Cree CR6 - oświetlenie stacjonarne

Nieco przeterminowane wieści ;)

Moderatorzy: midi, DNF, krzycho_, kodi, lennin, pawelsz, df, ElSor

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czarny_kruk

Cree CR6 - oświetlenie stacjonarne

Post autor: czarny_kruk »

Cree zademonstrowalo 20. stycznia na miedzynarodowych targach budowlanych w Las Vegas swoja nowa lampe do oswietlenia stacjonarnego o symbolu CR6.

Dokladne parametry lampy nie zostaly podane, jednak wiadomo, iz swieci ono swiatlem cieplym o wysokim wspolczynniku oddawania barw oraz spelnia norme oswietleniowa Energy Star (szerzej).
Cena dla uzytkownika koncowego ma sie zamknac w 60$, a nowy produkt bedzie dostepny w polowie roku.

Dla przypomnienia poprzedni model lampy Cree o symbolu LR6 o mocy 12W odpowiada 65W tradycyjnej zarowce oraz charakteryzyje sie CRI=92-95 i wystepuje w barwach 2700 i 3500K.
Lampa ta zostala sprzedana juz w ilosci 350.000 sztuk.

Zrodlo: Cree

Obrazek
Bartolo

Post autor: Bartolo »

Kiedyś słyszałem, o konkursie na odpowiednik żarówki (chyba 75-90W), miało to spełniać kryteria: >900lm+, >90lm/w +, poniżej 10W, temp barwowa 3000K (albo 2700K). Mam nadzieje że to nie to :), bo do żarówki ciut to nie pasuje. Oprócz Cree jeszcze chyba Philips cosik tam zgłosił.
Awatar użytkownika
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

Bartolo pisze:Kiedyś słyszałem, o konkursie na odpowiednik żarówki (chyba 75-90W), miało to spełniać kryteria: >900lm+, >90lm/w +, poniżej 10W, temp barwowa 3000K (albo 2700K). Mam nadzieje że to nie to :), bo do żarówki ciut to nie pasuje. Oprócz Cree jeszcze chyba Philips cosik tam zgłosił.
Tak, to slynny konkurs-projekt www.lightingprize.org i niewykluczone, ze to wlasnie ten produkt Cree zglosilo do tego konkursu w kategorii zamiennika PAR 38 (nagroda w tej kategorii to 5mln USD).
Philips jako pierwszy oidp we wrzesniu'09 zglosil oficjalnie swoj udzial i przeslal, zgodnie z wymogiem, specyfikacje i 2000sztuk egzemplarzy zamiennikow typowych zarowek. Nagroda to 10 milionow usd.
Bartolo

Post autor: Bartolo »

Dzięki za przypomnienie:) wiedziałem że departament energii się tym zajmował, ale nazwy konkursu zapomniałem:)
ODPOWIEDZ