Co wstawić w soczewkę dla długich świateł?

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
Awatar użytkownika
marcus
Posty: 257
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 13:33
Lokalizacja: Gorzów

Post autor: marcus »

za ile
JJ-dzej
Posty: 13
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 11:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: JJ-dzej »

78,6 USD
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pokaż co kupiłeś :)

Pamiętaj że tajemnica nie tkwi w sile (ilości światła) ale w umiejscowieniu ledów itd. Jeśli ledy są ułożone "prawo/lewo" to nie spodziewaj się cudów :)
ILPT
JJ-dzej
Posty: 13
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 11:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: JJ-dzej »

Nie spodziewam się cudów, to by trzeba zrobić reflektor i wstawić jakieś XHP70 w ogniskową, ale takiego moda nie chce mi się robić.

Gdzieś wyczytałem, że ten model jest jednym z mocniejszych.

Diody są lewo prawo. Zobaczymy jak to będzie działać w soczewce.
Przypomnę, że one będą tylko jako długie w soczewce w której spodziewam się, że nie ma przesłony więc kwestia optyki jest taka, żeby świeciło możliwie mocno i możliwie daleko.


4 diody w każdej 4 emitery, jak widać na zdjęciach.

Zdjęcia zrobione na szybko, jak wstawię to w jakąś lampę to zrobię lepsze i wartościowsze zdjęcia.

Światła jest sporo, trudno mi na oko ocenić obiecane 5200lm, pewnie tylu nie ma, jakieś latarki których możliwości znam, czy xenony różne odpalałem to 3-4tyś może mieć. Wydaje mi się acebeam K60 daje więcej. Latarka z XML2 która powinna mieć ponad 1000lm(Nie pamiętam ale dość spory prąd w diodę puściłem a chłodzenie ma dobre) blednie totalnie przy tym ledzie.

Na zdjęciach widać napięcie i prąd zasilacza, łatwo sobie policzyć. Z tym, że zasilacz też się nagrzewa, po kilku minutach jest gorący ale można go spokojnie trzymać w ręce.

Jak wstawię to w jakąś lampę, wezmę pirometr w ręce, poświecę dłużej i zdjęcia z pleneru, albo garażu :lol:


Spodziewałem się chyba więcej, ale zawiedziony też nie jestem, zobaczę w lampie bo jeśli się uda że nie będzie ściany światła przede mną to może być całkiem fajnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Muszę Cie zmartwić - wszystko co jest w soczewce musi być idealnie ustawione. Robiłem testy na ledach i wystarczy że led jest 2 mm poniżej ogniskowej i światła praktycznie już taki układ nie daje. tutaj na pewno ledy są "większe" od żarnika, więc sporo światła pójdzie w gwizdek... Może się okazać, że wskazane będzie przeróbka na 1 leda i jego przesunięcie.

PS-Jak z chłodzeniem ? Daje rady ? Ten układ jest na ciepłowodze więc powinno być ok.
ILPT
JJ-dzej
Posty: 13
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 11:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: JJ-dzej »

Co do temperatury to mogę tylko napisać, że robi się bardzo gorące po kilku minutach świecenia, za kilka dni pewnie podłączę to do lampy i więcej się pobawię. Będę najprawdopodobniej rozbierał i regenerował/czyścił lampy, mam też trochę luster samochodowych, soczewek różnych luzem, popatrzę czy to gdzieś zda egzamin

Choć liczę, że to jednak będzie świecić dobrze w soczewce :zalamany: spore one są, jest opcja regulacji prawo lewo i przód tył. Choć sam pamiętam, że jak żarnik xenonowy przesunął się w soczewce to jakość i ilość światła mocno spadały.


Dodam, że jakość wykonania całkiem niezła, sztywne, nic nie rusza się. Wentylator słychać, że ma bardzo wysokie obroty ale nie jest za głośny.
Ilość światła też niezła, temperaturę pomierzę tyle ile będę mógł pirometrem.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zrób prosty test. Weź żarówkę H7, ustaw ją idealnie kołnierzem z zamiennikiem. Potem linijką sprawdź jak pokrywa się żarnik żarówki z ledami. Ta część ledów która wychodzi poza obszar żarnika będzie niewykorzystana.. Druga sprawa - żarówka świeci dookoła, ten zamiennik prawo / lewo. W przypadku soczewek z przesłoną na mijania, powinien być jeszcze led świecący w górę a soczewki bez przesłony powinny mieć 4 ledy w wszystkie kierunki.

Twój układ będzie świecił i to całkiem przyzwoicie. Będzie też miał wadę - brak skupienia światła w centrum. Świecenie będzie przypominało korzystanie z latarki z zoomem - równomierny rozkład. Jasno przed autem, ale nie tak daleko jak w przypadku żarówki.
ILPT
ODPOWIEDZ