LED UV a nasze oczy - pytanie.

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

LED UV a nasze oczy - pytanie.

Post autor: skaktus »

Witajcie.

Mam pytanie - zauważyłem że w moim liczniku w aucie wskazówki dają ciekawy efekt w połączeniu z UV. Zastanawiam się, jak zareagują nasze oczy, na ciągłe podświetlanie owego licznika diodami UV szerokokątnymi ? Ogólnie mam pewne obawy czy taki światło nie wpływa negatywnie na wzrok.

Jakieś sugestie ?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

UV w każdej postacii jest szkodliwe dla oczu, także nie polecam takich eksperymentów.

Skutki mogą wyjśc dopiero po pewnym czasie a nie odrazu.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
SeAcabo
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 22 kwie 2010, 17:52
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: SeAcabo »

Nasze oczy nie przepadają za promieniowaniem UV - nie ryzykowałbym dla efektów świetlnych - chyba że nie rozstajesz się z okularami zaopatrzonymi w filtry UV (sic).

W tej chwili nie mogę odnaleźć limitów dopuszczalnych przez normy (uznawanych za bezpieczne), ale wrzucam stronę z katalogu firmy 3M o możliwych uszkodzeniach oczu w zależności od emitowanej długości fali.

Obrazek
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Polecacie któreś okulary dostępne w PL/Chinach? Z tanich widzę polecane są Uvex S0360X ale znów niedostępne w PL lub okolicy. Najlepiej chroniące przez UV i możliwie największym zakresem światła laserowego.

O oczy warto dbać.
Woytas
Posty: 47
Rejestracja: niedziela 03 sty 2016, 18:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Woytas »

Odkopuje temat - jakie okulary polecacie, by najlepiej zadbać o oczy? Najlepiej dostępne na rynku rodzimym, ewentualnie banggood / aliexpress / gearbest?
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Tak się składa że na banggood w promocji są okulary chroniące przed promieniowaniem UV.
Ale czy są warte zakupu.. nie mam pojęcia.
http://www.banggood.com/Yellow-UV-Ultra ... 86550.html
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Kiedyś na youtubie ktoś testował najtańsze chińczyki i o dziwo ochrona przed UV była dokładnie taka jak napisano na nich.
Woytas
Posty: 47
Rejestracja: niedziela 03 sty 2016, 18:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Woytas »

Dzięki za hinta, zaraz nabędę.
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

Poliwęglan lepiej blokuje UV niż plastiki, które blokują lepiej niż szkło.
Jeśli, jak ja masz soczewki korekcyjne z poliwęglanu, to spoko.
Im niższa długość fali tym większa energia i bardziej szkodliwe oddziaływanie na organizm.
Zwykłe LED'y UV działające z minimalną mocą nie powinny zaszkodzić. Nie dajmy się zwariować.
Na wikipedii są wykresy gęstości promieniowania w stosunku do uszkodzenia tkanek. Kończą się na 380nm a większość LED UV to zakres 390-415nm. W dodatku moce, które idą w takiego małego leda są mikroskopijne.
To trochę tak jak z mikrofalami. Komórką, ani kartą WiFi sobie mózgu nie ugotujesz ;)
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Odkopuję temat - zakupiłem led UV 3W 365nm, a to już trochę mocy jest w porównaniu ze starszymi konstrukcjami. Wydaje mi się że okulary do czytania mają soczewki z PC, ciekawe czy są wystarczające do zabezpieczenia oczu - ktoś coś wie na ten temat?
pozdrav
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Najprostszy sposób aby to sprawdzić: zaświeć przez szkło okularów na przedmioty na których wyraźnie widać efekt światła UV. Jeżeli okulary mają filtr, to zauważysz to od razu.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Sprawdzaliśmy to kiedyś ze znajomymi, najlepszy efekt miały okulary korekcyjne z NIEBIESKIM "antyrefleksem", nie puszczały UV wcale. Te z ZIELONYM redukowały go dość mocno, a że jednak ten zielony jest popularniejszy (cena) to lepiej nie ryzykować i zakładać najprostsze, żółte okulary ochronne - też filtrują całość.

BTW, znawcą tematu nie jestem, ale jako ciekawostka z informacji zebranych od żony, panie w salonach kosmetycznych z lampami UV do utwardzania lakierów żadnych okularów nie używają... Aż oczy bolą od samej myśli :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Okulary do czytania dość mocno redukują uv, te z refleksem prawie całkowicie, tak samo okulary ochronne Wurth. Bez okularów jak sobie człek zaświeci tym "niczym" w oczy, to prawie ślepnie, aż mózg boli :twisted:
pozdrav
ODPOWIEDZ