Cree XP-G NEUTRALNE! :)

Nieco przeterminowane wieści ;)

Moderatorzy: midi, DNF, krzycho_, kodi, lennin, pawelsz, df, ElSor

Awatar użytkownika
czarny_kruk

Cree XP-G NEUTRALNE! :)

Post autor: czarny_kruk »

Diody Cree XPG w barwach bialej cieplej, neutralnej oraz neutralnej outdoor, sa od kilku dni dostepne do nabycia u producenta.
Dostepne biny w ilosciach produkcyjnych to:
- z cieplych: Q3, Q4, Q5 i najwyzszy R2 (114-122lm@350mA)
- z neutralnych: Q5, R2 i najwyższy R3 (122-130lm@350mA)
- z neutralnych outdoor: R2, R3 i najwyzszy R4 (130-139lm@350mA)
- z zimnych (dla przypomnienia): R2, R3, R4 i najwyzszy R5 (139-148lm@350mA)

Typowa barwa diod neutralnych to 4000K (min. 3700K max 5000K).
Maksymalny dopuszczalny przez producenta prad dla wszystkich XP-G (lacznie z cieplymi) wynosi 1500mA.
Typowe CRI dla XP-G zimnych i neutralnych wynosi 75; dla cieplych 80 i dla neutralnych outdoor 70.

Diody beda w polsce w ciagu najblizszych kilku tygodni. :cool:
DNF

Post autor: DNF »

Ja neutralna juz mialem w rece w ten weekend :P

XP-G z urwana soczewka

Pozdrawiam
DNF
rrobsonm

Post autor: rrobsonm »

Jakby ktoś był zainteresowany to w ofercie Mariteksu jest już xp-g ciepła ale "tylko" Q4
Awatar użytkownika
czarny_kruk

rrobsonm pisze:Jakby ktoś był zainteresowany to w ofercie Mariteksu jest już xp-g ciepła ale "tylko" Q4
Nie moga ich miec, bo Cree jeszcze nie rozpoczelo jeszcze wysylek...
Piotrek K.

Post autor: Piotrek K. »

czarny_kruk pisze:Diody Cree XPG w barwach bialej cieplej, neutralnej oraz neutralnej outdoor, sa od kilku dni dostepne do nabycia u producenta.
Nareszcie <jupi>
Już się nie mogę doczekać żeby dorwać w swoje łapki neutralną R3 albo ciepłą R2.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
phantom

Post autor: phantom »

Dziwi mnie niskie CRI neutralnych outdoor - powinno być dużo wyższe niż zimnych.
rrobsonm

Widziałem tylko na ich stronie, więc może faktycznie ich nie mają.

To CRI przy XP-E też jest takie dziwnie
Piotrek K.

phantom pisze:Dziwi mnie niskie CRI neutralnych outdoor
Nie wiem co tu może dziwić, przecież z XP-E jest tak samo.
phantom pisze:powinno być dużo wyższe niż zimnych
Dlaczego powinno być wyższe?
CRI nie zależy na pewno od temperatury barwowej źródła (dowodem na to może być ciepłobiałe (~3200K) światło halogenu z CRI 100 lub zimnobiałe (~5500K) światło słoneczne które ma też CRI 100)
Pozdrawiam
rrobsonm

Jednak porównując diody z tej samej serii zazwyczaj można wysnuć taki wniosek ze im wyższa temperatura barwowa tym lepsze CRI. Związane jest to z tym że światło diod cieplejszych ma więcej długich fali których jest ogólnie niedomiar w świetle diodowym białym zimnym. Jednak coś w tym rozumowaniu nie jest tak na podstawie tego co pisze Cree w datasheecie.

Jednak z wartości CRI na stronie Cree można wg mnie wysnuć inny wniosek. Jeżeli przedział 4000-5300 ma niskie CRI to diody Cool white dla 5000 powinny mieć niższe CRI niż te o wyższych temperaturach, ponieważ te diody o temperaturach >5300 muszą nadrobić średnią zaniżaną przez diody w przedziale 5000-5300.

CRI nie zależy od temperatury barwowej, jednak w diodach poprzez obniżanie owej temperatury niejako przy okazji udaje się podwyższyć CRI.
Piotrek K.

Moim zdaniem ma to związek z zastosowaniem innego według mnie gorszego luminoforu nałożonego na strukturę świecącą (mającego mniejsze straty światła ale gorsze CRI)
rrobsonm pisze:Jednak porównując diody z tej samej serii zazwyczaj można wysnuć taki wniosek ze im wyższa temperatura barwowa tym lepsze CRI.
Tu powinno być według mnie niższa
rrobsonm pisze:Jeżeli przedział 4000-5300 ma niskie CRI
To jest zakres temp barwowych dla zupełnie innych diod (nie ciepłych, neutralnych czy zimnych tylko "Outdoor White" :wink: )
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
czarny_kruk

Diody "outdoor white" wykonane sa w nieco innej technologii niz diody neutralne -- rezultatem jest czesto pozadana nieznacznie chlodniejsza temp. barowa (od neutrali--typ. 4000K) PLUS wyzsza jasnosc niz diod neutralnych czy cieplych. Wada -- nieznacznie nizszy wspolczynnik oddawania barw.
rrobsonm

To jest zakres temp barwowych dla zupełnie innych diod (nie ciepłych, neutralnych czy zimnych tylko "Outdoor White"
Właśnie chodziło mi porównanie przedziałów outdoor do cool, one się nieznacznie zazębiają. Jednak czarny kruk już wszystko wyjaśnił i uciął wszelkie dalsze spekulacje.

Tam tam miało być niższa
Awatar użytkownika
phantom

czarny_kruk pisze:Diody "outdoor white" wykonane sa w nieco innej technologii niz diody neutralne -- rezultatem jest czesto pozadana nieznacznie chlodniejsza temp. barowa (od neutrali--typ. 4000K) PLUS wyzsza jasnosc niz diod neutralnych czy cieplych. Wada -- nieznacznie nizszy wspolczynnik oddawania barw.
No właśnie, luminofor w diodach zimnych jest jeszcze inny, "gorszy", puszczając więcej światła ma jeszcze chłodniejszą temperaturę barwową więc i CRI powinno maleć.

PS. Doczytałem datasheet:
&#8226; Typical CRI for Cool White and Neutral White (3,700 K - 10,000 K CCT) is 75.
&#8226; Typical CRI for Outdoor White (4,000 K - 5,300 K CCT) is 70.
&#8226; Typical CRI for Warm White (2,600 K - 3,700 K CCT) is 80.

Czyli 75 to uśrednione dla zimnych i neutralnych. Tym niemniej albo zimne mają CRI poniżej 70, albo zimne i "outdoorowe" mają po 70 (co w świetle powyższego też się nie zgadza, zimne powinny mieć nieco niższe CRI).
Awatar użytkownika
czarny_kruk

phantom, Twoje przypuszczenia nie maja potwierdzenia w rzeczywistosci. Sprawdzalem nieraz CRI zimnych diod i Cree ma regularnie na poziomie 71-75, neutralnie tak samo. Seoul P4 zimne 65-68 -- malo!, Lumileds Rebel zimne 68-71.

edyta: czeski blad
Ostatnio zmieniony piątek 12 mar 2010, 15:44 przez czarny_kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
phantom

Czyli "przypuszczenia" Cree też mają średnie oparcie w rzeczywistości. Bo z twoich pomiarów wynika, że mają praktycznie takie samo CRI, a więc i teoretycznie wysycenie barw.
ODPOWIEDZ