Latarka na diodach XHP50

Strefa mokra... ;)
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Latarka na diodach XHP50

Post autor: DeepSea »

Witam wszystkich forumowiczów. Jako że już jakiś czas wertuję zasoby tego forum i jestem pełen podziwu wiedzy jaką większość z Was posiada w kwestii oświetlenia, postanowiłem otworzyć w końcu jadaczkę i zapytać o parę rzeczy ;).
Świta mi w głowie mianowicie pomysł zrobienia światła głównego, które ma służyć głównie do nurowania w przestrzeniach overheadowych tudzież jaskiniach i kopalniach. Używam w tej chwili latarek Technisuba Vega2 i Vega35, z których do tej pory byłem zadowolony ale przy konfiguracji sidemountowej stały się dość nieporęczne. Problemem jest również niedługi czas świecenia Vegi35 wynoszący niecałą godzinę w zimnej wodzie.
Bardzo mocno zastanawiałem się nad zakupem Azona Gilgamesh z racji jego niewygórowanej ceny i potężnej mocy ale doszedłem do wniosku, że przy Waszej pomocy mogę ogarnąć dobre światło w mniejszych pieniądzach.
Latarka oczywiście musi być dzielona - kwestię głowicy i kanistra mam już opanowaną z pomocą mojego teścia ślusarza ;). Pozostaje problem diod, kolimatorów, driverów i pakietu akumulatorów - czyli w sumie wszystkiego oprócz obudowy ;).
Myślałem o rozwiązaniu opartym o 3xXHP50 co teoretycznie przy podaniu ok. 1,2A na diodę pozwoli na wyciągnięcie prawie 6000 lumenów co w zupełności by mi wystarczyło. Teraz pytanie o sterownik (nie koniecznie z trybami ale nie chciałbym aby latarka przygasała tylko np. po wyczerpaniu przeszła w stan powiedzmy 10% i świeciła aż do wyczerpania) z potrzebnymi zabezpieczeniami, pakiet akumulatorów, który zasiliłby to cudo na ok. 2h. Pogrzebałem trochę i udało mi się znaleźć parę sklepów z potrzebnymi gratami - nie znalazłem jednak odpowiedniego lustra i soczewek także prośba o pomoc w tym temacie również.
Z góry dzięki za wskazówki.
Pozdro.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

3x xhp50 nie nadaje się pod wodę :P no chyba że znajdziesz reflektor średnicy 90-100mm.
Inaczej będziesz miał szeroką jasną plamę zamiast 'igiełki'.

Jedyne co jeszcze daje radę to 3x xm-l2 skupione w głębokim reflektorze:
https://www.youtube.com/watch?v=DxfNFO7SEnk (tu moja samoróbka, u kolegi gralmarine 3xml2)

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie 1 mocna dioda + ogromny reflektor.

Popatrz na nowy produkt firmy THOR:
https://www.facebook.com/johan.enqvist/ ... 642617792/ widać porównanie z 21W HID'em

Sama latarka wygląda tak:
Obrazek

Coś takiego powinieneś uzyskać na pojedynczej XHP50 podkręconej na 5A oraz reflektorowi:
http://www.dx.com/p/sst-90-smooth-alumi ... eter-47996

Przy tych wymiarach może być ciężko znaleźć szybkę, która wytrzyma ciśnienie.
Możesz spróbować zalaminować sobie z 2-3sztuk czegoś takiego jeżeli nic nie znajdziesz:
https://www.fasttech.com/products/1606/10001022/3944407
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Mieciu pisze:3x xhp50 nie nadaje się pod wodę :P no chyba że znajdziesz reflektor średnicy 90-100mm.
Inaczej będziesz miał szeroką jasną plamę zamiast 'igiełki'.
W moim być może błędnym przekonaniu załatwiłbym sprawę poprzez montaż soczewki bądź trzech osobnych soczewek nad każdą z diod - mógłbym wtedy metodą prób i błędów ustalić odpowiednie dla mnie skupienie. A przyjmując, że gabarytowo XHP50 jest identyczna jak XM-L2 to powinienem to upchnąć w głowicę 60-70 mm.
Generalnie zależy mi na jak największej ilości światła - jeżeli faktycznie pomysł z trzema XHP50 jest nie do zrealizowania w sensowny sposób to pójdę w jedną diodę - ale może wtedy mocniejszą XHP70?
I mówisz, że można w "50" wpompować aż 5A? Jeżeli tak to myślę, że światła miałbym aż nadto :) - a jaki driver i czym to zasilić?. Dzięki za linka do dx'a - wcześniej wertowałem AliExpressa ale tutaj jest kilka ciekawych propozycji.
Generalnie na goodmani'e obok głowicy chcę upchnąć jeszcze mocowanie do GoPro - także nie chcę przesadzać z rozmiarami głowicy i niekoniecznie będę się upierał przy trzech diodach.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Pamiętaj, że tak osiągnięty strumień nie będzie 5/3 x 2546lm, a pewnie z 3300lm ( http://budgetlightforum.com/node/36431? ... ent-707998 ), przy mocy ok. 2x większej.

To ma być skupione światło czy raczej do video?
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Raczej bardziej skupione jako światło główne - pomysł jest taki żeby ewentualnie do wideo skonstruować zewnętrzny dyfuzor nakładany na głowicę w celu rozproszenia światła. Jest również opcja zrobienia podwójnego światła a'la Gral duo - wtedy na górze głowicy miałbym miejsce na mocowanie kamerki - nie wiem tylko jak byłoby ze stabilnością zestawu.

Niemniej jednak fundament to dobór "serca" czyli diod i drivera. Obstawiałbym raczej wykorzystanie XHP50 ale nie wykluczam również XM-L2, których z uwagi na mniejszą moc i ciepło mógłbym upakować więcej.
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Ok, przemodelowałem cały koncept latarki. Zrezygnowałem z koncepcji 3xXHP50 na rzecz modułu 7xXM-L2 U3, który ma w sprzedaży mrelektronik.
Do tego driver typu boost i 7 kolimatorów 13stopni. Całość zasilana będzie pakietem 12x18650 3500mah od woytazo. Udało mi się odgrzebać w warsztacie aluminiowy wałek o średnicy 90mm - stoczyłem go do 80 mm a w środku zostawiłem otwór 70 mm na upchnięcie modułu, który ma 68mm. I teraz mam parę pytań:
Mieciu pisze:Przy tych wymiarach może być ciężko znaleźć szybkę, która wytrzyma ciśnienie. Możesz spróbować zalaminować sobie z 2-3sztuk czegoś takiego jeżeli nic nie znajdziesz: https://www.fasttech.com/products/1606/10001022/3944407
- i właśnie z tym mam problem potrzebuję zdobyć szybkę o średnicy 74 mm żeby całość przykryć - musi być mocna żeby co najmniej te 40 metrów wody wytrzymać. Jutro spróbuję u lokalnego szklarza zapytać o jakieś hartowane szkło ale podejrzewam, że jak będzie miał to bez powłok i z przepuszczalnością światła będzie nisko :(. Jak to ewentualnie zalaminować żeby nie stracić za dużo na przepuszczalności?
- czy jak zostawię 2 mm oparcia w głowicy latarki dla szkiełka, które planuję żeby miało 10 mm grubości to wystarczy żeby wytrzymało nacisk rzędu 5 - 6 atm?
- czy może zrezygnować z osobnych kolimatorów i spróbować skupić to jedną soczewką np. https://www.fasttech.com/products/1606/10007641/1660909, tylko nie wiem czy to da pożądany efekt przy siedmiu diodach?
- jeżeli chodzi o sam driver - http://mrelektronik.com/produkty/driver ... imitstart= - czy do pakietu, który sam składam potrzebuję oprócz tego osobny układ PCM czy sam balanser wystarczy?
- czy zastosowanie kolimatorów http://www.mrelektronik.com/elementy-op ... imitstart= da globalne skupienie wiązki do ok. 13 14 stopni czy będzie to wartość większa? W sumie to nie chciałbym aby skupienie przekroczyło 10, 12 stopni w głównym punkcie i ewentualnie 16, 20 stopni poświaty bocznej - może lepiej zastosować takie ustrojstwo http://www.mrelektronik.com/elementy-op ... /iris-xm-l
- czy taka ładowarka http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=32857 obsłuży mi taki pakiet jaki konstruuję? Jak to jest z podłączeniem balansera - chciałbym aby pakiet ładowany był bez wyciągania z kanistra - poprzez złącze do głowicy latarki.
Ostatnio zmieniony niedziela 17 sty 2016, 21:07 przez DeepSea, łącznie zmieniany 1 raz.
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Idziesz złą drogą, ale pewnie sam się o tym przekonasz...
7 diod XM-L2 nie skupisz dobrze, no chyba że latarka będzie ogromnych rozmiarów.
To co planujesz da Ci tylko jasną szeroką plamę światła, która nie będzie nadawać się do komunikacji... jedynie może jako oświetlenie dalszych planów przy filmowaniu w czystej wodzie.

Możesz zalaminować 2-3szt takich szkiełek z fasttechu na klej UV - będzie to najprostsze i zarazem najgorsze rozwiązanie. Lepiej poszukaj jakiegoś szklarza.
Do pakietu zalecane żebyś miał płytkę balansująco-zabezpieczającą http://bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=41002
Ładowarka będzie ok (ten sam sklep)

Rozważ to co pisałem w poprzednim poście. Będziesz miał duuużo większy zasięg światła przy pojedynczej dobrze skupionej diodzie.
Widziałem jak świeci 7xml od gralmarine oraz taki chińczyk: http://www.aliexpress.com/item/Diving-f ... 43951.html i wcale nie byłem zachwycony.
Jak już upierasz się przy 7xml to moze rozważ chińczyka jako dawcę organów.
Będziesz miał zarówno diody,szybkę jak i reflektor. Wystarczyłoby dotoczyć szerszą dupkę z miejscem na driver i przepust kablowy.
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Dzięki za podpowiedź... hmmm... konstruując latarkę wzoruję się trochę na Azonie Gilgameshu, gdzie 16 diod (nie wiem jakie) daje jak dla mnie mocne światło i niezłe skupienie. Masz rację co do GL7 - światło jest bardzo szerokie i wyraźnie widoczne są strumienie poszczególnych diod. Różnica pomiędzy GL7 a tym co ja chcę zrobić to zastosowany kolimator - w GL7 jest to pojedyncza soczewka na siedem diod o szerokim kącie rozsyłu - w chińczyku jeden płytki reflektor. Ja natomiast chcę, podobnie jak w Azonie (chyba bo zdjęcia, które widziałem nie są zbyt dokładne) zastosować siedem osobnych kolimatorów http://www.mrelektronik.com/elementy-op ... /iris-xm-l co w teorii powinno przyzwoicie to światło skupić. Nie jestem zwolennikiem mieczy świetlnych - do typowej komunikacji mogę używać back'up podwieszony na uprzęży - bardziej zależy mi na oświetleniu trochę większej powierzchni niż tylko plamka w środku.
Zastanawiałem się nad tym chińczykiem jakiś czas temu - cena jest bardzo dobra nawet po uwzględnieniu przesyłki - jedyne co mnie stopuje to nie do końca jestem przekonany czy to faktycznie są diody XM-L2 - tyle się pisze o podróbkach z tamtego rejonu, a ciężko jest rozpoznać podróbę od oryginału - przynajmniej dla mnie.
Być może się zdecyduję bo właśnie dzwoniłem do lokalnego szklarza i koszt szybki 74mm ze szkła laminowanego (hartowanego nie zrobią :() to 100 netto :( - trochę ich poniosło z tą ceną.
Ehh.. tyle zachodu... a mogłem po prostu tego Gilgamesha łyknąć i byłoby po sprawie... to nie ambicja się obudziła, że przecież sam sobie zrobię ;).
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

DeepSea pisze:Ja natomiast chcę, podobnie jak w Azonie (chyba bo zdjęcia, które widziałem nie są zbyt dokładne) zastosować siedem osobnych kolimatorów http://www.mrelektronik.com/elementy-op ... /iris-xm-l co w teorii powinno przyzwoicie to światło skupić.
Skupi całkiem nieźle, ale nie przewidziałeś 1 sprawy:
Charakterystyka:

* Rodzaj soczewki - pojedyńcza
* Średnica: ø=38mm
* Wysokość: h=27,1mm
Umieść obok siebie 7 takich soczewek i wyjdzie Ci niezła bambaryła :D
To już lepiej zostań przy 3x XHP50 i takim reflektorze:
http://www.kaidomain.com/product/details.S021811
Masz też mój film jak to świeci w kombinacji z XM-L2: https://www.youtube.com/watch?v=wu5k9yFKqLI

Z XHP50 lub XHP35 będziesz miał odpowiednio szerzej i więcej światła.
Całość ogarniesz w średnicy 60-62mm i łatwiej znajdziesz szybkę.
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

No nie sprawdziłem, fakt :(. Wcześniej miałem te dobrane http://www.mrelektronik.com/elementy-op ... imitstart= w wersji real spot ale nastraszyłeś mnie z tą jasną plamą i na szybciocha wyszukałem jak najmniejszego skupienia ;).
Oki będę myślał jakie mam opcje - a powiedz czy ten chińczyk co podesłałeś świeci tak jak GL7 - z dużym rozrzutem? Bo w sumie za 185 zł mam moduł, ref, szybę, driver i włącznik - zostałoby tylko sklecić pakiet z kanistrem :) - ale jak świeci jak GL7 to lekka lipa :(.
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Ok, projekt powoli ale statecznie posuwa się do przodu - mam już wszystkie elementy układanki włącznie z szybką :) - nie mogłem znaleźć szyby hartowanej w sensownych pieniądzach więc wybrałem poliwęglan.
Mam już gotowy kanister na pakiet akumulatorów i wziąłem się za głowicę latarki.
Obrazek
Moduł i driver przyszedł od MRElektronik już zlutowany z hallotronami obsługującymi tryby OFF/50%/100%.
Obrazek
Ponieważ chcę ograniczyć ilość gwintów i połączeń, a co za tym idzie źródeł ewentualnych przecieków, chcę zamontować wszystkie elementy od strony szyby. I tu pojawia się problem - na początku myślałem aby umieścić driver na samym dole przymocowany do osobnej piguły dystansowej (zostawiając miejsce na przeciągnięcie kabelka). Wyżej umieściłbym pigułę modułu z samym modułem a do piguły od spodu przykleiłbym hallotrony, które w takim układzie byłyby prostopadle do zewnętrznego pierścienia.. Niestety głowica przy takim ułożeniu jest dość długa (jakieś 130 mm).
Obrazek
Innym rozwiązaniem jest przyklejenie modułu i drivera do jednej piguły - i tu mam pytanie czy driver termicznie to wytrzyma tzn. czy odprowadzane z modułu ciepło nie wpłynie na pracę drivera? I drugie pytanie - czy macie pomysł na przymocowanie hallotronów w takim ułożeniu modułu i drivera? Ten układ by mi bardziej pasował bo raz, że drastycznie skróci mi głowicę to będzie mi łatwiej ułożyć kabelki.
Obrazek
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ja bym wyfrezował wgłębienia pod driverem. Nie wpłynie to bardzo na odprowadzanie ciepła (pewnie jakieś 4-7W).
Głowica 130 mm będzie potencjalnie kolidowała z pierścieniami na rękawach, tyle to HIDy miewają.
Widzę, że jest termistor, więc całość i tak się nie zagrzeje ponad możliwości elektroniki.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Czyli rozumiem, że pigułę która w tej chwili ma dwie sekcje i łączną wysokość około 20 mm zjechać do 10 mm (czyli zostawić tą szerszą część) i wyfrezować w niej zagłębienie na driver? Jeżeli termicznie to nie przeszkadza to super - skróci mi to wydatnie głowicę :). A ułożenie hallotronów - bo jak zagłębie driver to będę miał od spodu miejsce na pigule do przyklejenia hallotronów - im ciepło też nie przeszkodzi? Czy może masz inną propozycję?

Dzięki i pozdro.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Nie myślałem o spłaszczaniu "piguły". Nie sądzę, żeby nagrzewała sie do więcej niż kilkudziesięciu stropni (w wodzie z przyczyn oczywistych, a na lądzie zadziała zabezpieczenie), więc na hallotrony to raczej nie wpłynie.
Jeśli hallotrony będą w pobliżu krawędzi piguły, to możesz podtoczyć rowek w głowicy i w nim schować pierścień z magnesem.

Ja muszę dokończyć swoją "video". Głowicę zrobiłem jednoczęściową, ale zdecydowałem się umieścić driver w kanistrze (minusem mojego rozwiązania jest na pewno brak zabezpieczenia termicznego LED, nb COB Citizena CLL04x ).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
DeepSea
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 05 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

Post autor: DeepSea »

Ok - pokombinuję jutro z przerobieniem głowicy żeby to wszystko upchać w jak najkrótszej obudowie - w sumie latara ma być stricte pod wodę więc tak jak mówisz raczej nie powinno być problemów z przegrzewaniem.

Video będzie kolejnym projektem ;) - chętnie looknę na Twoją jak już skończysz.
Dzięki za pomoc. Pozdro.
ODPOWIEDZ