UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Jak poprawnie przeprowadzić ten proces na moim UPSie ?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: Pyra »

Witam

No pomiędzy kalibracją baterii a UPSa jest różnica...
Procedura ewentualnej kalibracji powinna być opisana w dokumentacji konkretnego modelu, nie opierał bym się tutaj na "internetowych rewelacjach".

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Więc właśnie kłopot w tym że do mojego upsa nie jestem w stanie odnaleźć żadnej dokumentacji. Strona produktu nie istnieje. Stąd moje pytanie.Odnajduje jedynie ogólne informacje techniczne.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: BKK »

Przyznam, że zabieracie się do tego od d..y strony. Ktoś w ogóle zapytał, czy ten UPS jest sprawny? Czy warto kupować do niego akumulatory? Może trzeba od tego zacząć żeby aktywować urządzenie i sprawdzić, czy działa? Te stare akumulatory dają się w jakikolwiek sposób podładować? Może trzeba oszukać ładowarkę, by choć trochę je pobudziła? A nawet w ten sam sposób oszukać UPS'a, by ten zaczął ładować. I dopiero, jak się okaże, że działa, to wydawać pieniądze.
Na urządzeniu są jakieś kontrolki? Po włączeniu zasilania wydaje jakieś dźwięki? Inne oznaki życia? W nim siedzi jeden, czy więcej akumulatorów? Jak połączone - szeregowo, czy równolegle?
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Dzień dobry
Więc od początku... Ten ups podtrzymywał dwa serwery około roku 2009 przez kilka lat. Zakupiono nowy sprzęt a ten ups poszedł na półkę i leżał do 2021 roku.
Teraz postanowiłem go wskrzesić.Podpiąłem do sieci elektrycznej bez obciążenia. A on "martwy jak pień". Jako że mam w pracy jeszcze inne dwa UPSy o podobnej historii to też je podłączyłem do sieci. One też są martwe i nie zgłaszają się w żaden sposób.
Wyciągnąłem aku z Active power. Są to dwie baterie takie jak na pierwszym poście. Baterie połączono szeregowo. Zmierzyłem napięcie na bateriach. Na jednej jest 2.8 a na drugiej 3.0 V.
Powyższe fakty i to co przeczytałem w sieci skłoniło mnie do przekonania że baterie są rozładowane w wyniku wieloletniego odłączenia od sieci.
Oczywiście całkowitej pewności nie mam ale jak sądzę nowo zakupione baterie będę mógł zwrócić w razie fiaska przedsięwzięcia.
Wychodzę z założenia że to lepsze niż wskrzeszanie starych baterii.
Próbuje w tej chwili ustalić czy po wymianie baterii muszę jeszcze coś zrobić. W sieci piszą o tzw Kalibracji UPSa. Szukałem instrukcji do tego sprzętu. Bezskutecznie.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: BKK »

Czyli mamy sytuację wyjściową. Niepokojące jest to, że po włączeniu do sieci UPS nie reaguje. Po włączeniu, nawet z niesprawnymi bateriami, powinien się włączyć i zgłosić ich usterkę. Więc na razie wstrzymaj się z zakupem akumulatorów, a zajmij się uruchomieniem urządzenia. Podładuj odrobinę te akumulatory, a jeśli się nie da, to spróbuj podstawić inne lub oszukaj UPS'a podając mu z zewnątrz napięcie baterii. Jak zareaguje, to szukaj akumulatorów. Jak nie, to trzeba sprawdzić, co się dzieje w jego elektronice.
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Czym mogę bezpiecznie podładować takie baterie ? Z jakiego źródła bezpiecznie oszukać ups podając napięcie 24v ?
Czy ktoś wie gdzie w tym UPSie jest bezpiecznik ? Widzę przycisk z tyłu z napisem PRESS RESET ale to raczej nie to. Nie wykręca się jak w innych
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: BKK »

Bezpiecznik może być automatyczny. I jedynie się go wciska.
Próbuj ładować. Co jakiś czas kontroluj temperaturę i tyle. Ruszą, to ruszą. Nie ruszą, to żadna strata.
Z zasilacza 24V o wydajności takiej, by po przyłączeniu równolegle do akumulatorów nie spadło zbytnio. Powinno wystarczyć bardzo krótkie podanie napięcia, by elektronika UPS'a "zobaczyła akumulatory.
Ja nadal zacząłbym od sprawdzenia, co się dzieje z zasilaniem sieciowym i czy w ogóle pojawia się zasilanie elektroniki.
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Dzień dobry
Kolega jutro pożyczy mi prostownik którym będę chciał podładować akumulatory Jakim napięciem ładować akumulatorki ?

Bezpiecznik jest rzeczywiście automatyczny. Pierwszy raz taki widzę i nie wiem czy on działa prawidłowo bo przycisk za każdym razem odskakuje przy próbie wciśnięcia. Czy tak powinno być ? Mowa o sytuacji bez baterii i bez podłączenia do sieci elektrycznej. Więc nie odskakuje z powodu zwarcia. Nie jestem pewien czy on nie powinien być wciśnięty ? Czy może działa on na zasadzie krótkiego zwarcia ?

Nie bardzo mam czym "oszukać" upsa Myślałem o zasilaczu do laptopa ale mają max 19V.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: BKK »

Jeśli to tego typu bezpiecznik
https://zefir.sklep.pl/bezpieczniki/371 ... 2-24v.html
to przycisk powinien wystawać na ok 2 - 3 mm, kiedy wciśnięty. Na obrazku jest załączony. Jeśli wyskakuje cały, to znaczy, że bezpieczni jest uszkodzony. Niestety do tytanów trwałości one nie należą. Można zastąpić oprawką na zwykłe szklane. Tylko trzeba będzie ewentualnie wymieniać. Więc zmierz, czy działa i podaje zasilanie dalej. Nie radzę uruchamiać bez bezpiecznika, bo jeśli dalej coś uszkodzone, to się może ciekawie skończyć.
Napięciem dla akumulatora 12V, prądem małym.
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Z Twojego opisu wynika że mam "uwalony" bezpiecznik. Po prostu, nie ma pozycji wciśnięty/ wyciśnięty. On działa jak..... reset w komputerze. Za każdym razem odskakuje i nie czuć pod palcem aby coś przełączało. I chyba od sprawdzenia i ewentualnej wymiany zacznę
jacobi
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 sty 2021, 23:59

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: jacobi »

Witam
Muszę dopytać.
Dopiero dziś kolega pożyczył mi prostownik samochodowy. Starego typu, taki duży. Rzecz w tym że on ładuje 12V 10A. Czy on mi przypadkiem nie wystrzeli bateryjki w kosmos ?
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: UPS ACTIVE POWER 2000 - wymiana baterii

Post autor: BKK »

Żarówka w szereg i patrz, jak świeci.
ODPOWIEDZ