Chińska dioda GM-10W-A (10W) w testach

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Chińska dioda GM-10W-A (10W) w testach

Post autor: amisiek »

Po długiej dyskusji na GG z jednym z Kolegów z Forum, postanowiłem wrzucić moje testy diody 10W GM-10W-A firmy Shenzhen Gangming Opto. Co., Ltd., wersja biała ciepła. Jakość światła jest kiepska (niskie Ra, barwa to prawdopodobnie 730). Prąd to 1A.
Obrazek
Tak świeci przy 10mA
Obrazek
A tak przy 980mA z przetwornicy Darelteka
Obrazek
Teraz jakość światła:
oryginał Obrazek
oświetlenie tą diodą - kiepsko, niestety niebieskiej części widma brakuje, żółty jest nieczysty, zazieleniony.
Obrazek
Oto jakość światła w porównaniu do halogena 20W 12V, preset w aparacie na światło żarowe - zazielenienie jest spowodowane fatalnie nieciągłym i niepełnym widmem. Luminancja podobna do żarówki halogenowej.
Obrazek
Porównanie siły światła chyba lepiej obejrzeć w oryginalnym poście na Lighting-Gallery.pl, jest tu: http://www.lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=61&t=2995&start=20#p112083
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Niestety, LEDom brakuje części widma, standardowo ciepłe LEDy uznanych producentów mają CRI w granicach 80(XM-L), zimne w granicach 65(XM-L).
Oczywiście pracują nad tym, starają się by było coraz lepiej. Są i takie z CRI na poziomie 90-95,
ale albo są drogie, albo praktycznie niedostępne w detalu;/ Fajne zdjęcia, wczoraj już podziwiałem :)
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Leda masz przykręconego 1 śrubą, więc pewnie i temperatura jej nie była mała (być może leży krzywo, brak pasty termo) a to też częściowo wpływa na barwę światła z diody.
ILPT
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Pasta jest pod diodą, więc nie jest źle z temperaturą, barwa diody nie zmieniała się przy zmianie prądu, od 100mA do 1A włącznie. Raczej nie podejrzewam przegrzewania diody, mimo wszystko. Gdyby tę diodę podkręcał do wyższych mocy (wg katalogu Alibaby można do 1,3A), to na bank bym zapewnił mocniejsze chłodzenie.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przy 1A na jakim napięciu pracowała dioda ? I jak z jej VF - sprawdzałeś może ? Jest typowym chińskim piecem ?
ILPT
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Generalnie grzeje się paskudnie, nawet taki spory radiator był naprawdę ciepły przy prądzie 1A. Także raczej piec niż źródło porządnego światła. Przy 800mA dawało się jeszcze radiator wziąć do ręki po godzinie świecenia w pokoju. Zamówiłem porządne diodki CREE, jak przyjdą to porównam przy 1A prądu z luksomierzem w dłoni.
Oto wyniki pomiarów.
Sprzęt pomiarowy - dwa tanie mierniki cyfrowe bezklasowe mierzące napięcie i natężenie, luksomierz Ju-116 z fotoelementem F-55S prod b.ZSRR. Dioda GM-10W-A zasilana z modułu 0-1A ze stabilizacją prądu lub napięcia firmy Dareltek. Ogranicznik napięcia ustawiono na 10V, regulowano prąd diody. Fotoelement luksomierza przytkany do diody.
Oto wykres napięcie-natężenie w zakresie 18-670mA. Zakres ograniczyłem od góry ze względu na prowizorkę chłodzenia diody.
Obrazek
Tutaj zależność napięcia i mocy
Obrazek
Wyniki luksomierza przeliczyłem na wartości względne (odczyt razy skala razy mnożnik filtra - niestety filtr musiałem zmieniać podczas pomiaru, dlatego jeden z wyników jest wysoce wątpliwy i występuje charakterystyczny skok wartości) i podzieliłem przez moc wydzielaną na diodzie. Dlatego są to wyniki względne, które trudno przeliczyć na lm, niemniej są liniowo od nich zależne. Postaram się ponowić pomiary nieco później, gdyż teraz nie bardzo będę miał na to czas.
Obrazek
ODPOWIEDZ