Język polski na forum, błędy, ortografia, edycja na czerwono

...sprawy techniczne i organizacyjne dotyczące forum...propozycje, uwagi, wnioski, pochwały ;-)...etc
Siwy
Posty: 172
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2010, 23:52
Lokalizacja: Stamtąd

Post autor: Siwy »

PawelPe pisze:Język jest jeden i w każdej sytuacji winno się używać jego "czystej" formy. Tak jak wychodząc "do ludzi" starasz się ubrać adekwatnie do sytuacji ale zawsze czysto i schludnie.

Słusznie mówisz. Też razi mnie podejście, że tu czy tam, to już nie muszę. Albo skoro błąd staje się powszechny, to można go potocznie powtarzać. Przykład "żem był", "mielimy", zamiast poprawnych form "byłem", "mielemy". Jeśli chodzi zaś o polskie znaki, to ich brak mi nie przeszkadza. Na niektórych klawiaturach ich stosowanie jest dość utrudnione. Co innego stylistyka, której niepoprawność nie pozwala czasem zrozumieć sensu zdania.
PawelPe pisze:Ja także nie cierpię "Witam!". Jeśli "Dzień dobry!" jest zbyt pretensjonalne (dla mnie nie jest), przecież można użyć "Cześć!" a nawet jakieś bardziej kreatywne formy typu "Miło Was spotkać!" : -)
"Dzień dobry" może nie tyle jest pretensjonalne, co czasem niewłaściwe. Forum czytamy całą dobę, a skoro odbiorca może przeczytać wiadomość późno, to zamiast "dzień dobry" powinien zobaczyć "dobry wieczór". Na szczęście na forum możemy użyć "cześć" a "dzień dobry" w firmach pracujących na jedną, dzienną zmianę.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Siwy pisze:Jeśli chodzi zaś o polskie znaki, to ich brak mi nie przeszkadza. Na niektórych klawiaturach ich stosowanie jest dość utrudnione.
Rozumiem, że jest utrudnione, ale czy mogę w takim razie iść na przyjęcie w ubraniu roboczym, bo trudność mi sprawi się przebrać, a do opery w dresie, bo nie mam odpowiedniego stroju?

Czytuję czasem inne fora, i powiem, że trudno się często domyślić "co poeta miał na myśli"

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Prostym przykładem jest różnica między robieniem łaski a robieniem laski. Różnica jednej literki - brak polskich znaków a sens zdania zmienia się "odrobinkę".

Brak dbałości o poprawność językową to oznaka lenistwa i miara szacunku dla rozmówców.
Wiecznie w drodze.
Siwy
Posty: 172
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2010, 23:52
Lokalizacja: Stamtąd

Post autor: Siwy »

Pyra pisze:Witam
Siwy pisze:Jeśli chodzi zaś o polskie znaki, to ich brak mi nie przeszkadza. Na niektórych klawiaturach ich stosowanie jest dość utrudnione.
Rozumiem, że jest utrudnione, ale czy mogę w takim razie iść na przyjęcie w ubraniu roboczym, bo trudność mi sprawi się przebrać, a do opery w dresie, bo nie mam odpowiedniego stroju?
Pozdrawiam
Wybrałem się kiedyś do Teatru Narodowego w garniturze, masa ludzi podchodziła do mnie z biletami, pytając gdzie ich miejsce :) To tak tytułem dygresji.

Barku stroju nie porównałbym do niewłaściwego ubioru, a braku polskich znaków do braku poprawności językowej. Jak dla mnie to nie ten sam kaliber, natomiast szanuję pogląd jak to obieracie. Przykład Barton_'a nawet mnie ubawił.

Czasem można komuś pomóc odpisując na jego post szybko (ale bez polskich znaków, jeśli w dany momencie nie mamy czasu lub możliwości ich użycia), albo nie odpisać w ogóle, jeśli nadrzędnym priorytetem są ogonki. Nie mówię, żeby bez nich pisać w ogóle. W pewnych sytuacjach ich brak mi po prostu nie przeszkadza.
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

Tak tytułem dygresji do "witam", niedawno dowiedziałem się, że zwrot "smacznego" również jest niestosowny ;)
Siwy
Posty: 172
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2010, 23:52
Lokalizacja: Stamtąd

Post autor: Siwy »

Tak jest. Są pewne sytuacje, kiedy na stosowanie tego zwrotu jest przyzwolenie, ale to zazwyczaj w "zaciszu domowego ogniska" i to przez osobę przyrządzającą posiłek. Raczej niedopuszczalne w relacjach biznesowych.
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Popatrzcie na forum elektroda. Jak tam wygląda temat poprawności językowej?
Błąd to ostrzeżenie. Notoryczne błędy i temat out. Brak poprawy i użytkownik również.

Minimum dbałości o poprawność świadczy o człowieku.
Wiecznie w drodze.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witajcie

Nie jestem też strasznym purystą językowym, lecz wydaje mi się, że staranność w pisowni, to również wyrażenie szacunku, dla tych, którym np. chce się odpowiadać pytającym. Nie wiem czy zauważyliście, że większość czerwonego, pojawia się w pytaniach, i to czasem z żądaniem szybkiej odpowiedzi... Bardzo często poprawiam jakieś drobne literówki, ale jak już mnie nieliczne zęby zaczynają boleć przy czytaniu... A już dowolność w pisowni jednostek, doprowadza mnie do pasji.
Może to i stara szkoła, może jestem jak mamut czy dinozaur, na wyginięciu, ale niedowiarkom, polecam film "Idiodkracja". Niestety, chyba to się dzieje. :roll:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Siwy
Posty: 172
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2010, 23:52
Lokalizacja: Stamtąd

Post autor: Siwy »

Pyra pisze:Witajcie
Cześć,
Pyra pisze:Nie jestem też strasznym purystą językowym, lecz wydaje mi się, że staranność w pisowni, to również wyrażenie szacunku, dla tych, którym np. chce się odpowiadać pytającym. Nie wiem czy zauważyliście, że większość czerwonego, pojawia się w pytaniach, i to czasem z żądaniem szybkiej odpowiedzi...
Masz rację.
Pyra pisze:Może to i stara szkoła, może jestem jak mamut czy dinozaur, na wyginięciu, ale niedowiarkom, polecam film "Idiodkracja". Niestety, chyba to się dzieje. :roll:
Mammut dobra firma, świetne liny wspinaczkowe, wielu życie ratowały. Ja mam z Mammutem same pozytywne skojarzenia ;) :mrgreen: *
Pyra pisze:Pozdrawiam
Również.

*mam nadzieję, że nie zostanę powieszony za reklamę ;)
GrzegorzS
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 21 lis 2017, 02:33
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: GrzegorzS »

Pyra pisze:dowolność w pisowni jednostek, doprowadza mnie do pasji.
Wydawać by się mogło, że przynajmniej tutaj nie będzie się spotykało np. 3000mAh (czyli w uproszczeniu 3kmAh!) zamiast 3Ah. Niestety, sporo ludzi szkołę podstawową przebrnęło dzięki pieniądzom, przez co o fizyce, matematyce czy logice pojęcie mają dość mizerne. I to już na całe życie. :/

Ale ja nie o tym chciałem. Zostałem powalony przez błędy ortograficzne w FAQ naszego forum.
Ciekawi mnie, czy dotąd nie było odważnego, który zwróciłby uwagę autorowi FAQ, że powinien korzystać ze słownika? Czy może nikt tego nie czytał? ;)
Mnie z daleka bije po oczach "załanczanie". Najwyższy czas poprawić takie rażące błędy!
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Poprawność językowa plus ortografia plus interpunkcja to ideał - jeśli umiesz, potrafisz i stosujesz to nabijaj poprawne polskie słownictwo z zasadami, stosuj aby wskazywać "naocznie" jak to powinno wyglądać.
W kwestii 3500mAh określających pojemność ogniw litowo-jonowych to powszechna praktyka i choć "niezgodna" nieco z zasadami upraszczania jednostek to z racji powszechności ich stosowania nie kruszyłbym kopii - czy to chińczyk czy to Panasonic czy inny Samsung wszyscy jak jeden mąż w opisach swoich "bateryjek" stosują takie oznaczenia i jest OK. Gdybyś starał się przekazać 3,5Ah to ... przez chwile nie zostałbyś zrozumiany ;). Stosowanie "długich" jednostek wynika chyba z faktu że prądy sterujące ledami to raczej miliampery i jednostki pojemności ogniw służących do określania ich "przydatności" w tym kontekście "lepiej wyglądają" i są natychmiast przez nasz rozsądek/mózg/inne przeliczane na inne cechy - np. na długość świecenia danego leda itd.
A trzeba pamiętać że choć to forum na odpowiednim poziomie profesjonalizmu ;) to zaglądają tu zupełni amatorzy, nowicjusze się uczą a stare wygi dokształcają w "nowomowie" nowych ;) - więc jest remis w odczytywaniu (poprawnym) i przekazywanych informacji. A jeśli zgodnie z regułami jakich oczekujesz - "ło matko" wzorcowo byłoby...
GrzegorzS
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 21 lis 2017, 02:33
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: GrzegorzS »

Mociumpel pisze:Poprawność językowa plus ortografia plus interpunkcja to ideał - jeśli umiesz, potrafisz i stosujesz to nabijaj poprawne polskie słownictwo z zasadami, stosuj aby wskazywać "naocznie" jak to powinno wyglądać.
Jestem gotów nawet na więcej. :) Poprawiłem w FAQ kilkadziesiąt(!) błędów ortograficznych i mogę tę poprawioną wersję wysłać. Jeśli administracja wykaże zainteresowanie, oczywiście. ;)
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Poprawiasz błędy to sam ich nie popełniaj.
Piszemy 3 Ah a nie 3Ah.

Piszmy poprawnie ale nie popadajmy w skrajności. Umiar, rozsądek i dystans również wobec samego siebie.
Wiecznie w drodze.
GrzegorzS
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 21 lis 2017, 02:33
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: GrzegorzS »

Barton_ pisze:Poprawiasz błędy to sam ich nie popełniaj.
Piszemy 3 Ah a nie 3Ah.
Dziękuję za słuszną uwagę. Obiecuję już nigdy takiego błędu nie popełnić.
Barton_ pisze:Piszmy poprawnie ale nie popadajmy w skrajności.
A tu nie za bardzo rozumiem. Skrajnością jest pisanie bez błędów ortograficznych?
Barton_ pisze:Umiar, rozsądek i dystans również wobec samego siebie.
Dystans do samego siebie zachowany. :)
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Skrajnością jest wytykanie innym sporadycznie popełnianych błędów. Celowo wytknąłem Ci błąd, mimo iż sam je popełniam.
Tak, to był przykład skrajności. Celem moim było ukazanie, że errare humanum est...

To forum dotyczy w głównej mierze dotyczy jednej i dość wąskiej dziedziny. Walorem jest wiedza merytoryczna i wszelkiej maści testy i recenzje.
Drobny błąd nie ujmuje wartości tam, gdzie wartość jest...
Wiecznie w drodze.
ODPOWIEDZ