Oświetlenie i uprawa roślin - pytanie na początek.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
n0rbi666
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 04 lip 2013, 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: n0rbi666 »

skaktus, właśnie - jest tego pełno i nie wiem co wybrać :D
Na początek i tak bym myślał, żeby świecić na roślinkę jak jestem w pracy (czyli ok 9 godzin świecenia), a w słoneczne dni wystawiać na balkon na łowy :mrgreen:
Riders on the storm
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet family will die
Killer on the road, yeah
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

A ja się jeszcze zastanawiam kiedy doświetlać - w pochmurny dzień czy może w nocy...
ILPT
Awatar użytkownika
n0rbi666
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 04 lip 2013, 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: n0rbi666 »

skaktus, szczerze mówiąc - nie wiem kiedy się powinno doświetlać. Podejrzewam, że roślina powinna mieć cykl dzień/noc - dopytam dzisiaj dziewczyny, ona powinna takie rzeczy wiedzieć :-)
A żarówka - czy to coś takiego:

http://www.aliexpress.com/item/Full-spe ... 79642.html ?

Którą brać? Czymś się między sobą różnią te żarówki? :-|
I tak zrobiłbym jak skaktus, tzn pcb z diodami na radiator, więc czy będzie różnica między żarówką za 2 dolary a taką za 7? :)
Riders on the storm
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet family will die
Killer on the road, yeah
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

n0rbi666 pisze:Podejrzewam, że roślina powinna mieć cykl dzień/noc - dopytam dzisiaj dziewczyny, ona powinna takie rzeczy wiedzieć
Też podejrzewam, że lepiej doświetlać w "dzień" ewentualnie ten dzień przedłużyć, a skrócić noc. No i pewno to jeszcze zależy od rośliny. Są rośliny krótkiego dnia i długiego... chyba ;)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Również mam podobne odczucia co do dnia i nocy :)

Co do żarówek - takie same mam u siebie. Realna moc jak pisałem to 5W. Radiator stanowczo za mały a optyka bardzo skupia światło i sporo go zabiera więc moim zdaniem nie ma sensu jej używać.

Dziś ponownie przerabiam lampę i robię inny układ ledów tj. 2 x moduł z żarówki z ali + moduł składający się z 4 ledów, w tym dwa o barwie bardzo zimnej (około 7000K) oraz dwa o barwie ciepłej tj. 3500K.
ILPT
madkeinam
Posty: 505
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 22:40
Lokalizacja: Radwanice

Post autor: madkeinam »

Rośliny reagują na stosunek długości dzień/noc. Każda roślina ma swoje wymagania, długość należałoby regulować pod konkretną odmianę. Oprócz światła cykl życia rośliny determinowany jest przez temperaturę, wilgotność i parę innych czynników (np. fitohormony produkowane przez sąsiadujące rośliny). Mamy w laboratorium fitotron do uprawy roślin (którym pomagamy lub szkodzimy na różne sposoby... częściej szkodzimy:-P). Jest to pomieszczenie izolowane termicznie, bez okien, temperatura, wilgotność i naświetlenie jest regulowane pod gatunki/odmiany aktualnie hodowane, powietrze jest filtrowane, świetlówki daylight... a i tak najczęściej w zimie rośliny nie chcą wschodzić i już. Dlaczego? Mają rośliny swoje mechanizmy i nie tak hop siup je oszukać. Prawda jest taka, że im bardziej Ci na czymś zależy tym bardziej CI to nie wychodzi :-P
Awatar użytkownika
n0rbi666
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 04 lip 2013, 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: n0rbi666 »

skaktus, a jak z modułem zasilającym te żarówki? Da radę tego używać po demontażu żarówki, czy lepiej zasilić to zewnętrznym zasilaczem + driver?
Riders on the storm
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet family will die
Killer on the road, yeah
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ten fabryczny układ jest super prosty tj:

-strona pierwotna to mostek + scalak + kondensator i kilka elementów pasywnych

-transformator

-strona wtórna to mały kondensator ceramiczny i rezystor i to wszystko

Strona pierwotna jest bardzo uboga i dość mocno się nagrzewa. Stosować można, ale należy upakować w inną obudowę, zamontować na przewodach, tak aby nieco wisiało w powietrzu, zapewnić dobry obieg powietrza i powinno działać. Ja u siebie zastosował zasilacz 12V 5A, wyregulowałem potencjometrem napięcie na 12,9V i działa jak trzeba.
ILPT
Awatar użytkownika
n0rbi666
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 04 lip 2013, 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: n0rbi666 »

skaktus, 12,9v + driver, czy prosto z zasilacza zasilacz płytki?
Bo jeżeli mam coś zostawiać, kiedy nie ma mnie w domu - wolałbym, żeby było to w miarę pewne... Nie chcę spalić mieszkania ;-)
Riders on the storm
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet family will die
Killer on the road, yeah
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Prosto z zasilacza.
ILPT
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Tutaj jest ciekawy art na ten temat http://floralabels.pl/fileadmin/Florala ... in_LED.pdf

Pytanie, czy nie lepiej zainwestować w Cree od sprawdzonego dostawcy i mieś pewność, że się wstrzelimy w długość fali. W dłuższym okresie taki zakup powinien się zwrócić - mniejsze zużycie prądu i takie same efekty.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dzięki za artykuł, w wolnej chwili dokończę czytanie.

Odpowiem na twoje pytanie o tym czy warto inwestować - na pewno warto, jednak tylko wtedy kiedy robisz coś na poważnie i na "dłuższą metę". Nigdy nie doświetlałem roślin i nie sprawdzałem co z tego wychodzi. Postanowiłem zrobić test i zmieścić się w cenie poniżej 100 zł. Obecnie jedna lampa to koszt około 50 zł, gdybym chciał to samo zrobić na bazie Cree, za same ledy wyszło by mnie około 100 zł, dodając do tego ledy białe to było by jakieś 120 zł. Różnica znaczna, dlatego do testu używam jak narazie chińskich wynalazków :)

EDIT

Właśnie doszła kolejna zmiana. Po godzinie pracy i równych 14W idących w ledy, radiator nie dał rady. Diody oczywiście nie padły, ale radiator parzył. Dołożyłem na radiator wentylator z podstawki chłodzącej do laptopa. Zasilam go bezpośrednio po podłączeniu pod białego leda. Wentylator startuje już od 3V a w leda idzie 3,2 więc mamy powolne mielenie powietrza i tylko lekko ciepły radiator :)
ILPT
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Skaktus, oczywiście nie neguję, a bardziej szukam udeptanej drogi dla siebie ;)

Jeśli dobrze rozumiem to masz 4x royal i 6x red, całość mająca 14W?

Kolorowe XPE można gonić max 1A, przy Vf=2,5V dla photo red i Vf=3,1V dla royal
13,7W da nam zestaw 2x royal i 3x deep red.

cenowo:
https://www.maritex.com.pl/pl/creereg-x ... 63-c-17091

https://www.maritex.com.pl/pl/creereg-x ... 24-c-14592

LED 6,83*3+2*9,78=40,05
sinkpad *5=37,50
driver na ax2002=6,82
zasilacz 16V z przydasiów,
radiatory z przydasiów.

Całość 84,37 - moim zdaniem nie ma tragedii.


Dolara liczę po 3,75 (to dla potomnych;) )
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

A ja się zastanawiam, czym osłonić od boku dwa multichipy na radiatorze takim, jak u @skaktus (tylko większym). Wycięty reflektor od naświetlacza?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Hej.Pisząc 50 zł to dokladnie:
-4 x royal blue
-6 x red
-zasilacz 12v 5A

Za same ledy 20 zl.Po rozebraniu gotowców z ali,mam wspomniane ledy, radiatory, optyke, zasilacze i gwinty e27 co i tak zostanie gdzies wykorzystane.Za caly zestaw czyli 4 gotowe żarowki z ali i zasilacz zaplacilem 72 zł, przy czym 42 za żarowki i 30 za zasilacz.To i tak wciaz taniej niż na Cree.Byc może na przyszły sezon zrobie coś na lepszych podzespołach,teraz jak pisałem to jest tylko test.

pegasus_sis - daj fotki to coś się pomyśli :)
ILPT
ODPOWIEDZ