Polecane oświetlenie led do domu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
aothunterpl
Posty: 39
Rejestracja: niedziela 03 lis 2013, 13:49
Lokalizacja: oooooo

Polecane oświetlenie led do domu

Post autor: aothunterpl »

Witam proszę o pomoc w wyborze energooszczędnego oświetlenia do domu
co możecie polecić z oświetlenia LED z popsolitych typów gwintu:

gwinty: (głównie -- gwinty E27 ale też >> , E14 , GU10 , G9)

Chciałbym wszystkie żarówki , halogeny pozamieniać na coś oszczędnego.

Ciepła barwa , w miarę wydajne i dobrze odwzorowane światło nie męczące wzroku.

Teraz w modzie żarówki Filament z kilkoma modułami zamiast żarnika (te odpowiedniki retro żarówki)

Niby dobry kąt świecenia.


Czy może lepiej kupić lampy Philips jarzeniowe 15-25W ? / E27


Pozdrawiam i dziękuje
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Moim zdaniem nic dziś nie jest warte uwagi. Dlaczego ? Luknij tutaj:

viewtopic.php?t=24296

viewtopic.php?p=269699#269699
ILPT
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Moim zdaniem Filament to świetna rzecz. Rozpraszanie jak tradycyjna żarówka, barwa światła jak z wolframu. Po wielu godzinach praktycznie temperatura pokojowa. Tylko jedyny minus. Mała moc...
milkoo
Posty: 61
Rejestracja: środa 12 paź 2016, 10:54
Lokalizacja: WP

Post autor: milkoo »

murgrabia1410 pisze: Po wielu godzinach praktycznie temperatura pokojowa
Jak mierzyłeś temperaturę filamentu?
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Od siebie dodam że to nie jest tak że jakiekolwiek ledy dobrych czy mniej znanych producentów są ogólnie do d ... - po prostu warto zwracać uwagę na pewne parametry w tym głównie gwarancję (minimum 3 lata co będąc lepsze od ustawowych 2 lat świadczy że producent/importer chce się wyróżnić z tłumu chinoli) plus cena i parametry techniczne - jeśli te 3 czynniki idą w parze jako elementy "współpracujące" czyli nie za drogo, dobrze i jasno - wtedy warto rozważyć zakup.
najlepsze parametry ogólnie wykazują "zwykłe" ledy z mleczną kopułą i standardowymi COB-ami w środku - po prostu w tym zakresie jest największy postęp - obecnie Sunlike (jako komponenty dla producentów "żarówkopodobnych" świecideł) ma w swojej ofercie ledy smd i cob-y które są oparte o fioletową podstawę i rgb luminofor co tworzy najlepszy obecnie komponent do bardzo wysokiego CRI (95-99) - zresztą Bocian coś takiego obecnie kleci.
Z filamentów jest taki plus że świecą dookólnie co pozwala w zasadzie dowolnie takiego leda obracać a zawsze będzie świecić "wszędzie" - niestety parametrami i osiągami nie powalają oraz nie mają barwy 3000K tylko 2700 i 4000K
I teraz konkrety - z obecnych w miarę tanich w miarę i dobrych to takie coś:
- https://www.kanlux.com/pl/szukaj?keyword=xled&strona=1 - seria przyzwoitych filamentów w wersji mlecznej i przezroczystej - ich zaletą jest wysoka wydajność i przyzwoita jakość światła a cena do 15 zł brutto
- zwykle z mleczną też są w miarę poprawne ale zwracałbym uwagę na ceramiczną podstawę np. https://www.kanlux.com/pl/produkt/26764 ... -8W-E27-WW
- to samo z GU10 - ceramiczna podstawa też jest oznaką "lepszej" jakości
- z najtańszych markowych to seria VALUE osrama https://www.ledvance.pl/produkty/lampy/ ... /index.jsp - przy czym nie określam konkretnego modelu bo jest ich od groma (moce 3/5/7W barwa 2700/3000/4000/6500K, i katy od 36/60/120) i jest w czym wybierać - jakość najtańszych markowych jest na poziomie markowych chińskich - niestety gwarancja 2 lata.
Ostatnio zmieniony wtorek 25 lut 2020, 15:41 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Ja progresywnie wymieniam wszystkie żarówki (i starsze ledy też) na żarówki (a gdzie się da na filamenty) LEXMAN z Leroymerlin. Jak wspomniał @Mociumpel, wyróżniają się z tłumu 5-letnią gwarancją i całkiem niezłymi osiągami. Mam niektóre po 3 lata i wciąż święcą :)
Co do wysokiego CRI rzędu 90+ nie mogę się wypowiedzieć, te mają według opisu 80, ale domowy fotograf (pozdrawiam Szanowną Małżonkę :)) mówi, że i tak jest bardzo dobrze.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja swego czasu kupowałem Diall-e z Castoramy. Każdy ich zamiennik ma 5 lat gwarancji itd. CRI mają przyzwoite,najczesciej określane jako 80 lub 85. Problem jest inny, co z tego że mają 5 lat gwarancji jak i tak padają po roku, czasem po 2. Wiem że dzięki gwarancji będę miał nowe, ale chyba nie o to chodzi. Pod tym względem, mało która firma ma dobre produkty. W swoich szpargałach mam cały przegląd firm i wszystkie łączy jedno-przegrzanie do granic możliwości.
ILPT
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

To ja nie mogę narzekać. Żadnej jak dotąd nie reklamowałem...
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ