Strona 1 z 1

Oświetlenie Opryskiwacz

: piątek 25 gru 2015, 14:25
autor: bercik1109
Witam.
Mam problem związany z oświetleniem mojego opryskiwacza sadowniczego. Mianowicie chciałbym zainstalować do niego zaraz przy końcówkach taśmę led. Przeznaczenie jest nieistotne, ale ogólnie chodzi o to:
-dwie taśmy led o dosyć dobrej wydajności(długość ok 2,5m)
-wodoodporne (bo praca przy płynach)

Zasilanie popularną zapalniczką, 12V.
Oczywiście zakup nie stanowi problemu, ale chodzi mi o to, aby sprzęt był wysokiej jakości i nie rozwalił się po drugim użytkowaniu, jak u mojego znajomego.

A więc, Drodzy Elektrycy- czy moglibyście mi podrzucić jakieś sprawdzone w warunkach "bojowych" taśmy i ewentualne prostowniki?

Jeszcze jedna prośba- jakiś prowizoryczny szkic podłączenia tego obwodu;)

Liczę na Waszą pomoc.
Z góry dziękuję.
Bartek

: piątek 25 gru 2015, 20:11
autor: Jacekkg
Najlepiej waż ledowy lub tubeled bo tasma w takich warunkach bedzie kiepsko działać

: piątek 25 gru 2015, 20:30
autor: piciex
W kilku odcinkach bo zapewne ramiona opryskiwacza składają się o 180 stopni.

: piątek 25 gru 2015, 21:10
autor: bercik1109
Opryskiwacz sadowniczy:) Wpisz w Google np Agrola Optimum. To właśnie coś takiego.

I właśnie te ledy chciałbym puścić od początku do końca masztu, tak, żebym widział jak z której końcówki leci. Pionowe dwa paski dobrze przyczepione.

: piątek 25 gru 2015, 21:24
autor: Jacekkg
Zamontuj na pojezdzie z tylu 2 lub 4 lampy robocze i bedziesz mial pieknie oswietlone i bezproblemowo a przydadza sie tez do innych prac

: piątek 25 gru 2015, 21:30
autor: piciex
bercik1109 pisze:Opryskiwacz sadowniczy:)

Sorry, nie doczytałem. :oops:
Z automatu myślałem o zwykłym.

: sobota 26 gru 2015, 17:55
autor: skaktus
Taśmy do takiego czegoś się nie nadają...

: sobota 26 gru 2015, 19:57
autor: bercik1109
Lampy robocze mam. Halogeny mocne, ładnie świecą. Wiem, że pole to nie wybieg mody, ale zależy mi na wyglądzie(mój pomysł idzie funkcjonalością).
Wydaje mi się, że taśma lub jej ewentualny odpowiednik to dobry pomysł. Taśma ta nie będzie wystawiona na działanie wentylatora, żeby miało się coś oderwać od nawiewu, tylko "mgiełki" z opryskiwacza. Dobre mocowanie i sprawdzony sprzęt powinny wystarczyć; )

: niedziela 27 gru 2015, 09:37
autor: Jacekkg
Tasme zamontowal twoj znajomy - masz efekt

Mozesz kupic to http://www.lenalighting.pl/htm/1166.php

: środa 30 gru 2015, 12:12
autor: skaktus
Ledy + sylikon = szybka degradacja luminoforu.

Wygląd do pracy w polu ? Pytanie po co, krety zadowalać ? :twisted:

: piątek 07 kwie 2017, 01:10
autor: BKK
Odgrzewam temat. Maszyna podobna, bo opryskiwacz, ale nie sadowniczy, ale "zwykły" na pole. Szerokość ramion około 30 metrów. Szukam punktów świetlnych, którymi podświetlone zostaną dysze tak, by było widać, czy pracują poprawnie. Każdy z punktów będzie podświetlać jedną dyszę. Taśma się nie sprawdziła ze względu na szybkie niszczenie, matowienie i sposób rozsyłania światła. Dlatego skłaniałbym się ku indywidualnym źródłom światła z jakąś średnio mocną diodą wewnątrz. Bo nie ma to oświetlać pola roboczego, a rozpraszać się na mgiełce z dysz. Wymóg to wysokie IP, co najmniej 65. Znajdę takie oprawki, czy od razu szykować się na samodzielną produkcję?

: poniedziałek 17 kwie 2017, 19:50
autor: konteno
mają być punkty świetlne ? nie myślałeś o 2 lampach led dalekosiężnych?

: wtorek 18 kwie 2017, 17:28
autor: BKK
Rozpiętość ramion to prawie 40 metrów. Dwie lampy do prawidłowej obserwacji, to mało. Trzeba by dołożyć kolejne dwie. Niemniej widziałem, jak działają indywidualne podświetlenia i sprawują się lepiej.

: wtorek 18 kwie 2017, 20:00
autor: Mociumpel
Przy 12V instalacji bez odpowiedniego okablowania (czytaj: linki MINIMUM 2x2,5mm2) nie uzyskasz zadowalającej "odległości" i jasności - pomimo niewielkiego spadku napięcia samych ledów wynikającego z ich niewielkiej mocy jednostkowej to przy mniejszych przekrojach na ostatnim 20 metrze suma spadków wynosić będzie rzędu:
- przy 2x1mm2 - 35% (4,2V)
- przy 2x1,5mm2 - 25% (2,8V)
- przy 2x2,5Vmm2 - 15% (1,5V)
Obliczenia na podstawie https://www.prs.pl/dzialalnosc-badawczo ... staly.html
Co w praktyce oznacza konieczność "jechania" albo magistralą linką 2x2,5/4mm2 przewodem 2-zyłowym odpornym na chemikalia, warunki atmosferyczne (temperatura i deszcz) od początku do końca ramienia z odejściami na każdy rozpylacz za pomocą czegoś takiego https://lightnovate.pl/pl/p/Zlacze-IP68 ... Trojnik/65 - wszystko to po to aby zachować szczelność i trwałość.
Przykładowe światełka ledowe do poświetlania banerów reklamowych http://bergmen.pl/karty_katalogowe/RX-STARK-3.pdf - nie jest idealne bo świeci 160 stopni ale to przykład.
Jak sobie policzysz każdy element z osobna to CI wyjdzie że najwięcej zabulisz za elementy towarzyszące czyli przewody i odgałęźniki - ledy będa stanowiły co najwyżej 15-20% kosztów całości ...
Moim zdaniem pi razy oko minimum 1500-2000 złotych za samo JEDNO za same części (ledy, okablowanie, trójniki itp) bez robocizny za JEDNO RAMIĘ przy zachowaniu odpowiednio profesjonalnej szczelności na poziomie IP68 i odporności na chemikalia - całość z certyfikatami na komponenty ale od dbałości Twojego wykonania będzie zależała trwałość złożonej konstrukcji.
Moim zdaniem wchodzisz ze względu na chemikalia w delikatny temat wymagający rozwagi i bardzo precyzyjnego rozplanowania wydatków.

: wtorek 18 kwie 2017, 20:36
autor: BKK
Zasilanie jest tam 24V. A nawet jeśli w tej chwili nie ma, to będzie, gdyż sprzęt będzie gruntownie modernizowany. Szczerze, to w zasadzie wszelkie dostępne moduły oświetleniowe nie spełniają wymagań. Już najbliżej chyba latarkom czołowym. I w sumie tego typu opraw bym szukał. Planowałem też w każdej oprawie zastosować własne źródło prądowe, czy to impulsowe, czy stałoprądowe (choćby na lm lub ld), więc nastąpiłaby kompensacja spadku napięcia. I nie miałby on wpływu na świecenie poszczególnych punktów. Do tego przewody z homologacją ADR'owską załatwią sprawę. Do tego porządne koszulki termokurczliwe z żelem/klejem i sprawa załatwiona. A do tych mam dostęp przez kolegów z firmy energetycznej, którzy używają muf od tego producenta do łączeń w ziemi i wodzie. O złączach już tutaj pisałem w sąsiednim wątku. Więc od strony technicznej sprawa jest mniej więcej, a nawet więcej, przemyślana. Oczywiście montaż zostanie poprzedzony testami. Cały czas szukam jakiś opraw w rozsądnej cenie, bo nie uśmiecha mi się wykonywać ich od podstaw.
W zasadzie są (przynajmniej ja znalazłem) jedynie tego typu lampki
https://pl.aliexpress.com/item/10x-24v- ... sstype=600 ale nie ma nich zasilania
Albo wykorzystam tego typu obudowę
http://www.cyfronika.com.pl/hamond/1550 ... 50Z101.pdf
i zabuduję ją w taki sposób
Obrazek
czarny - obudowa
niebieski - kolimator
czerwony - dioda z płytką
zielony - zasilanie
Wszystko oczywiście odpowiednio zabezpieczone i uszczelnione odpowiednią chemią.
Przyznam, że jak najbardziej chciałbym uniknąć samodzielnego motania, ale jak nie będzie wyjścia... Z taką obudową będzie najmniej roboty, bo gdybym chciał robić w walcowej, to problemem byłoby osadzenie i uszczelnienie całości.
Dlatego szukam pomocy w namierzeniu jakiś ciekawych opraw lub chociaż rokujących na wykorzystanie. Mogą być latarki, lampki czołowe, inne... W rozsądnej cenie.
Są jeszcze punktowe światła do jazdy dziennej, ale tutaj też interesowałby mnie zakup tylko samych lampek bez modułów.