Strona 1 z 3

Latarka dla strażaka

: czwartek 16 sty 2014, 22:49
autor: mati_speed
Witam, ostatnio dowiadywałem się o latarkę rowerową, ale popatrzyłem trochę na ceny kolegów z forum, i powiem że zastanawiam się nad kupnem jakiejś latarki do użytku w straży, te z atestami kosztują pięknie po kilka dobrych stów...

Latarka nie musiałaby być mocna chodzi o to żeby zbytnio się nie grzała, oraz nie przepuszczałą wody, no i wytrzymała upadek, są jakieś modele kątowe ?

Bądź jakaś mała latarka któa można przymocować do hełmu która ma skupiony promień światła, jakieś propozycje ?

: piątek 17 sty 2014, 08:21
autor: Uka

: piątek 17 sty 2014, 10:43
autor: smokuxx1987
Macie przy chełmach uchwyty streamlihgta czy dopiero byś jakiś kupował?
Jaki budżet?
Jesteś pewien że potrzebujesz skupionego światła?
Do twoich zastosowań bardziej użyteczny był by rozkład z Convoy S2.
Ewentualnie M1, M2, wersja 2100mA.
Nie są to latarki podwodne, ale spokojnie dają rade w przemoczonym nomexie czy we wodzie do metra głębokości.

: piątek 17 sty 2014, 10:49
autor: mick1
Jak już było napisane jakiś czas temu w innym wątku - te atesty tam nie są dla bajeru. Latarka przez nie kosztuje znacznie więcej, ale do pracy nie ryzykowałbym bez atestów.

: niedziela 19 sty 2014, 10:20
autor: mati_speed
smokuxx1987 pisze:Macie przy chełmach uchwyty streamlihgta czy dopiero byś jakiś kupował?
Dopiero bym kupował, zastanawiałem się nad tym zestawem:
http://www.supermarketstrazacki.pl/uchw ... estaw.html
smokuxx1987 pisze:Jaki budżet?
Wiadomo latarka z atestem ładowarką, do tego wersja kątowa to wydatek około 500-800zł, ja myślę żeby zmieścić się w 200zł.
smokuxx1987 pisze:Jesteś pewien że potrzebujesz skupionego światła?
Przeważnie latarki z atestami mają skupione światło.
mick1 pisze:Jak już było napisane jakiś czas temu w innym wątku - te atesty tam nie są dla bajeru. Latarka przez nie kosztuje znacznie więcej, ale do pracy nie ryzykowałbym bez atestów.
Zdaję sobie z tego sprawę, latarka miałaby być używana w miejscach na zewnątrz, nie zagrożonych wybuchem. Zdaję sobie sprawę dlaczego "strażackie" są droższe.

Chciałbym aby na bateri wytrzymywała około 3-4 godzin świecenia.

Niedługo będę zamawiał S2 bądź S3 na rower od Grega, więc będę mógł zobaczyć czy się nada no i będę napewno miał ładowarkę oraz akumulatorki, więc jeżli wybór padnie na inną ładowarkę i akumulatorki już będę miał.

: niedziela 19 sty 2014, 11:24
autor: Zbychur
Potrzebujesz skupionego ciepłego i najwyżej neutralnego światła z delikatnym spillem. W dymie, mgle, zapyleniu zimne i rozproszone światło, zrobi białą ścianę. Moc też nie jest w niektórych sytuacjach sojusznikiem, zbyt mocne światło odbite od ściany dymu, też może oślepić.

Zacytuję sam siebie z innego tematu.
Kolega (strażak) dostał ode mnie w prezencie Convoy C8 z diodą XM-L2 T6 3C i nie chce innej. nawet testował moją Convoy S2 z XM-L T5 5C i stwierdził jak następuje,

cytuję
1. "za ciemna" dioda, (po prostu za ciepła)
2. za mała latarka i podstawowa wada - jednej grubości na całej długości, ciężko ją znaleźć w uniformie i łatwo zgubić. C8 ma szerszą głowicę i łatwiej ją gdzieś za pasek zaczepić i dzięki rozmiarowi łatwiej ją namacać, zwłaszcza w rękawicach.
3. XM-L2 3C T6 bardzo fajnie się przebija przez dym mgłę i inne zapylenia a C8 daje idealny rozkład światła sporo na bokach z wyraźnym, jasnym punktem centralnym (dodam, że ref ma OP),
4. S2 świeci "za miękko"

Ot tyle spostrzeżeń fachowca. Kolega pracuje w straży zawodowej i powiedział jeszcze, że jego latarka bije wszystkie ich gigantyczne wynalazki jakimi tam świecą i kosztującymi do tego prawie 500zł.
W tej chwili ma na testach Convoy C8 z nichia 92 CRI, ma być dla komendanta, który mocno pochwalił własna inwencję kolegi w oświetlenie, bo jak powiedział (tu cytat): "te atestowane g...na, to nawet na ryby się nie nadają". Ma ją dopiero od tygodnia więc nie wiem jak w boju wygląda sprawa, ale we mgle było nie źle. Do tego ma ma tam reflektor SMO.

A co do atestów, hmmm, częściej używają czołówek z biedronki niż tych żółtych plastikowych z przydziału z atestami, pod paskiem na ramieniu. :) Tylko barwa za zimna, bo aż niebieska.

Wiadomo, że do akcji chemicznych, czy w strefach zagrożenia wybuchem nie powinno się stosować nie atestowanego sprzętu, ale przy pożarach, wypadkach drogowych, poszukiwaniach, akcjach powodziowych, czyli tam gdzie nie ma bezpośredniego zagrożenia wybuchem, dobre światło może znacznie przyspieszyć akcję ratunkową.

Określ jeszcze jaki przewidujesz budżet, bo to tez pozwoli bardziej precyzyjnie coś polecić.

: niedziela 19 sty 2014, 11:43
autor: lord_craven
Zbychur pisze:Określ jeszcze jaki przewidujesz budżet, bo to tez pozwoli bardziej precyzyjnie coś polecić.
mati_speed pisze: ja myślę żeby zmieścić się w 200zł.
W poście wyżej umieścił taką informację.

: niedziela 19 sty 2014, 11:45
autor: mati_speed
Tak jak pisałem jestem w stanie przeznaczyć 200-300zł, jak ma się Convoy C8 przyczepiony do hełmu, testował go czy tylko noszony w ręku ?

Wiadomo że do stref chemicznych/zagrożonych się z tym nei wejdzie, ale tak jak mówisz te latarki z atestami nie nadają się do niczego, w dymie itp, lub gdy trzeba coś znaleźć w ciemności bo poprostu są za słabe.

Jak z wytrzymałością akumulatorków na ile wystarczają ?

: niedziela 19 sty 2014, 11:49
autor: Zbychur
lord_craven pisze:
Zbychur pisze:Określ jeszcze jaki przewidujesz budżet, bo to tez pozwoli bardziej precyzyjnie coś polecić.
mati_speed pisze: ja myślę żeby zmieścić się w 200zł.
W poście wyżej umieścił taką informację.
Fakt :oops: sorki umknęło mi.

: niedziela 19 sty 2014, 11:50
autor: smokuxx1987
Jeśli kupujesz cały zestaw u grega z ładowarką i ogniwami to na następną latarke spokojnie zmieścisz się w budżecie jeszcze zostanie kasy na coś innego.
W kwestii pracy przez 3-4 godziny będzie ciężko, na jednym ogniwie latarka świeci około godzine czasu.
Ale latarki mają tryby i na 30% mocy możesz świecić 3 godziny na jednym dobrym ogniwie, ewentualnie zawsze mozesz mieć w kieszeni 2 zapasowe ogniwa.
Jeśli jesteś pewien że potrzebujesz skupionego światła to tak jak Zbychur pisał Convoy C8 powinna się sprawdzić, barwa ciepła lub neutralna.
Pozdrawiam.

: niedziela 19 sty 2014, 12:01
autor: mati_speed
Myslę że skupione będzie lepsze ponieważ, według mnie lepiej będzie przebijała się przez dym/parę, no i nie będzie oślepiać każdego obok tylko świecić punktowo, ale to tylko moje przypuszczenia. Od kogo z forum polecalibyście C8 po modach ?

: niedziela 19 sty 2014, 12:08
autor: lord_craven
mati_speed pisze:Od kogo z forum polecalibyście C8 po modach ?
W tej chwili w sklepiku jest oferta na modowane C8: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... ght=convoy

Ale może ktoś się jeszcze w tym temacie ujawni.

Ewentualnie możesz założyć temat w Markecie, że chcesz kupić taką latarkę i podasz co Cię interesuje (jaki zakres przeróbek).

: niedziela 19 sty 2014, 12:24
autor: marmez
Jest możliwe, żeby latarka na jedno 18650 świeciła 3h na max, no ale wtedy ten maks musi być tak z 1A (czyli sterownik na 3AMC = 1050mA ok.3W), ale wtedy nie mamy możliwości zaświecenia nic mocniej. Za to przy sterowniku 2,8A możemy sobie wybrać tryb 30% (jeżeli sterownik nam taki tryb udostępnia, a można takie zamówić, lub kupić latarkę z programowalnym sterownikiem).

Do kasku raczej nic większego (na więcej ogniw) nie ma sensu zakładać, bo to wtedy wchodzimy w temat czołówki z osobnym zasobnikiem. :wink:

: niedziela 19 sty 2014, 12:27
autor: ElSor
Jak latarkę będziesz używał tylko na hełmie to poproś osobę od której kupisz, żeby wywaliła tryby i zostawiła 1 o mocy 1A lub 1,4A. Wtedy na 1 aku poświecisz max 3 (2) godziny i nie będziesz miał podczas akcji zmartwienia dot włączenia odpowiedniego trybu. Dobrze byłoby też zmienić szybkę na poliwęglan, żeby przypadkiem podczas jakieś nie rozbiła się o coś. Jeśli będziesz potrzebował takiej szybki to napisz później do mnie ;)

: niedziela 19 sty 2014, 13:23
autor: Zbychur
Generalnie trzeba wziąć pod uwagę to, że jeżeli wybrałbyś np. C8 to na hełm nie będzie łatwo, ale jest to wykonalne. Zakładając, że wybierzesz opcję z diodą, najlepiej neutrlną, ale z dobrym skupieniem, czyli XP-G2 lub Nichia 219 4500K Ra 92, oba oczywiście na SInkPad lub Noctigon, to można zastosować sterownik od Grega v1.3 z 5-6 xAMC i możesz sam ustalac sobie tryby i ich moc wedle potrzeb i obliczyć pobór według schematu jaki przy sterowniku zamieścił Greg. Jak już kolega wyżej zauważył przy 1A można z dobrego ogniwa pociągnąć spokojnie 3 godziny.

Reasumując.

Dla dobrze skupionego światła o neutralnej barwie

1. XP-G2 R5 3C, 2,1A (6xAMC) i sterownik programowalny v1.2
tryby ustawić na 100% - ok. 1,5godz.
63% - ok. 2,5godz.
niski do własnego ustawienia.
2. Nichia 219 na 2,1 (5xAMC) przy 63% mamy ok. 3h pracy, a światła skupionego o doskonałej barwie dość sporo.

Jeśli moja opuchnięta po zabiegu gęba pozwoli, to zrobię dziś wieczorem beamshoty, C8 na XP-G2, Nichia i XM-L2 T6 3C, żeby można było porównać, bo czcze gadanie w zasadzie nie wiele wyjaśnia.

[ Dodano: 19 Styczeń 2014, 13:32 ]
Co do mocowania na hełmie to również rozważaliśmy to z kolegą i ma wypróbować zamontowanie połówki z obrotowego uchwytu rowerowego i montraż z boku