Potężne OŚWIETLENIE - długie światła na offroad do EBIKE

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
szaleniec
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 02 wrz 2008, 21:32
Lokalizacja: ldz

Post autor: szaleniec »

Pyra pisze:Powoduje to bardzo szybką i gwałtowną reakcję na zmianę rezystancji obciążenia, w celu stabilizacji prądu.
Gdy zmienia się rezystancja odbiornika, to aby płynął ten sam prąd musi zmienić się...? Tak, zgadłeś.
Pyra pisze:Zawsze też wydawało mi się, że każdy próbujący coś zrobić, powinien się zapoznać z podstawami konstrukcji obwodów, a nie powielać opinie o ustawianiu napięcia do zasilania diody, mimo wielokrotnych prób "wyprostowania".
Zgadzam się, że nie wszyscy znają podstawy TO, wskutek czego używają "prądu" w oderwaniu od napięcia, i mylą przyczynę (napięcie), ze skutkiem (prąd).
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
szaleniec pisze:
Pyra pisze:Powoduje to bardzo szybką i gwałtowną reakcję na zmianę rezystancji obciążenia, w celu stabilizacji prądu.
Gdy zmienia się rezystancja odbiornika, to aby płynął ten sam prąd musi zmienić się...? Tak, zgadłeś.
Nic nie muszę zgadywać, ale zaczynam wątpić czy czytasz ze zrozumieniem. Czy ja gdzieś napisałem, że nie zmienia się napięcie?... Nie, nie napisałem, gdyż ono siłą rzeczy się zmienia, tylko że nie jest parametrem stabilizowanym. Dlatego też nie piszemy o regulacji napięcia, tylko stabilizacji prądu.
szaleniec pisze:
Pyra pisze:Zawsze też wydawało mi się, że każdy próbujący coś zrobić, powinien się zapoznać z podstawami konstrukcji obwodów, a nie powielać opinie o ustawianiu napięcia do zasilania diody, mimo wielokrotnych prób "wyprostowania".
Zgadzam się, że nie wszyscy znają podstawy TO, wskutek czego używają "prądu" w oderwaniu od napięcia, i mylą przyczynę (napięcie), ze skutkiem (prąd).
Nie mylą, tylko zdają sobie sprawę, co tak naprawdę jest parametrem podstawowym, a co wtórnym - jeszcze raz - co jest parametrem podstawowym, a co wtórnym, a nie co powoduje zmianę czego.
A jeśli chodzi o powiązanie parametrów, to dioda "potrafi" zwiększyć płynący przez nią prąd, bez zmiany napięcia, bo kolejnym parametrem, bez którego nie można rozpatrywać obwodu, jest obciążenie. W związku z tym, nie można rozpatrywać regulacji napięcia, bo ta w oderwaniu od stabilizacji prądu, nic nie mówi o parametrach obwodu.

Zasadą pracy źródła prądowego, nie jest regulacja napięcia, tylko dynamiczna kompensacja rezystancji obciążenia, przy stałym napięciu zasilania obwodu (nie LEDa!).

Nie wiem czy jeszcze ktoś pamięta, ale cała ta "dyskusja", bo de facto jest to próba udowadniania swoich racji, zaczęła się od tego stwierdzenia:
henio pisze:Kupiłem KDLIGHT BL70s.
Ile można dać w nią najwięcej woltów, żeby nie upalić, a żeby więcej światła wycisnąć? W fabrycznym opisie jest napisane, że do 8,4V...
Po czym koledzy, zaczęli tłumaczyć, że nie ważne jest napięcie zasilania, a prąd, gdyż to on ma być stały, a napięcie nie tylko jest zależne od konkretnego egzemplarza diody, to jeszcze się zmienia w trakcie świecenia, na skutek zmian temperatury struktury. W związku z tym, zasilenie LEDa konkretnym napięciem szybko może doprowadzić do jego uszkodzenia.


Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
henio
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2017, 12:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: henio »

Tytuł poprawiony 😉 - nie HALOGEN , tylko OŚWIETLENIE👍
Wspaniała dyskusja , dużo się można nauczyć 👏
Zrobię jak pisałem kilka postów wcześniej i praktyka pokaże czy będzie dobrze...
Jeszcze raz dzięki Chłopaki za wykład 👊
henio
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2017, 12:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: henio »

O taki regulator amperów i woltów chcę dać dla BL 70s za przetwornicą 20A (link pod postem ), dobrze będzie ? Podobny mam dla Convoy'a S2+ tylko bez regulacji amperów , ten ma regulację A.
Czy 5A mało będzie ? Bo mogę dać też pierwszą przetwornicę 30A zamiast 20A.
Jaka jest optymalna wartość amperów i woltów dla BL 70s ?

https://a.aliexpress.com/nrC4gmQy
domind
Posty: 15
Rejestracja: środa 23 wrz 2015, 19:59
Lokalizacja: z daleka

Post autor: domind »

XHP70.2 przy 6V w/g data sheet max 4.8A. Na budgetlightforum Texas_Ace testował tą diode na ponad 7V i 20A, ale to przy porządnym chłodzeniu radiatorem od procesora.
ODPOWIEDZ