Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
daniel22
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 maja 2021, 14:15

Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: daniel22 »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post :D

Dzisiaj kupiłem sobie taką lampkę rometowską w wersji bateryjnej na giełdzie - stan jak widać, wymaga pracy. Chcę ją zamontować w romecie orkanie. Aktualnie mam lampę na żarówkę i dynamo, świeci to wiadomo jak - beznadziejnie ;). Chcę więc zrobić tutaj modyfikację i wstawić LED - ale najlepiej 4000K lub cieplejszą, oryginalny odbłyśnik i włącznik oczywiście zostaje. Miejsca w środku jest pod dostatkiem, także zasilić ją mam zamiar baterią 18650 w koszyku.

I tutaj pytanie do was - co polecilibyście wstawić w miejsce oryginalnej żarówki? Jakiś LED na cokół E10, czy raczej wstawić do środka mocniejszy LED COB z małym radiatorkiem?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
daniel22
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 maja 2021, 14:15

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: daniel22 »

To forum jeszcze żyje? Nikt nie jest w stanie nic polecić? :( Myślałem o XM-L T6, ale nie mogę znaleźć w temperaturze barwowej okolic 4000K i napięciu 3,7V, a na takiej lub cieplejszej mi zależy.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: Pyra »

Witam
daniel22 pisze: wtorek 11 maja 2021, 14:10 To forum jeszcze żyje?
Owszem, żyje, jednak nikt nie zna sposobu, aby z tej latarki zrobić coś sensownego.
Żadna dioda nie będzie prawidłowo współgrała z tym reflektorem, trzeba by zmienić całość. Poza tym, LEDy mocy muszą być chłodzone, a plastykowa obudowa w tym nie pomaga.
Zdecydowana większość LEDów, ma napięcie pracy dużo niższe niż 3,7V, poza tym, takie napięcie na akumulatorze, też nie jest zawsze, więc potrzebujesz odpowiedniego układu elektronicznego, który ograniczy prąd diody, napięcie na diodzie się zmienia w zależności od warunków pracy, dlatego ograniczamy prąd a nie mówimy o napięciu.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: Mociumpel »

Pyra wyjaśnił Ci tzw. ideologie przyziemną - w skrócie: sens grzebania w plastikowej obudowie jest żaden - mało kto obecnie chce się wysilać umysłowo nad niszowym do niczego i nikomu (poza Tobą) niepotrzebnym rozwiązaniem - leniwość nie oznacza braku możliwości po prostu nikt widocznie nie widzi sensu w urozmaicaniu sobie życia przez grzebanie w czymś tak mało rozwojowym ...
Najprościej poszukaj leda na E10 i ciesz się, bo po mojemu grzebanie w tym plastikowym "padle" jest co najwyżej tak konstruktywne jak suszenie papieru po użyciu.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: BKK »

Ej, no! Nie przesadzajcie! Zawsze coś może wykombinować. Niech sobie kupi mocną żarówkę postojową na 12V, wycentruje ją najlepiej, jak się da i wstawi pakiet akumulatorków na takie napięcie. Coś tam poświeci, a na pewno lepiej, niż standardowa żarówka.
Ja niedawno kupiłem sobie postojówki ledowe do auta, bo mam za duże łapy, żeby grzebać w ciasnocie i powiem, że świecą jak dzienne, u niektórych januszy drogownictwa :D
daniel22
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 maja 2021, 14:15

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: daniel22 »

Zrobiłem to po swojemu, w ten sposób:

Obrazek

Zamontowałem LED 3W o barwie ciepłej białej - świeci nieporównywalnie lepiej w stosunku do oryginału, a dzięki zdystansowaniu LEDa soczewką z czołówki szybka prawidłowo rozprasza światło - optyka pozostała jak na żarówce.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: Mociumpel »

Ten radiator w zamkniętej obudowie ...
No ale skoro jesteś zadowolony ;)
No i gratulacje za innowacyjność.
daniel22
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 maja 2021, 14:15

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: daniel22 »

Zanim dioda padnie od przegrzania przy mojej jeździe, to ten rower i ja pewnie nie będziemy już istnieć ;) W chińskich lampkach nie ma radiatora wcale i nikt się tym nie przejmuje. Ten jest nawet przewymiarowany. Dioda z nim prawie się nie grzeje.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Re: Lampka rowerowa romet - modyfikacja

Post autor: Rysiu. »

daniel22 pisze: środa 19 maja 2021, 19:37 W chińskich lampkach nie ma radiatora wcale
Jak latarka nie jest plastikowa to cała obudowa robi za radiator ;)
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ODPOWIEDZ