pewno pływają głębiej, gdzie już tyle światła nie ma i więcej cienia jest w zieleninie...

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
marmez pisze:gdzie już tyle światła nie ma i więcej cienia jest w zieleninie...
Te rybki, w naturze mieszkają w płytkich zbiornikach, więc spoko, jednak z reguły wolą nie wystawiać się na zbytnią jasność.
Podstawowa sprawa to glony, jeśli nie masz dobrego filtra biologicznego i roślin, może być problem.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

akwarium przy ciepłym świetle wygląda paskudnie, takie 5000K jest już ok. Druga sprawa, nie daj więcej niż 10W bo nie ogarniesz glonów, a ilość rybek no to niestety....14L to jest na jednego bojownika (i tak radzę zrobić), a gupiki zaraz będą się rozmnażać na potęgę.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

OK. Dzięki Wam :) Moc światła już zmniejszyłem poniżej 10W. Dodam, że akwarium stoi w takim miejscu (szafa).

Doleję jeszcze wody, będzie z 16l :P Mnie osobiście te ryby nie wciągają, ale trzeba trochę młodemu pomóc :)

Co do barwy... Żonie się ta barwa podoba, mi też, tak. Taki gust. zimne nam się zawsze z lodówką i szpitalem kojarzy :)

Pozdrawiam, Kuba
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam

W związku z ostatnimi wypadkami (powódź), postanowiłem przerobić oświetlenie.
Stare XRE, odeszły do lamusa. Niestety, niektóre uległy uszkodzeniu, podczas walki z żywiołem i później podczas prac naprawczych. W końcu świeciły już prawie 10 lat...
Najpierw poszukiwania LEDów 6500K, i niestety, nikt takich już nie ma w koszu na śmieci :wink:
Tym razem postawiłem na XP-G3 R5, białe 6500K, CRI 80. Do tego dołożyłem ten sam model ale Royal Blue (451nm) z grupy F4.
Ilościowo jest tyle ile było, czyli 12 szt. białych i 4 niebieskie. Tym razem jednak rozłożenie jest trochę inne.
Do montażu zakupiłem też profile aluminiowe, z dedykowanymi szybkami z pleksy. Profil ma 160mm szerokości i 15 wysokości. Całkiem zgrabnie się prezentuje.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Oczywiście podłoża mocowałem śrubkami, a nie jak zdecydowana większość na klej (niektórzy się w internecie chwalą, że im się obudowa wcale nie grzeje... takie dobre są LEDy). Wykorzystałem też pastę MX2, poruszając podłożem tak długo, aż poczułem wyraźny opór, czyli warstwa jest naprawdę cieniutka.
Tu porównanie z poprzednią wersją.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Przewody połączeniowe, wykorzystałem te same, po co mają się marnować :wink:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Tak to teraz świeci. W diody pcham 800mA, ale zastanawiam się, czy nie zmniejszyć, bo jest naprawdę jasno. Zobaczymy.
Profile nagrzewają się do około 45°C, latem może być problem, ale zostały mi profile prostokątne, które mogę wykorzystać do chłodzenia wymuszonego. Mam zamiar wbudować w nie wentylatory, i przymocować do profili z diodami.
Po lewej stronie akwarium, widać fragment wzmocnienia, jakie tym razem zastosowałem do wzmocnienia klejonych krawędzi.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Krawiec.diy
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 08 lis 2012, 04:35
Lokalizacja: Czapury/Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Krawiec.diy »

Cześć
a nie myślałeś aby od góry zamontować jakiś micro wentylatorek załączany po osiągnięciu danej temperatury, tak w razie W.
Chyba że zmniejszysz mA i ledy nie będą się nadmiernie grzały.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam
Pyra pisze: środa 11 lis 2020, 09:46 Profile nagrzewają się do około 45°C, latem może być problem, ale zostały mi profile prostokątne, które mogę wykorzystać do chłodzenia wymuszonego. Mam zamiar wbudować w nie wentylatory, i przymocować do profili z diodami.
Jak widzisz przewidziałem taką możliwość, choć to pieśń przyszłości, na razie profile wystarczająco schładzają diody.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Bocian »

Sławomir, 45*C temperatura o tej porze roku to piękny wynik i serio nie martwił bym się o okres letni. O ile wtedy może krotkotrwale może wzrosnąć temperatura, o 15*C? Toż to Madera all inclusive dla współczesnych diod LED o niskiej rezystancji termicznej :-) Zawsze chłodzenie mechaniczne, choćby nie wiem jak dobre, kłóci się niestety z ideą bezawaryjności i braku potencjalnych problemów. Zamiast walczyć z wiatrakami, przelutuj te diody na porządne podłoża, np. miedziane DTP albo alu o przewodności cieplnej 3-12W/mK. Z doświadczenia maritexowe MCPCB są... warte. No niewiele są warte :roll: . Jeśli chcesz porządne, to wiesz do kogo się zgłosić ;-)
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam
Dzięki za propozycję, ale wolał bym unikać miedzi w połączeniu z aluminium i wilgocią...
Podłoża są dość dobre, nie dało się polutować przewodów, jak były przykręcone do profilu.
Teraz mam tylko problem innej natury, najprawdopodobniej będę robił nowy sterownik, bo widzę już konieczność regulacji jasności każdego kanału osobno, i wyłączania części LED w celach serwisowych (czyszczenie akwarium, itp.)
Ponadto miałem już kilka awarii czujnika temperatury z powodu nieszczelności itp. teraz chyba przejdę na cyfrowe.
Czas rozjaśniania i wygaszania LEDów, też mi wyszedł chyba za krótki.
Aktualny sterownik oparłem o ATMega8, teraz już chyba zdam się na arduino z wyświetlaczem kolorowym. :twisted:
No i mam zamiar zrobić dwa moduły, sterujący w jakiejś małej zgrabnej obudowie, i wykonawczy z zasilaczem. Ten już może być gdzieś z boku.
Wpadł mi tez pomysł, zaprząc PID do regulacji temperatury... :roll:
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Sosenia »

Jeszcze dwa kroki i będziemy dyskutować o sterowaniu oświetleniem/temperaturą w akwarium opartym na sieciach neuronowych :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam

Może sieci neuronowe... to niekoniecznie, ale symulacja ruchu słońca z kalendarzem astronomicznym... :roll:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam

No cóż, 10 lat minęło, termostat się zestarzał... Wyświetlacz stracił już sporo na jasności, spalił się transformator (wymieniłem na większy) no i ogólnie trzeba iść do przodu.
Założenia tym razem są takie:
Układ procesora, to Arduino nano;
Wyświetlacz kolorowy 2,2 cala, sterowany SPI;
Pomiar temperatury cyfrowy - DS18B20 lub STS21;
Moduł zegara DS3231 AT24C32
Sterownie 4-ma źródłami prądowymi;
Sterowanie grzałką PID - mam pomysł, aby wykorzystywać połowę mocy grzałki włączając w szereg diodę prostowniczą, czyli mogę przełączać 100% i 50% mocy.

Na razie próby są robione z czujnikiem DS, jak rozpracuję wszystko z termostatem przyjdzie czas na zegar i menu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam

Pierwsze próby już za mną.
Bazą jest arduino nano, jak było w założeniu.
Wyświetlacz kolorowy 2,2 cala 320 x 240pix, sterowany przez SPI, niestety potrzebuje zasilania i sygnałów 3,3V, więc konieczny jest komplet rezystorów dopasowujących.
Zegar to DS3231, został tak jak pierwotnie planowałem, komunikacja przez I2C.
Czujnik, początkowo miałem DS18B20, ale zrezygnowałem na rzecz SHT21 (STS21). DS ma komunikację 1wire, więc potrzebna była dodatkowa biblioteka, a SHT komunikuje się przez I2C, jak zegar, więc korzystają ze wspólnej biblioteki, udało się "zaoszczędzić" około 2kB kodu. Drugim plusem jest możliwość pomiaru wilgotności, co przyda się do terrarium.

Aktualnie mam zrobiony pomiar temperatury i wilgotności, oraz wyświetlanie wyników z uśrednieniem. Dalej wyświetlanie czasu, tu się namęczyłem zanim znalazłem rozwiązanie wyświetlania nieznaczących zer z przodu.
Biblioteka obsługująca wyświetlacz, niestety zajmuje sporo miejsca, aktualnie mam zajęte 23410B a dostępnych jest 30720B, więc zostało mi jeszcze 7kB. Tu muszę zmieścić cały termostat, załączanie i wyłączanie światła o określonym czasie. No i termostat.
Termostat... Finalnie zrezygnuję chyba z redukcji mocy grzałki i zostanę przy PID. Za regulację będzie odpowiadało czasowe załączanie grzałki w interwałach 1 - 5 minut, jeszcze nie zdecydowałem dokładnie. Będzie to swoisty bardzo wolny PWM. Takie czasy włączenia grzałki wystarczą, bo bezwładność akwarium jest spora. Nawet jeśli termostat miał by być użyty do mniejszej pojemności, to wtedy jest mniejsza moc grzałki, więc finalnie warunki pracy będą podobne.
No i najgorszy punkt, czyli jakieś sensowny sposób zmiany nastaw, jakieś menu.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Finalnie wskazanie temperatury będzie ograniczone do jednego miejsca po przecinku, to jest tylko dla prób.
Muszę jeszcze coś wymyślić na sygnalizację pracy grzałki oraz przełączania dzień/noc. Niestety ta biblioteka LCD, ma ładne kroje czcionki, ale dość mocno ograniczone możliwości definiowania własnych czcionek(symboli) a i tak by to zajęło kolejne bajty pamięci. Co prawda poprzedni termostat miał 8kB całej pamięci i jakoś się zmieściłem, więc może się coś uda.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Oświetlenie Akwarium

Post autor: Pyra »

Witam

Kilka godzin pracy, i zaprojektowałem ikonki. Jak wspomniałem, w tej wersji biblioteki wyświetlacza, nie ma możliwości zaprojektowania własnych znaków, więc zastąpiłem znaki, których nie potrzebuję w tym projekcie ( ' ! ( ) | *), podmieniłem w tablicy znaków i...
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Po kolei: grzałka (niebieski jak odpoczywa lub czerwony gdy grzeje), wschodząco - zachodzące słoneczko, czyli rano i wieczór - rozjaśnianie i ściemnianie oświetlenia, księżyc, na noc (zmiana temperatury, lub oświetlenie nocne), dodatkowo stopnie Celsjusza oraz procenty, jako nowe węższe znaki.

Poza tym spędziłem wieeeele godzin na "strojeniu" PID.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ