Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

Cześć,
na poczatek chciałbym sie przywitac i pozdrowic z Wrocławia.

Planuje nowe światła do roweru a z tego co wyczytałem do tej funkcji polecacie głównie Convoya S2+. Niestety nie do końca spełnia on moje oczekiwania funkcjonalne.
Moje "wymarzone" przednie światło to takie:
1. W formie latarki bo mogę chcieć użyć gdzies jeszcze np w trakcie wycieczki ale w typowym rozmiarze zby ni ebyło problemu z uchwytem na kierownicę
2. Najchetniej na ogniwa 18650 bo najbardziej dostępne i w razie czego mam ładowarkę (od biedy moga byc 21xxx). AA lub AAA odpadają ze względu na pojemność.
3. z wbudowaną ładowarką po USB żeby móc zabrac na wyjazd bez zabieranie dodatkowych ładowarek.
4. z ZOOMem bo na rower to raczej świecenie szerokie ale chciałbym mieć możliwość skupienia wiązku i zaświecenia dalej w razie potrzeby.
5. Nie potrzebuję tysięcy LM. Teraz jeżdże na 1 wersji SNIPERA od Mactronica z diodą 240lm i dla mnie nie ma tragedii. Optymalne byłoby coś co w "średnim" trybie dało by te 300-400lm a w najmocniejszym trybie jakies 800lm. Myslę że więcej nie potrzebuję. z tego co się orientowałem to XML T6 powinna to zapewnić.
6. Chciałbym aby latarka miała ze 3 tryby świecenia ciagłego np 10%, 50%, 100% oraz tryb migający ale taki na rower czyli z częstotliwościa ~2Hz a nie szybkie strobo. Natomiast z tego co widze to wszystkie sterowniki maja strobo co według mnie jest mało uzyteczne. Tutaj mam dodatkowe pytanie: czy taki migający tryb wydłuża czas pracy? na logikę powinien bo przeciez dioda pobiera prad tylko przez część czasu ale z danych jakie podają producenci wynika że w trybie migającym (z pełna mocą) czas pracy jest tylko nieznacznie dłuzy niż w trybie ciągłym z tym samym poziomem mocy.

Jeżeli gdzies w moich założeniach popełniam bład lub pisze jakieś herezje to wybaczcie i poprawcie moje rozumowanie.

Zastanawiam się na zakupem czegos takiego lub podobnego bo spełnia wszystkiem moje założeniai jest tania:
https://pl.aliexpress.com/item/32987340 ... 5612%23375
i tutaj pojawia się prośba o Waszą opinię czy to to jest cokolwiek warte i spełni moje niezbyt wygórowane mam wrażenie oczekiwania.
oczywiście nie wierzę w te 4000lm które sa podane w opisie.

Patrzyłem też modowane latarki od Bociana bo link to alle... przewinał się w którymś z wątków ale nie do końca rózumiem na czym polega różnic a woptyce w poszczególnych wersjach. czym na przykłada charakteryzuje sie optyka w wersji z dopiskiem "rower".

będe wdzieczny za wszelkie sugestie włacznie z wyprowadzeniem mnie z błędu jesli gdzieś za bardzo nawydziwiałem.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: rotan »

Convoy S9
Brak zooma zrekompensuje ci fakt iż ta latarka działa nawet bez baterii, wystarczy podłączenie do źródła zasilania przez USB
Czyli w teorii możesz jeździć wyłącznie na powerbanku - w teorii, bo w praktyce nie wiem jak wyglądałaby kwestia nagrzewania się latarki zasilanej długi czas wyłącznie przez kabel

Optyka rowerowa to kolimator - on powoduje rozpad punktowej wiązki w jednolitą, dużą plamę
Dodatkowo zapobiega oślepianiu (przynajmniej w jakimś tam stopniu; bez pochylenia latarki raczej i tak się nie obejdzie)
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

Dzięki za sugestię.
czy ten S9 bardziej pasuje na rower niz S2+?
proponujesz go ze względu na optyke czy ze względu na ładowanie USB?

Działanie bez baterii raczej nie zrekompensuje mi braku zooma.
Planuje jej uzywać tez do innych celów dlatego ten zoom by sie chyba jednak przydał.

Co do tego kolimatora to co to włściwie jest?
rodzaj soczewki? rodzaj odbłyśnika? jakis rozpraszacz?
Z Twojego opisu wnioskuje że coś co rozpraszało by światło żeby wyrównac plamę. Może cos co działa jak soczewka Fresnela.
Według Wikipedi kolimator to może byc zarówno soczewka jak i odbłyśnik ale jak to jest w latarkowych realiach?
Wybaczcie brak wiedzy - chetnie bym się doszkolił.
Jaki kąt świecenia powinna mieć lampka rowerowa? Mam na mysli taka lampke pola bliskiego.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: rotan »

No biorąc pod uwagę zastąpienie jednego z twoich kryteriów jego atutem w postaci pracy bez baterii, proponowałem go bardziej ze względu na to właśnie
Ze względu na optykę nie, bo nie wiem czy ta z S2+ by do S9 pasowała (latarki są bardzo podobnych rozmiarów), a swojej chyba nie ma (przynajmniej ja nie słyszałem by miał)

Jeśli zoom to warunek konieczny to nie pomogę, bo nigdy takiej latarki nie używałem, a co za tym idzie nie rozglądałem się za latarkami tę funkcję oferującymi

Wystarczy wklepać frazę "kolimator 20x60" w grafice Google :P i będziesz widział co to jest - są nawet przykładowe zdjęcia jak świecą latarki z włożonym kolimatorem

Kiedy sam jeszcze jeździłem rowerem (obecnie powiedzmy że zdrowie nie pozwala...) to na lekko pochylonej do przodu latarce mającej kolimator nigdy nie zdarzyło mi się by kierowca (bądź rowerzysta) jadący z naprzeciwka zasygnalizował mi w jakikolwiek sposób że go oślepiam
Widzieć światło widzieli, to oczywiste, ale nie utrudniało im jazdy
Generalnie jednak aż tak się w to nie zagłębiałem, np. marud wrażliwych na 300 lumenów z odległości 50 metrów nawet nie słuchałem, bo żeby takich nie oślepiać to ty byś musiał mieć tę latarkę pod kątem 45 stopni, i sam nic byś przed sobą nie widział... albo najlepiej musiałbyś w ogóle jechać bez światła :)
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Mociumpel »

Jesteś w Wrocka - ja też - mogę ci pokazać "latarkę rowerową" w praktyce - w sensie nie na rowerze bo zimno a rower na balkonie.
Latarka w wersji standard czyli z odbłyśnikiem nie jest "oświetleniem rowerowym" bo o ile na trybach niskich nie oślepia to już przy 200-300 lm czyli 30% podstawowej mocy S2+ wali po oczach niezależnie jak nisko ja ustawisz - odbłyśniki reflektorowe osiowosymetryczne w latarkach tak mają i już.
Moja ostatnia do dzisiaj działająca wariacja WYŁĄCZNiE rowerowego (zmodyfikowana latarka rowerowa) to tu viewtopic.php?f=2&t=24223 - poczytaj ogólnie co z czego i dlaczego wynika - nie jest to ideał ale jest prosta jak drut, świeci jak przykazał buk i robi to długo ...
Wszystkie informacje o które pytasz sa dostępne na forum - fakt że rozproszone i trzeba kopać ale gdzie nie trzeba ...
Stąd propozycja jak wyżej - pokaz plus kilka zdań jest w stanie wyjaśnić 5 stron pisania - dostaniesz komplet wiedzy w pigułce w 10 minut.
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

@rotan
dzięki za odpowiedź. teraz widze że kolimator to soczewka z innym kątem w pionie i poziomie plus pewnie dodatkowe wyrównanie plamy.
Tak sobie myślę że jednoczesne stosowanie kolimatora oraz zooma chyba trochę mija się z celem bo zoom rozwali kształtowanie wiązki przez kolimator. Mam rację?

@mociumpel
Dzięki za propozycję. Odezwę się na Priv.

A co sądzicie o stosowaniu "daszka" w połączeniu z kolimatorem oraz ze zwykłą symetryczną soczewką?
Internety pokazują zdjęcia na których wygląda że to działa ale niestety tylko w wersji z kolimatorem. Bez kolimatora nie znalazłem porównania.

[EDIT]
Możecie wypowiedzieć się na temat latarki z linku:
https://pl.aliexpress.com/item/32987340 ... 5612%23375
?
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Fluxor »

Miałem kolimator 20x60 i zrezygnowałem bo dużo światła na boki a mało do przodu i kiepsko się z tym jeździ.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Mociumpel »

michal82 pisze: środa 13 sty 2021, 10:46 Możecie wypowiedzieć się na temat latarki z linku:
https://pl.aliexpress.com/item/32987340 ... 5612%23375
?
trudno sie wypowiadać na temat czegoś co kosztuje 3,60 dolara w wersji podstawowej czyli 14-15 zł gdzie za podstawowego Convoya S2+ uważanego za "dobrą lampkę dla biedaków" ;) chinole życzą sobie ok 40 zł ...
Patrząc po cenie i znając historie wyboru swoich zoomów nie polecałbym do hardkorowego użytkowania (na rowerze, deszcz czy mróz) ale bardziej do samochodu aby wrzucić do bagażnika i gdy trzeba cos podświetlić czyli okazjonalnie tak, do ciągłej pracy - nie.
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: rotan »

Daszek w latarce z kolimatorem zabierze ci dużo wiązki, różnica "bez/z" jest mocno widoczna (na optyce nierowerowej utnie znacznie mniej światła), ale oczywiście w dalszym ciągu jak najbardziej da się jechać
Owszem, minusem kolimatora jest to że ucina światło na dystansie, natomiast plusem jest właśnie równa, fajnie rozlana wiązka zamiast "pierścienia" - przekonasz się na zakrętach które rozwiązanie jest lepsze
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

@rotan
troche mnie zaskoczyłeś bo to własnie optyka rowerowa/kolimator ma mniejszy kąt świecenia w pionie niż optyka nierowerowa więc na logikę daszek powinien zabierać więcej wiązku z optyki nierowerowej a nie z kolimatora
rotan
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 14 paź 2019, 21:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: rotan »

Mnie również tego typu opinie zaskakiwały - aż sprawdziłem
Nie wiem ile w obu przypadkach ucina w praktyce, ale wizualnie zdecydowanie bardziej różnicę widać na kolimatorze
Być może wieczorem uda mi się zrobić jakieś miarodajne porównanie (na przykładzie mojego starego, poczciwego moda s2+) jeżeli bylłyś zainteresowany
michal82
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 12 sty 2021, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: michal82 »

jak Ci się nudzi to wiedzą i porównaniem nie pogardzę ale nie chcę Cię za nadto angażować ;)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Pyra »

Witam

Panowie, szczerze się dziwię, dlaczego nikt nie zaproponował lampki rowerowej... :roll:
Kupiłem jakieś dwa lata temu https://www.banggood.com/BANGGOOD-ANNI- ... mds=search. Świeci to wystarczająco do poruszania się drogami publicznymi. Ze względu na bardzo dobre formowanie wiązki, nie oślepia nikogo. W sytuacji awaryjnej można zdjąć i używać jako latarki. Jest wskaźnik naładowania, jak by co przez USB można uzupełnić.
Oczywiście parametry świetlne są wyssane z palca, jednak do ruchu ulicznego, jak wspomniałem, w zupełności wystarczające.
Jest też sporo lampek, o podobnych właściwościach a większej mocy i z większym akumulatorem.
Dla jazdy po lasach, można sobie założyć choćby dwie latarki na XHP70 pędzone pełnym prądem... :)

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Mociumpel »

michal82 pisze: wtorek 12 sty 2021, 12:50 1. W formie latarki bo mogę chcieć użyć gdzies jeszcze np w trakcie wycieczki ale w typowym rozmiarze zby ni ebyło problemu z uchwytem na kierownicę
No bo autor chciał też do ręki ...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Światło przednie do roweru - prośba o opinię

Post autor: Pyra »

Witam
Mociumpel pisze: środa 13 sty 2021, 18:02
michal82 pisze: wtorek 12 sty 2021, 12:50 1. W formie latarki bo mogę chcieć użyć gdzies jeszcze np w trakcie wycieczki ale w typowym rozmiarze zby ni ebyło problemu z uchwytem na kierownicę
No bo autor chciał też do ręki ...
Dlatego też napisałem, że awaryjnie (bo tak zrozumiałem intencje autora) można też użyć jako latarki, zdejmując z kierownicy (ma swój uchwyt).
I całkiem wygodnie się to nosi.
Wymagania rozumiem według wymagań:
1 - rower
2 - latarka
Gdyby w tytule było Latarka z możliwością doczepienia roweru" była by inna sprawa. :wink:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ