Chłodzenie wodne Corsair H80iGT

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Chłodzenie wodne Corsair H80iGT

Post autor: Doctore »

Ostatnio kupiłem używane chłodzenie wodne na allegro, że niby zwrot od klienta i tylko logo nie świeci.
Dokładnie to: http://allegro.pl/a1-chlodzenie-wodne-c ... ml#thumb/1
Dziś przyszło.
Gdy potrząsnę radiatorem to wyraźnie słychać jak ciecz chlupie, czy to normalne?
Po podłączeniu zasilania i wentylatorów do pompki, wszystkie wentylatory chodzą na 100% tak jak i pompka, a po podłączeniu pompki pod usb i uruchomieniu programu corsair link, nie jest ona wykrywana.
Czyli wychodzi na to że cała elektronika to kompletny kaktus a że wentylatory i pompka nie dostają sygnału PWM to cisną 100%.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Jak chlupie to do odpowietrzenia.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Przypomniało mi się jak przy komputerze stacjonarnym miałem postawiony saturator z chłodziarką. Przy włączonym agregacie miałem 14C na procesorze przy pełnym obciążeniu i dodatkowo woda skraplała się na bloku procesora - wszystko wyłożone folią spożywczą bo kapało. Jak komputer pochodził kilka dni bez wyłączania i bez włączania chłodziarki to niezły bufor grzewczy się robił z tego zbiornika. Sprzęt do dzisiaj gdzieś na strychu stoi.

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

sp5it pisze:Jak chlupie to do odpowietrzenia.
M
Czyli był wyciek?
Bo nie widać śladów, trochę się tym bawiłem, wyginałem i nie ciekło...
Ehh, te zakupy na allegro, no ale co, mi niezbyt tak wydać ponad 500zł na nowe :razz:
Fluxor, ty to żeś dojechał z tym wynalazkiem :mrgreen:

A co myślicie o chłodzeniu procesora ogniwem peltiera wysterowanym PWM-em z gniazda wentylatora procesora?
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Ja Miałem Peltiera na procku i chłodnicę od Poloneza za oknem. Celeron 300A Leciał na 504MHz.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

sp5it, Czyli dobrze?
Bo to nie moja epoka :D
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Rekordowo, ale byli lepsi na ciekłym azocie.
M
My flashlight is smaller than yours...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ja miałem Athlona 2500 zrobionego na 3400. Dało się jeszcze więcej ale RAM już nie dawał rady bo jego szyna także się podkręcała.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Doctore pisze:A co myślicie o chłodzeniu procesora ogniwem peltiera wysterowanym PWM-em z gniazda wentylatora procesora?
Sam nie próbowałem, ale słyszałem wielokrotnie, że ogniwa Peltiera nie lubią PWM i nie powinno ich się w ten sposób zasilać. Możliwe, że ma to związek z faktem, że ogniwo pozbawione zasilania natychmiast zamienia się w przewodnik ciepła.

Moim zdaniem ogniwa Peltiera mają rację bytu tylko tam gdzie zamierzasz w tani sposób osiągać temperatury niższe od otoczenia, a pobór energii nie jest istotny. Zamiast problemu z chłodzeniem procesora będziesz mieć problem z chłodzeniem ogniwa Peltiera, tylko dużo większy, bo ciepła do odebrania będzie o wiele więcej niż z procesora, a powierzchnia będzie podobna. Bardzo możliwe, że wcale nie osiągniesz niższych temperatur na procesorze, bo odbieranie tak dużych ilości ciepła z takiej małej płytki wcale nie jest proste.

Jeśli jednak chcesz bić jakieś rekordy (tylko w czym?) to zdrowy rozsądek oraz analiza energetyczna i ekonomiczna nie muszą być brane pod uwagę. Nie jestem tylko przekonany czy w dzisiejszych czasach pobijesz jakikolwiek rekord stosując ogniwa Peltiera, no ale ja nie śledzę takich tematów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Hmm, nie wiedziałem o tym, więc jak już, chyba bardziej trzeba było by zrobić przełączanie 3,3V>5V>12V.
Głównie chodzi o to by uniknąć ujemnych temperatur na ogniwie i tym samym kondensacji.
A chłodzenie wodne nie powinno mieć kłopotów, bo z tego co mi się wydaję to większe temperatury na chłodnicy przyśpieszą wymianę cieplną.

Tak w ogóle to jak wymienić ciecz w takim AIO by nie było powietrza?
A skoro chłodnica jest alu i blok z miedzi to chyba trzeba specjalną ciecz do metali mieszanych, czy to prawda?
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ogniwo Peltiera = moc odprowadzona + moc wprowadzona w ogniwo czyli jeśli procek "wywala" z siebie 60W a w ogniwo idzie 60W, czyli razem musisz odprowadzić jakieś 120W. Dlatego przy prockach dobre jest:

1-odprowadzanie ciepła kaskadowe, gdzie stosuje się kilka ogniw i np. procesor ma 60W TDP, ogniwo pierwsze ma 60 TDP (minimum) drugie ma 120W minimum i potem radiator jakieś 200W minimum.

2-chłodzenie wodne, raczej lepszy wybór ;)
ILPT
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

U mnie pracuje Enermax LiqMax II 240 który też trochę chlupie. Mimo chlupania trzyma w ryzach temperatury i5-4690K puszczonego na 4,7GHz na wszystkich rdzeniach. W stresie jest poniżej 85*C ale wynik okupiony koniecznością deliddingu i zmianą pasty na Coollaboratory Liquid Pro zarówno pod IHS jak i na IHS.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Ok, rozebrałem to AIO i w ogóle nie ma śladu wycieku, a elektronika wygląda ok.
Chciałem pomierzyć czy procesor dostaje zasilanie ze stabilizatora ale poległem bo stabilizator w maluśkiej obudowie oznaczony tylko F150, a procesor to silabs f321 i w ogóle nie trawie o co chodzi z jego zasilaniem, ma jakieś różne wejścia zasilania i programowego przełączania.

Za to plusem jest to że pompka ma sterownik na oddzielnej pcb, z typowym wyprowadzeniem 4 pinowym, GND/VCC/TACHO/PWM więc jak nic lepszego nie wymyślę to można to podpiąć bezpośrednio do złącza wentylatora na MB.

Pod PCB była też śrubka z uszczelką, oczywiście odkręciłem ją i jest to zawór do odpowietrzania/napełniania, więc wymiana cieczy nie będzie wymagała zdejmowania węży, które raczej nie są do tego przystosowane.

Może zrobić dobre zdjęcie tej PCB i coś wymyślicie?
megabit pisze:wynik okupiony koniecznością deliddingu
U mnie to raczej nie będzie konieczne bo R7 1700 ma lutowaną czapę.
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
Awatar użytkownika
Ven0n
Posty: 194
Rejestracja: sobota 06 lut 2016, 17:31
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Ven0n »

Obrazek
Mozna lepiej :grin: :lol:

Znalezione na fb PurePC
Convoy S2 3.04A by Dariusz70
UltraFire S5 Mod
Convoy S2+ 3x XP-G
Convoy C8 XML U4 1C
Convoy C8 XP-G
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Może ktoś wymyśli co może nie grać z tym sterownikiem?
Zdjęcia:
https://drive.google.com/file/d/0B8pmYE ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B8pmYE ... sp=sharing
F150 wydaje się być stabilizatorem, bo idzie do niego masa i 12V, ale na wyjściu nic nie ma.
Można by pomyśleć że ujarany.
Ale mam wątpliwości, ponieważ z pod tego stabilizatora idzie cienka ścieżka a po niej 12V do scalaka, wtf???
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
ODPOWIEDZ