Oświetlenie garażu

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Oświetlenie garażu

Post autor: lorak »

Potrzebuję oświetlić garaż około 20m2. Docelowo będzie tam 5 albo 6 opraw. Co byście polecili? Zwykłe świetlówki czy ledy? Najlepiej jakby miał ktoś coś sprawdzonego, bo szczerze nie mam pojęcia co wybrać i w jakiej kwocie znajdę coś sesnownego. Nie ma to być super oświetlenie - to tylko garaż, ale żeby było w miarę przyzwoite. Pomieszczenie nieogrzewane.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie garażu

Post autor: Mociumpel »

Istotne jest miejsce rozmieszczenia opraw - nie NAD dachem samochodu - najlepiej pomiędzy. 20m2 to zazwyczaj dwa miejsca postojowe - czyli 4 x 5m - oprawy wystarcza 3 sztuki (np. takie https://www.luxmarket.pl/product/oprawa ... do-tub-led + dwie takie https://www.luxmarket.pl/product/tuba-l ... k-2400lm-2 )
- jak postawisz dwa samochody obok siebie to pośrodku jedna (miedzy bokami samochodu) i dwie skrajne - między ściana garażu i bokiem samochodu. To wersja ekonomiczna. Wersja optymalna to dwie dodatkowe słabsze mniejsze zapalane osobno jako dodatkowe np. https://www.luxmarket.pl/product/obudow ... be-1x120cm (na jedną tubę).
Na rysunku poglądowym - 3 równoległe 2x120, w poprzek przy drzwiach i na tyle garażu 1x120cm
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Re: Oświetlenie garażu

Post autor: lorak »

Mociumpel liczyłem na Twoją odpowiedź :D To stary garaż gdzie było już oświetlenie, ale w innym układzie. W trzech narożnikach po jednej oprawie i jedna naprzeciwko wejścia. Drzwi garażowe wjeżdżają na sufit więc odpada lampa nad wejściem. Mogę dołożyć jeszcze jedną żeby w była w każdym narożniku? Samochód jest zazwyczaj jeden albo wcale :D. Temperatura 4000K ledów czy więcej ?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie garażu

Post autor: Mociumpel »

Jeśli masz wyprowadzenia w narożnikach to może tak:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
czarne krzyżyki to domyslnie moje przypuszczenia gdzie sa wypusty - takie rozmieszczenie opraw:
1. po bokach równolegle do krótszych boków pozwoli oświetlić dobrze boki i domyślnie nie powinny kolidować z podnoszonymi drzwiami
2. dwie na ścianie tylnej garażu oświetla przód
Razem powinny dośc dobrze oświetlić cały garaż w miarę równomiernie - zakładam że nie masz zagraconych ścian czymkolwiek "podpierającozanieczyszczającym"
3. oprawa na środku powinna być zapalana oddzielnie - aby wyjść i wyjść - czyli w zasadzie robocza "pocośdogarażu" - stąd nie musi być szczególnie mocna, no ale to zależy od Twoich wymagań.
Zaletą samych skorup jest ekonomia zakupu i IP65 czyli nawet w mokre dni do lamy nie wlezie wilgoć, tub ledowych - prostota wymiany - w zasadzie każda świeci z osobna więc jak któraś padnie to nie wpływa na prace drugiej tuby w tej samej oprawie. Poza tym zapłon jest natychmiastowy.
Barwę tez raczej 4000K - nie męczy oka jak zimna a wydaje się jaśniejsza od ciepłych.
takie rozwiązania stosują zazwyczaj spółdzielnie w swoich garażach - po taniości a skutecznie.
Zabezpieczenie - 10A powinno wystarczyć - przy rozruchu prąd nie powinien przekroczyć 8-10A
Teraz trochę teorii - tuby ledowe, te najtańsze mają przetwornice o słabej jakości - współczynnik mocy zazwyczaj wynosi 0,5-0,6 co oznacza że realnie żrą 2x więcej energii niż wskazywałaby moc na obudowie tuby - no ale szczerze powiedziawszy dl Kowalskiego nie rozliczającego sie z "elektrownią" z mocy biernej nie ma to znaczenia - płaci Kowalski TYLKO tyle ile zeżre czynnej czyli 18W z tuby ;)
Jedyna istotna cechą takiej tuby powinna być "niemrygalność" i tu jest problem bo zazwyczaj te najtańsze "stroboskopują" co widać i co męczy oko.
Z tych tańszych znam 2-3 typy z czego najczęściej sprzedaje Bemkowskie High Lumeny.
Istnieją tuby o bardzo dobrych przetwornicach ze wsp. mocy na poziomie 0,9 ale sa drogie (koszt 70-90 zł) - mija się to z celem chyba że komuś bardzo zależy.
Szczegóły moge jutro z roboty wskazać - o ile same skorupy moga być dowolne to tuby warto wybrać "premium chińczyk".
lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Re: Oświetlenie garażu

Post autor: lorak »

Faktycznie może niech będą te 4000K. Jak możesz to coś mi podpowiedz jeszcze odnośnie tych tub. Oprawy wezmę te co podałeś.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie garażu

Post autor: Mociumpel »

lorak
Posty: 195
Rejestracja: piątek 09 lis 2012, 18:17
Lokalizacja: Nowosielce

Re: Oświetlenie garażu

Post autor: lorak »

Dzięki za pomoc. Temat myślę wyczerpany na dzień dzisiejszy.
Edit:
Zakupiłem to co Mociumpel zaproponował. Jak za tą cenę myślę, że bardzo przyzwoite rozwiązanie-jestem w pełni zadowolony. Wystarczyła wersja minimalistyczna 3 podwójne oprawy. Faktycznie 4000K jest w sam raz. Jeszcze raz dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ