Dioda o barwie białej ciepłej różowej

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
78marcinkr
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2018, 23:22
Lokalizacja: Kraków

Dioda o barwie białej ciepłej różowej

Post autor: 78marcinkr »

Witam Wszystkich na Forum! W temacie ledówek jestem zupełnym amatorem, więc przepraszam, jeśli moja wypowiedź będzie napisana mało fachowym językiem. Chcę sobie do pokoju, do lampy sufitowej na 3 gwinty E27 kupić ledówki o białej ciepłej barwie, o kolorze cieplejszego różu i intensywniejszym nasyceniu tego różu. W wyglądzie ma to świecić podobnie do świetlówki kompaktowej. Ledówka ma mieć około 1200-1300 lumenów, czyli światło bardzo jasne i tu się zaczyna problem, bo zauważyłem, że im jaśniejsze światło, tym z nasyceniem barwy jest gorzej. Obecnie posiadam 3 ledówki firmy Omega, zakupione kilka lat temu w hipermarkecie. Mają 1300 lumenów i z jasnością jest ok, lekko różowe też są, ale chciałbym coś jeszcze cieplejszego i intensywniejszego, taki róż lekko wpadający w czerwień. Dziś w hipermarkecie kupiłem sobie świeczkę elektryczną i ona ma bardzo dobry, właśnie różowy kolor światła, ale niestety na opakowaniu nie ma podanych informacji odnośnie barwy. Obecnie niestety na marketowym rynku chyba nie ma zbyt dużego wyboru, gdyż większość produkcji ciepłej białej jest barwy mniej, lub bardziej żółtawej, a ja tej barwy po prostu nie lubię. Chciałbym przed zakupem mieć możliwość zobaczyć na żywo, jak ledówka świeci, gdyż wymagania mam mocne, a nie chcę kupować kota w worku. Proszę o propozycje takich ledówek wraz z informacjami, na jakie dane na opakowaniu szczególnie zwrócić uwagę. Pozdrawiam serdecznie!
78marcinkr
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Ale biały kolor rozciąga się właśnie od ok 2700 K, czyli barwy mocno żółtej do ok 6000 K, czyli bardzo błękitnej.
Wpisz sobie w google "temperatura barwy światła" i dobierz temperaturę wartość, która ci odpowiada. I po niej będziesz w stanie dobrać sobie odpowiednie diody. Możesz też kombinować z układem RGB i ustawić sobie żądaną barwę.
Na początek:
http://canled.com.pl/pl/n/1
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Tutaj masz cały wykres barw oznaczenia kodowe odcieni

A później poszukaj na forum - chyba Bocian robił wysokiej jakości zamienniki żarówek.


Pzdr
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Myślę, że masz na myśli światło o ciepłej barwie, temperaturze barwy poniżej 3000 K.
Szukaj więc na hasło "led e27 2700k 1200 lumenów". Wybór jest szeroki.

Obrazek
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Dominacja różu w żółtym przy dość wysokiej mocy leda na E27 (1300 lm to zamiennik starej nie istniejącej w typoszeregu 80-85W żarówki) to wysoka składowa jednej z barw R9 czyli czerwonej - w konsumenckich/sklepowych to raczej cos bliżej 3000K niż 2700K:
1. praktycznie każdy markowy (Philips, Osram, GE, Fuji i inne) led na E27 o temperaturze barwowej 2700K i 3000K i mocy 12-15W posiadający CRI80+ (wysoki współczynnik oddawania barw - ważne dla twojego różu jako składowej) spełni Twoje oczekiwania.
2. nie każdy 2700K da Ci dużo różu - a już rzadko filamentowe czy edisonowe (nazwy handlowe czy zwyczajowe są różne) czyli ledy z pseudodrucikami imitującymi żarówkę - jedyne które brałbym pod uwagi to Philipsy - Osramy FILAMENTOWE są bardzo żółte
3. często istotny jest ROZMIAR bańki z racji wkładania zarówek do małych kloszy czy niewielkich otworów kloszy ozdobnych - tutaj np. https://www.lighting.philips.pl/consume ... 8696705537 jest przykład maksymalnej mocy upakowanej w bańce o średnicy "żarówkowej" czyli 55mm - większość obecnych ledów na E27 posiada bańki dla mocy powyżej 10W (75W żarówki) 60mm i więcej
4. ogólnie szukaj ledów na E27 o mocy 15W i mlecznej bańce - np. https://www.lighting.philips.pl/consume ... 8696490822
78marcinkr
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2018, 23:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: 78marcinkr »

Dzięki za odpowiedzi. Wziąłem opakowanie od mojej Omegi i ma 2800 k. . O współczynniku oddawania barwy na wszelki wypadek nic nie piszą. Czyli zaczynam powoli łapać, muszę szukać czegoś, co będzie miało powiedzmy 2750 k, taki róż subtelnie złamany ciepłem i wysoki współczynnik oddawania tej barwy Przeglądałem ostatnio w markecie budowlanym wszystkie Philipsy i Osramy to strasznie bladziutki i wypłowiały ten róż u nich był. Jedynie Lexman mógłby mi barwowo podejść, ale znowu tylko miał 800 lm, a mocniejszy był bardziej już blady. Muszę chyba cierpliwie poczekać, może coś się pojawi, albo odwiedzić giełdę elektroniczną. Jako ciekawostka - widziałem różowego filamentowego leda, ale miał tylko 470 lm.
78marcinkr
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Współczynnik oddawania barw, to nie to, jak wiernie źródło światła wytwarza dane widmo, ale to jak wiernie źródło światła oddaje barwy tego, co oświetla. Im wyższe, tym lepiej, bo kolory przedmiotów wydają się naturalniejsze. Parametr ten ma znaczenie w związku z charakterem czynności wykonywanych w oświetlanej przez źródło przestrzeni - powierzchnie magazynowe - mało istotny, fotografia - bardzo istotny.
ODPOWIEDZ