Sterownik LED obsługiwany microswitchem.

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Sterownik informuje o niskim poziomie akumulatora. 3 mignięcia i zejście w niższy tryb.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Greg: istniejaca sygnalizacja, to odpowiednik sygnalizacji rezerwy w samochodze (idac ta analogia)

Browar: Z tego, co mi mowil ktos inny, to z tego typu konstrukcji nie da sie w latwy sposob uzyskac napiecia do podlaczenia jakiegos wskaznika/miernika. Z tego co zrozumialem na procesorze wystepuja spadki napiecia to uniemozliwiajace. Tez kiedys mialem taki pomysl.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

greg pisze:Sterownik informuje o niskim poziomie akumulatora. 3 mignięcia i zejście w niższy tryb.
To fajnie, ale to za mało. Biorę lampę w rękę, włączam na chwilę i oczekuję informacji w jakim stanie jest aku - czy ma prądu na godzinę czy na pięć. Nie chce mi się otwierać lampy, mierzyć napięcia woltomierzem za każdym razem albo wymieniać aku na zapas.
pozdrav
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

W wersji z innym procesorem do zrobienia. Np. wskaźnik jak moim driverze extended. W standardzie (ATtiny13) skończyła się pamięć i nie wcisnę tego algorytmu.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

greg pisze:W wersji z innym procesorem do zrobienia. Np. wskaźnik jak moim driverze extended. W standardzie (ATtiny13) skończyła się pamięć i nie wcisnę tego algorytmu.
Ok, ale rozumiem że ten driver extended jest uruchamiany włącznikiem wysokoprądowym? Z kolei wskaźnik wolałbym w postaci dodatkowej diody lub woltomierza o odczycie ciągłym - rzucam okiem na pracującą lampę i wiem w jakim stanie jest aku. No ale odczyt musiałby być włączany razem z głównym ledem... No cóż, tak źle i tak niedobrze, ale dzięki za info ;)
pozdrav
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Gregowi (chyba) chodzi o to, że taki sterownik jak chcesz, można zrobić, ale byłby droższy, bo by miał droższy procesor, no i by trzeba zmodyfikować oprogramowanie, a to są dodatkowe koszty a przede wszystkim czas.

Jak by powstał taki sterownik (i przy okazji jeszcze z kontrolą temperatury, bo bez problemu też by weszło w taki procek), to ja bardzo chętnie kupię :)

Pozdrawiam
marmez
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

marmez pisze: Jak by powstał taki sterownik (i przy okazji jeszcze z kontrolą temperatury, bo bez problemu też by weszło w taki procek), to ja bardzo chętnie kupię :)
Flagiusz taki zrobił ale go wcięło :/
pozdrav
andi
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 31 paź 2013, 11:15
Lokalizacja: Sławków

Post autor: andi »

Skoro jest juz tu tak duzo o driverkach to potrzebowal bym indywiduany do czolówki sterujacy czteroma diodami x-ml (2x T5i 2x T3). Pytania jakie zadam na wstepie, to czy nie bedzie problemu z odprowadzeniem ciepla przez aluminowa obudowe w postaci walca o srednicy 60mm wewn 54mm i wysokosci wg potrzeby okolo 30mm z aluminowa pokrywatylna przy zalozeniu ze swieca wszystkie na maksymalnym trybie? Drugie to mozliwosc sterowania za pomoca jednego mikroswicha w nastepujacych trybach, pierwszy 2x T3 min/50%/100%, drugi dwuklik szybki i 2xT5 min/50%/100% oraz trzeci szybki trzyklik wszystke min/50%/100% z zabezpieczeniem termicznym oraz ochrona akumulatora. Dodam ze zalezy mi na wadze i rozmiarze czolówki, a takze na wodoszczelnosci stad jeden mikroswich. :wink: Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek 31 paź 2013, 16:30 przez andi, łącznie zmieniany 1 raz.
MrM
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2013, 15:28
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: MrM »

Skoro już mamy otwartą książkę życzeń, to ja byłbym chętny na sterownik jak w temacie, ale pasujący gabarytowo (no i napiąciowo) do Solarstorm X2. Może być ewentualnie dwa sterowniki w jednym (dla każdej diody osobno) załączane (równolegle) jednym mikroswitchem. Pakiet zasilający można bez problemu przerobić z 2S2P na 4P...

Mirek
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Greg
Poradziłem sobie ze wskaźnikiem napięcia - wykorzystam drugi, niezależny zestyk w microswitchu do włączania woltomierza - i mam takie pytania:
1.czy podczas włączania drajwerka można przytrzymać przycisk przez dłuższy czas np 3 sekundy a on i tak odpali po sekundzie (przytrzymując voltomierz pokaże napięcie pod obciążeniem)
2. czy dałoby się wygospodarować "puste" naciśnięcie podczas pracy - drajwer pracuje na jakimś trybie, ja naciskam np na 0,5-1 sec i nic się nie dzieje (tryb boost musiałby być przeprogramowany na włączenie np po 1,5 sec)
3. czy drajwer może pracować na prądzie 700mA bez chłodzenia
4. czy po osiągnięciu napięcia minimalnego (np 3V) drajwer mógłby przejść od razu w tryb najniższy
5. jak zależy sprawność drajwerka ew jego grzanie od ilości amcków - czyli np dwa AMC pracujące na max kontra cztery pracujące na 1/2 (cały czas chodzi o prąd 700mA)
pozdrav
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Przeoczyłem.

1. można
2. kwestia zmiany oprogramowania, czyli dodatkowy czas pracy i jakieś koszty się pojawią
3. może, przy zasilaniu z napięcia typowego dla 1x Li-ion
4. kwestia zmiany oprogramowania
5. między 2 a 4 AMC? może 1-2% sprawności, może mniej
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
aslpg
Posty: 79
Rejestracja: piątek 24 sty 2014, 21:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aslpg »

Greg
Nie znalazłem informacji czy można dwa lub więcej takich sterowników podłączyć pod jeden
wspólny microswitch. Czy jest możliwa wersja z zabezpieczeniem termicznym?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Teoretycznie można podłączyć dwa drivery pod 1 switch, przy czym może zaistnieć sytuacja, że sterowniki "rozjadą się" czyli jeden zinterpretuje np. 3-klik a drugi nie. To z racji pomiaru czasu - różne egzemplarze procesorów mają zwyczajnie różne taktowanie zegara, wynika to z tolerancji pojemności i rezystancji elementów oscylatorów.

Lepiej użyć jednego drivera z procesorem, a drugiego tylko z układami AMC i podłączyć sygnał PWM z tego pierwszego.

Wersja z zabezpieczeniem termicznym będzie niebawem. Funkcjonalność jak extended 2.0.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

greg pisze:Wersja z zabezpieczeniem termicznym będzie niebawem. Funkcjonalność jak extended 2.0.
:viva:
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
aslpg
Posty: 79
Rejestracja: piątek 24 sty 2014, 21:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aslpg »

Dziękuję za informacje. Idea była taka aby oddzielnie zaprogramowane sterowniki umieścić np. w 3 LED-owej latarce. Sterowanie wspólnym switchem dałoby możliwość uzyskania bardzo ciekawych trybów jej pracy.
Wiadomość o nowej wersji sterownika bardzo mnie ucieszyła. Przy funkcjonalności jak extended 2.0 już deklaruję chęć jego wypróbowania. Mam w drodze Supfire M6 i za kilka tygodni będę próbował realizować różne moje i podpatrzone pomysły dotyczące modyfikacji tej latarki. Mniej interesuje mnie wyciskanie "siódmych potów" ze sterownika i LED-ów (np. do rozpalanie ogniska) a bardziej zabawa z funkcyjnościami, trybami pracy czy innymi bajerami.
ODPOWIEDZ