zabezpieczenie pozostałych ledów po spaleniujednego

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
piotrasta
Posty: 40
Rejestracja: sobota 14 mar 2015, 01:58
Lokalizacja: bdg

zabezpieczenie pozostałych ledów po spaleniujednego

Post autor: piotrasta »

Witajcie
Mam 10 diod cree xp-e w szeregu zasilane z zasilacza stałoprądowego. Po spaleniu 2 (diody nie zdążyły dojść) padła 3 i wszystkie pozostałe bo zasilacz nie jet w stanie niższego napięcia dać. Czy jest jakiś sposób na zabezpieczenie się przed tym aby po spaleniu diody spadek napięcia na diodzie był nadal? lub jakiś inny sposób aby pozostałe diody następnym razem się nie spaliły?
Ostatnio zmieniony czwartek 14 lut 2019, 15:22 przez piotrasta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

niestety tylko równolegle i rezystor przed każdą diodą, co więcej przy Twoim zastosowaniu za każdym razem gdy jedna dioda się mocniej nagrzeje tym mniej prądu będzie pobierać tym więcej prądu pójdzie przez resztę i tak poklei będą się upalać:)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Jakim cudem po spaleniu jednej reszta świeciła skoro diody w szeregu?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
MIXTERek pisze:...co więcej przy Twoim zastosowaniu za każdym razem gdy jedna dioda się mocniej nagrzeje tym mniej prądu będzie pobierać tym więcej prądu pójdzie przez resztę i tak poklei będą się upalać:)
A to jakim cudem?

Przypominam, że kolega ma diody połączone szeregowo.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Czasem LED padają "na zwarcie", miałem tak w jednej latarce nurkowej, w której dwie z trzech XM-L świeciły i się zdziwiłem, że jednak były połączone szeregowo po zdemontowaniu.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Hej
ptja pisze:Czasem LED padają "na zwarcie",
Powiedział bym nawet "bardzo często".

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Wszelkie inne poza świecącymi potrafią uszkodzić się robiąc zwarcie niestety. Nie raz taka zwarta dioda narobiła szkód. Ale przyznam, że świecąca mi się jeszcze (odpukać) nie zdarzyła. Chyba, że to jakiś moduł z zawartą elektroniką w środku.
ODPOWIEDZ