Sprawdzony ściemniacz do żarówek LED OSRAM PARATHON PRO

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
kermu
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 21:32
Lokalizacja: Szczecin

Sprawdzony ściemniacz do żarówek LED OSRAM PARATHON PRO

Post autor: kermu »

Szukam sprawdzonego ściemniacza do ściemnialnych żarówek LED 230V OSRAM serii PARATHON PRO. Aktualnie mam zainstalowany polski ściemniacz tyrystorowy
Obrazek
(ktoś się orientuje jaki to producent/model ?).
Niestety nie wygasza on całkowicie żarówki, poza tym słychać "bzyczenie" żarówki.
Obawiam się uszkodzenia żarówki lub ściemniacza.
Czy ściemniacze LED 230V są aktualnie wykonywane w oparciu o zmianę kąta otwarcia tyrystora ?

Z góry dziękuję za pomoc
Krzysztof
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

kermu
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 21:32
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kermu »

Ten model działa na zasadzie zmiany kąta zapłonu triaka czy przez kluczowanie PWM ?
Czy nie widać zjawiska migotania przy małym natężeniu światła ?
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

kermu, jak widzisz regulację PWM przy AC?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Tego nie wiem - w zasadzie niewielu producentów podaje tego typu informacje - przypuszczam że przez ścinanie fazy bo jest na 2 przewodach więc aby nie zawyżać kosztów urządzenia (ten kosztuje ok. 90 zł a niemieckie z PWM-em ok. 400 zł) i dokładać inteligentnej elektroniki do środka - stąd przy pewnym zakresie "ściemniactwa" - na moje oko od od 50% w dół może występować pulsowanie wynikające ze "zbyt dużej przerwy" między kolejnymi "dawkami ściętej mocy" czyli czas pomiędzy kolejnymi pikami ściętej sinusoidy jest na tyle długi że "pulsacja mocy" jest widoczna jako drgające światło.
Tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3494035.html masz temat podobnego ściemniacz (niższy segment ale elektronika ta sama)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 17 cze 2019, 17:10 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przechodziłem u siebie podobny problem. Poniżej około 60% światło pulsowało itd. Testowane na tanich sterownikach noname jak i lepszej "marce" ale zawsze tak samo. Okazało się, że oba sterowniki działają prawidłowo z ściemniaczem robionym na pająka składającym się z triaka, rezystora, kondensatora, diody i potencjometru. Zero buczenia czy pulsowania światła.
ILPT
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Mociumpel, Jeżeli led nie jest przystosowany do ściemniania w pełnym zakresie to nawet najlepszy ściemniacz nie pomoże.
kermu
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 17 lut 2019, 21:32
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: kermu »

joon pisze:kermu, jak widzisz regulację PWM przy AC?
Założyłem że sterownik wbudowany w żarówkę pozwala na zasilanie AC lub DC.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

joon pisze:Mociumpel, Jeżeli led nie jest przystosowany do ściemniania w pełnym zakresie to nawet najlepszy ściemniacz nie pomoże.
No ale autor pyta o ledy ściemnialne bo takie ma, więc o co kaman?
Co zaś do tego Simona - ma wycinanie zbocza opadającego fazy/sinusoidy ale dodatkowo jakiś dodatkowy potencjometr mocno ograniczający migotanie przy niskich poziomach regulacji mocy (pod pokrętłem) - szczegółów nie znam więcej nie uzyskałem informacji.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Mociumpel pisze:No ale autor pyta o ledy ściemnialne bo takie ma, więc o co kaman?
"w pełnym zakresie"
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

A o to Ci chodziło - no to odpowiem tak - żaden ze znanych mi producentów typowych LED-ów "żarówkopodobnych" nie ma swojej ofercie dla Kowalskiego świecidła na standardowe edisonowskie gwinty E27/E14/E40 do pracy w zakresie 0-100%, stąd przyjąłem po prostu że jak ma ściemnialna żarówke LED to pracuje w zakresie założonym przez producenta (np. Led E27 8W - od 2W do 8W) ale nie od ZERA.
Druga sprawa to zakres pracy samych ściemniaczy - zazwyczaj jest to od kilku Watów do 100% stąd dwie rzeczy z zasady nie pracujące od ZERA (led ściemnialny od granicy dolnej założonej przez producenta do maxa i ściemniacz od kilku Watów do maxa) nie stworzą czegoś od ZERA ale MOGĄ w pełnym zakresie granic minimum i maksimum wyznaczonych przez producenta.
Czyli ostatecznie jeśli ściemniacz i led ściemnialny zostaną dobrane poprawnie to MOGĄ pracować W CAŁYM zakresie przewidzianym technicznie dla jednego i drugiego urządzenia - czyli od tych kilku Watów do maxa ...
ODPOWIEDZ