Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Marooned »

Aloha

7 lat temu "przez Was" ogarnąłem sobie oświetlenie w kanciapie. Do teraz sprawdzało się dobrze, ale obecnie przy 2 osobach pracujących ramię w ramię górne światło jest trochę za ciemne (70W MH), a reflektor nad głową się nie sprawdza. Są tam 2x po 70W MH, ale gdy sam pracowałem przy kompie po lewej stronie i włączałem świecenie na prawo, to było świetnie, ale gdy siedzą dwie osoby, to trzeba wybrać w kogo świecić bezpośrednio i to już do pracy przy kompie niezbyt działa. Do dłubania, elektroniki ok, ale nie do 8h patrzenia w monitor.

Dlatego przyszedł czas na modernizację i powrót niejako do pierwszej koncepcji, czyli światła o większej powierzchni.
Chciałbym, aby było ściemnialne oraz bym mógł tym sterować zdalnie (mam automatykę domową napisaną w Node-RED, które chodzi na Raspberry Pi i fajnie byłoby się do tego podpiąć).

Gotowe panele są całkiem drogie (ten akurat i tak za długi). Pomyślałem o takich panelach, idealnie cztery by się zmieściły po obu stronach reflektora MH, jednak sprzedawca odpisał, że "nie nadają się do ściemniania". Czy aby na pewno? Zasilacz na zdjęciu ma oznaczenie wyjścia 300mA / 54-100V - rozumiem, że panel wymaga zasilania stałym prądem i dumałem czy jego ograniczenie umożliwiłoby takie ściemnianie? PWM pomiędzy zasilaczem a panelem raczej nie wchodzi w grę, bo skoro to zasilacz stałoprądowy, to odcięcie go od LEDów pewnie podbijałoby napięcie wyjściowe i paliło LEDy?

Może wystarczy zmienić zasilacz na jakiś "sprytniejszy"? Chętnie posłucham, czy dałoby się te panele wykorzystać i sterować jasnością.

Taka jest koncepcja:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Dzięki
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Mociumpel »

Od czapy bez wskazania konkretnego typu zasilacza - tylko rozwiązanie ogólne - nie mam za bardzo czasu:
Ściemnianie można uzyskać na 3 sposoby:
1. jednorazowe stałe - dać zasilacz stałoprądowy o mniejszym prądzie - ma to sens gdy ogólnie światła jest za dużo bo ktos nie policzył optymalnie tylko dał na pałę ...
2. sprytniejsze jednorazowe - dać zasilacz z nastawialnymi switchami poziomami prądów - producenci "robią" zasilacze o takich nastawach aby dobrać co kto lubi np. https://neoled.com.pl/zasilacz_led_osra ... t_40w.html
3. nastawialne dowolnie:
- zdalne z pilota
- ze ściany
Tutaj niestety czy to pwm czy wycinanie fazy czy najlepszy - zasilacz sterowany DALI (dzwonkowo) to zazwyczaj koszt przekraczający koszt "panela made in czajna" 4x (np. https://ledzik.pl/product-pol-1515-Zasi ... -IP20.html ) ...
Ogólnie - temat ma sens dla droższych paneli bo łatwiej znaleźć rozwiązania markowe niż "czajniste" które czasem nijak nie pasują do czegokolwiek bo są nienormatywne (dziwne prądy np. 275 mA czy dziwne zakresy napięć roboczych ...)
Ostatnio zmieniony piątek 13 lis 2020, 14:19 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 6 razy.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: BKK »

Chyba trochę źle zrozumiałeś opis na zasilaczu. To zasilacz stałoprądowy 300mA. Napięcie na jego wyjściu może się zmieniać przy zachowaniu właśnie stałego prądu. Bo akurat dla ledów to jest najważniejszy parametr zasilania.
Do ściemniania takiego panelu potrzebować będziesz regulowanego źródła prądowego. Oraz sterowania tą regulacją.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Marooned »

BKK, czyli dokładnie tak jak opisałem.

Zastanawiam się, czy tego typu zasilacz by tu się sprawdził (nie jestem pewien, która z poniższych wersji):
* https://www.smd-led.pl/zasilacz-led-pro ... w-glp-7271
* https://www.smd-led.pl/zasilacz-led-pro ... w-glp-7272
* https://www.smd-led.pl/zasilacz-led-pro ... w-glp-7277

Łącząc po 2 panele w szeregu (2x 24W) mógłbym mieć dwie niezależne strefy (zasilacz 2x 60W) i sterowanie z zewnątrz z PWM (tu musiałbym do nich wysłać zapytanie o wspomnianej nocie katalogowej by się upewnić co do możliwości sterowania, jakie napięcie tego PWM, częstotliwość etc - możliwe, że 10V, skoro można sterować też 0-10V). Takie sterowanie można załatwić dowolnym układem. Wspomniany wyżej zasilacz z interfejsem DALI brzmi ciekawie, ale pierwszy rzut oka w sieć pokazuje, że sterowanie byłoby bardziej kłopotliwe.

Jeśli taka opcja ma sens, to rozważam zamówienie paneli i zmierzenie przy jakim napięciu biorą te 300mA, to by pozwoliło dobrać odpowiedni regulowany zasilacz, bo teraz trochę wróżenie z fusów mam wrażenie. Ale zanim zamówię to chciałbym po prostu się upewnić, że taki kierunek ma sens.
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: GanzConrad »

IMO nie ma sensu. Łatwiej jest iść w kierunku szerokiego profilu, np takiego jak użył Pyra w akwarium:
viewtopic.php?p=272208#p272208
i wypełnić ten profil taśmami LED 12/24V.
Do sterowania 12/24V masz taki ogrom gotowych rozwiązań, że powyższa zabawa będzie wymagać więcej pracy, kosztów, a efekt nie będzie tego wart.
Na korzyść takiego rozwiązania nawet można podsunąć pomysł wymieszania taśm ciepłych z zimnymi i sterować barwą z RPi na podstawie pory dnia.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Marooned »

Hmm.. Chciałem uniknąć robienia tego samemu, bo i brak czasu (szukanie odpowiedniego profilu z pasującym matowym szkłem) a i efekt wizualny przy takim gotowcu zdecydowanie ładniejszy.

Dzięki za opinie, przemyślę temat.
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Pyra »

Witam
Marooned pisze: piątek 13 lis 2020, 20:57 ...(szukanie odpowiedniego profilu z pasującym matowym szkłem)
A po co szukać...
https://allegro.pl/uzytkownik/Tomislawu ... p-1-2-1106
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Marooned »

Wyjątkowo mało atrakcyjne te profile. Ale dzięki za pomoc, dało mi to pewien obraz sytuacji.
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: skaktus »

A układ taki - panele + sterowniki z ali?
ILPT
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: Marooned »

Rzeczywiście, coś tam niby mają. ściemnialny panel 25W, ale jak to u nich często bywa, opis i zdjęcia nie grzeszą poprawnością. Na schemacie wygląda, jakby były zasilane z 230V i działały na zwykłym ściemniaczu, ale na zdjęciu już zasilacz stałoprądowy 300mA. Cena sympatyczna. Poszukam więcej info o nich co i jak z tym sterowaniem (i na ile da się to sterować z zewnątrz jakimś niskim napięciem).

Wygląda na to, że rzeczywiście zwykły ściemniacz powinien ogarnąć(?). Chociaż według tego to raczej nie zwykły ściemniacz, a jakiś 0-10V. Niestety, w tym temacie mam mniejszą wiedzę. Lecę czytać.

Jeśli ustalę, że panel (a właściwie jego zasilacz/sterownik) może być sterowany klasycznym ściemniaczem, to do jego sterowania mógłbym użyć takiego sterownika, a nawet od razu wersji czterokanałowej, co brzmi obiecująco.

A tu jeszcze ciekawostka w kwestii budowy - przyznam, że zakładałem, że diody są na powierzchni, a nie obwodzie - spore zaskoczenie (przynajmniej w prezentowanym modelu, niekoniecznie w innych).

Prawdę powiedziawszy patrząc na zdjęcia wersji ściemnialnej z Chin oraz wersji nieściemnialnej z Alle, to wydają się praktycznie identyczne. Pytanie więc komu wierzyć. Plusem Alle jest prawie 2x niższa cena i możliwość zwrotu gdyby jednak oni mieli rację w kwestii ściemniania. Do Chin raczej paczki nie odeślę.
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Re: Panel LED - dodanie możliwości ściemniania (oraz sterowania zdalnego)

Post autor: skaktus »

90 % ma ledy po obwodzie. Zaleta - tanie. Wady - wersja 18W świeci gorzej niż najzwyklejsza E27 na ledach o mocy 14W. Mam u siebie w kuchni takie plafony. 3 x 18W. Całkiem przyjemne w odbiorze.
ILPT
ODPOWIEDZ