Co lepszego od K40M ?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

Co do oskalpowanie diody w K40M?
Czy można zrobić to samemu?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: Mociumpel »

https://farm4.staticflickr.com/3858/150 ... 8c91_z.jpg - takiej wielkiej diody się nie ścina - nie to że jest to jakieś "fopa", wtopa czy niesmak tylko łatwiej wymienić na XHP50.2 z której prawdopodobnie uzyska sie podobny do oskalpowanej wielkości spot. Dodatkowo po skalpie tracisz ok. 20% światła zwiększając 1,5 raza intensywność
Ale ogólnie można.
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

O! to lepiej coś innego. Tylko co?
W tej kwestii, priorytetem jest oczywiście więcej światła i dłuższy zasięg, ale najważniejsze, by zachowane były parametry oddawania prądu, czyli niewidoczny spadek świecenia. K40M świeci tak, jak dawniejsze latarki, im dłużej tym jest coraz ciemniej, aż do rozładowania. Ale i tak trzeba świecić długo, mam na myśli tylko tryb turbo, by było wreszcie widać, że robi się ciemniej. Pod tym względem latarka jest bardzo udana.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: Mociumpel »

dbx pisze: sobota 09 maja 2020, 18:58 priorytetem jest oczywiście więcej światła i dłuższy zasięg
Te dwa parametry nie idą ze sobą w parze - więcej światła uzyskasz np. z diody XHP70.2 która jest nieco mniejsza niż MT-G2 co pozwoli prawdopodobnie zwiększyć nieco zasięg (na czuja 10-15%) i ilość światła o 30-40% na tych samych trybach co obecnie.
dbx pisze: sobota 09 maja 2020, 18:58 ale najważniejsze, by zachowane były parametry oddawania prądu, czyli niewidoczny spadek świecenia. K40M świeci tak, jak dawniejsze latarki, im dłużej tym jest coraz ciemniej, aż do rozładowania. Ale i tak trzeba świecić długo, mam na myśli tylko tryb turbo, by było wreszcie widać, że robi się ciemniej. Pod tym względem latarka jest bardzo udana.
Dioda XHP70.2 ma mniejsze tzw. napięcie przewodzenia - czyli po Kowalskiemu - tam gdzie MT-G2 przy max prądzie miała np. 6,5V to XHP70.2 ma 6V (wartości są od czapy ale maja pokazać o co chodzi) co pozwoli na dłuższe świecenie latarki w trybie turbo zanim zauważysz spadek.
Powyższe to tylko teoretyczna propozycja - nie robiłem tego (nie wymieniałem w tej latarce diody) ale w ogóle to wymieniałem i składałem i skalpowałem XHP50/70.2 przy czym efekty były rózne - najlepiej wychodziło to dla reflektorów OP czyli takich marszczonych, w SMO czyli gładkich lepszym rozwiązaniem byłą mniejsza dioda np XHP35 - dawał często 2-krotny przyrost zasięgu - niestety kosztem mniejszej ilości światła.
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

Wszystko jasne...
potrzeba mi nowej "fabrycznej" latarki. Przeglądałem masę testów i praktycznie wszystkie, które przejrzałem, wykazywały szybki spadek, czasem nawet kuriozalnie szybki, liczony w dziesiątkach sekund. Może przestano produkować takie latarki jakiej chce? Miałem chęć na K70 ale ta właśnie ma szybki spadek. Kupiłbym TN40 ale przestano ją produkować. I tak dalej, etcetera. Natknąłem się na Blitz LR11, ale brak o tym informacji poza sklepami w których jest dokupienia. W danych pisze, że na turbo świeci 1,5 godziny. Skąd wiedzieć czy to prawda. A może świeci tyle na turbo, ale po spadku.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: Mociumpel »

Ale może problem jest w czym innym - prawa fizyki których nie oszukasz - chodzi o to że latarka w trybie turbo ma być używana "krótkotrwale" bo ilość ciepła generowana w niewielkich latarkach powoduje co najmniej dwie złe rzeczy - obudowa staje się gorąca co szkodzi diodzie i sterownikowi prowadząc w dłuższym czasie do ich uszkodzenia - stąd producenci celowo ograniczają czas działania trybu turbo na kilka minut zabezpieczeniem termicznym tzn. osiągasz np. 60 stopni, latarka zbija turbo do trybu niżej lub w lepszych sterownikach obniża co chwila prąd niżej i niżej aż znajdzie taki że te 60 stopni jest utrzymywane stale ...
Zachowawczo przyjmij - na każde 1000 lm potrzeba ok 100g masy latarki aby świeciła długo i nie przegrzewała się. Czyli dla 3000 lm powinna ważyć (bez baterii) ok. 300g czystej masy aluminiowej, dodatkowo najlepiej z żeberkami.
Są więc dwie drogi - albo wybierzesz gigaciężką latarkę która zapewni CI np. te 10 tys lm ciągłe przy wadze 1,5kg albo zaczniesz używać tego co masz rozważnie i zgodnie z tym do czego została stworzona lub rzeczywiście kupisz coś nowego.
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

"zaczniesz używac tego co masz rozwaznie i zgodnie z tym do czego zostałą stworzona"
i tak właśnie jest.
K40M jest używana tak, jak do tego została stworzona. Z pełną rozwagą i pełnym wykorzystaniem jej możliwości. Kiedy idę w teren na poszukiwania lub na zwiad, turbo świeci non stop, bo musi. I świeci długo, tak jak fabryka dała, zgodnie z danymi. Zauważam pewien myk, który wyłania się z tego, co piszesz. Możesz, między słowami sądzić, że oczekuje się, by latarka waliła na turbo przez 1.5 godziny z całej posiadanej mocy...nic bardziej mylnego. Moja ma spadek, ale tak mały i łagodny, że, by go zauważyć trzeba zrobić pomiar, lub świecić pół godziny na turbo, by było widać że świeci słabiej.
Pisząc o spadku, mam na uwadze spadek taki, jak skok z dachu; latarki posiadające np. 11 tys lum po np. półtorej minucie świecenia, spadają' do 6-5 tys by, po wcale długim czasie, znowu obniżyć moc.
Powtórzę, moja latarka jest w zasadzie bez wad, jedyne co jej brakuje, to zasięg, który dla moich potrzeb, mógłby być większy.
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: rafalklis »

Chyba najlepiej poprosić o odpłatną usługę wymiany diody przez kogoś z forum. K40M jest bardzo udany również ze względu na pierścień, o który w nowszych modelach bardzo trudno.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: Dariusz70 »

Sensowny zamiennik diody to SST-70 . Wielkość XM-L2 , parametry lepsze od MT-G2.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

Jak podejść do tematu "skorygowania" fabrycznego spadku w K70? Da się cokolwiek zrobić. by świeciła dłużej na turbo?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: plecho1 »

Jeśli spadek jasności powodowany jest odczytem temperatury to tylko dołożenie dodatkowego radiatora który odbierze ciepło :) Fizyki nie oszukasz, albo lepsze odprowadzanie ciepła albo mniejsza moc bo sprawności diody raczej nie poprawisz.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: Mociumpel »

Nie znam konstrukcji K40 ale można spróbować zwiekszyc "pojemność cieplną" przez upchanie silikonu/termopada pocietego na kostki w obszar między sterownikiem ale ledem - jest on zazwyczaj pusty - zazwyczaj pwoduje to lepszą propagację ciepła do metalu od cześci sterownika i od diody na boki - realnie daje to nieco dłuższy czas działania w turbie (kilkanaście do kilkudziesięciu procent (np. zamiast 2 minuty to 3 minuty ...)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 18 maja 2020, 10:45 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

Jakie baterie do K70 będą najlepsze?
W opisach brak wskazań na ten temat.
Już wiadomo; ...najlepsze, są najlepsze.
:)
Ostatnio zmieniony wtorek 19 maja 2020, 11:43 przez dbx, łącznie zmieniany 1 raz.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: Mociumpel »

Przyjrzałem sie bliżej tej Twojej K40M - tutaj http://budgetlightforum.com/node/34029 pełna recenzja która pokazuje cała latarkę i w częściach (także "rozebrana" co pomaga ew. oszacować co z nią można zrobić) i wniosek - bardzo fajna latara robiona wg starej szkoły czyli pancerna i z dbałością o drobne szczegóły.
Ale mniejsza - tutaj https://farm4.staticflickr.com/3858/150 ... 8c91_z.jpg sposób mocowania diody i jej osadzenia - widać że dostęp jest nie klejony i jedynie kwestia sposobu podmiany diody wchodzi w grę - albo podmiana mniejszej gwiazdki 20/22 z diodą albo reflow czyli wylut MT-G2 i ew. próba wlutowania XHP70.2.
Jest kilku modziarzy - zapytaj w KUPIE/SPRZEDAm/ZLECĘ kto by CI taka usługe wykonał lub uderz ew pierwszy lepszy "adres" - spytaj tego darek.l(małpa)interia.pl gościa ;) na PW czy zrobiłby toto i za ile.
O ile samej podmiany może bym się podjął tak obecnie nie mam możliwości odlutowania i nałożenia - poza tym robiłem to 3 razy w życiu i tylko na własne potrzeby - sa lepsi ode mnie ;)
Ode mnie - ta latara nie wymaga wiele - zarówno sterownik jak i funckjonalnośc od 2014 roku jak wyszła niewiele sie zmieniła - jest nawet dzisiaj bardzo dobra, więc ew. zmiany czegokolwiek poza diodą bym sobie odpuścił.
na oko po wymianie dostaniesz nieco ciaśniejszy spot a zasięg z obecnych 500m podskoczy CI może do 600m więc niewiele ale "optycznie" zyskasz wrażenie że jednak mocniej świeci - wg moich szacunków obecnie w diode idzie 6A co daje ok. 3000lm. taki sam prąd w XHP70.2 / 5000K P2 dałoby ok. 5000 lm - a więc spory przyrost.
dbx
Posty: 76
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 22:52
Lokalizacja: Polska

Re: Co lepszego od K40M ?

Post autor: dbx »

Jak sam zauważyłeś, przyrosty są mniejsze od oczekiwań, a, jak do tego dodać starą i dobrą regułę; po co zmieniać to, co dobre... :)
Dzięki za zainteresowanie, to miłe.
"było edytowane"
ODPOWIEDZ