Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
XDX
Posty: 11
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 17:22
Lokalizacja: POZNAŃ

Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: XDX »

Głowa mnie już boli od ofert i opisów.
Koleżanki (bo i takie chyba są na forum) i koledzy, mam Convoy podrasowanego przez jednego z kolegów z forum.
Chcę zakupić dobre 18650, ale nie wiem jakie polecacie bo Allezło ma tego od groma a każdy chwali swój towar jaki to wspaniały.
Zdam się zatem na Waszą wiedzę, bo niektóre testy w sieci powinno się już zaliczać do wykopalisk, a świat idzie do przodu.
Dodam że ładowarkę mam Intecore
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: plecho1 »

Ogniwo powinno mieć deko większą wydajność prądową niż potrzebuje latarka. Powiedzmy latarka bierze w najwyższym trybie 3A to kup ogniwo mające wydajność 5A. Dodatkowo oczywiście czym większa pojemność ogniwa to dłuższy czas działania. Najlepiej kup coś markowego czyli Panasonic, Sanyo, Sony, Samsung, LG o pojemności 3000 - 3500mAh bo tu raczej pojemność będzie realna a nie jak w chińczykach po 10000mAh. Czasem kupuję rożne graty w BTO, ogniwa też mają i są pewniejsi niż zakupy na Alledrogo :)
andre_2000
Posty: 22
Rejestracja: sobota 28 lip 2018, 11:29
Lokalizacja: Wro

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: andre_2000 »

Witam!

Podłączę się pod wątek. Zakupiłem na portalu a.:
1) Sony 18650 VTC4 2100mAh 30A US18650VTC4 2019; Ogniwa litowo-jonowe nowe (nieużywane) , ale pochodzące z depakietów; Średnia ocena ogniw 5.0, sprzedawcy 99.3%.
2) SONY 18650 VTC4 2,1Ah 30A; Niezabezpieczone ORYGINALNE ogniwo SONY US18650VTC4; średnia ocena 4.84; sprzedawca 99.7%.

Różni sprzedawcy, ale rozumiem, że ten sam model, w drugim przypadku jedynie nie było mowy o roku produkcji.

Testowane pełnym testem Liitokala 500(*) potwierdzają podaną pojemność, ale nieużywane szybko się rozładowują (do kilku dni). W pierwszym momencie myślałem, że problem w chińskim zasobniku, który, być może, robi zwarcie, więc po ponownym ładowaniu zostawiłem w zasobniku bez nakładania pokrywy - to samo. Dobra, był deszcz, zalało i rozładowały się na rowerze(**), więc biorę zapasowe, naładowane, leżące w domu... to samo. Zasobnik nawet nie startuje...

Co ciekawe, w przypadku 2) na 442 oceny pojawia się 5 negatywnych w stylu "Gubią pojemność nieżywane w bardzo krótkim czasie".

I tu pytanie, ja i te pięć osób robimy coś nie tak, źle dobrane aku? Kupując mysłałem, że czym większy max. prąd rozładowania tym lepeiej, tu czytam, że prąd powinien być trochę powyżej (czy min. trochę powyżej?). Nie chce mi się wierzyć, że 400 osób wystawiło komentarz od razu po pierwszym naładowaniu i nie zdążyło zauważyć efektu nie trzymania pojemności. Brak zabezpieczenia?

Kupione po ok. 10 zł/szt.

a.

(*) to moja pierwsza ładowarka, wcześniej ładowałem pakiet podłączając bezpośrednio pod zasilacz z gniazdka 230v, więc nie wiem, czy to normalne, że bez dokładania "przedłużki" na płaskiego plusa ładowarka w ogóle ich nie widzi i nie ładuje?

(**) mój poprzedni chiński tani pakiet, zanim nie umarł, dawał radę z deszczem i śniegiem, choć zasobnik był materiałowy, a nie plastikowy, nie rozładowywał się sam z siebie
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: Mociumpel »

Ktoś od nas z forum sprzedaje ogniwa z pakietów - niestety nie pamiętam, może ktoś podpowie - w każdym razie są pozytywnie oceniane w kategorii cena/osiągi.
realna prawdziwa prawda jest taka że:
1. najprawdziwsze realne pojemności maja ogniwa z dystrybucji oficjalnych np. BTO - niestety dla niektórych są one za drogie - no ale są to "oryginalne oryginały" - Samsungi, panasoniki czy Sanyo
2. allegro czy inne źródła ogniw są "zaśmiecone":
- albo kompletnie nieprawdziwymi produktami
- albo dostawcy wiarygodni są mocno poukrywani i TYLKO wskazania od osób poleconych są wiarygodnym drogowskazem gdzie "jest dobrze"
3. chińskie kierunki też maja podobnie - są produkty podrabiane o niebotycznych parametrach a fejki w realu, są podróbki ale bardzo przyzwoitej jakości i dobrej cenie.

Zanim konkrety - dla własnej "spokojności" wszystko co kosztuje 5-7 złotych lepiej sobie odpuścić, prościej korzystać z aliexpressu i kupić 4-pak i mieć zapas nawet jeśli się nie przyda - nawet dobra podróba z ali nie ma prawa "spuścić" z siebie w ciągu miesiąca więcej niż 10% swojej pojemności gdy jest "nowa" - mam dwa dyżurne 4-paki leżące ze 3 lata na napięciu ok. 3,8V które raz do roku są "odświeżane" (pełny cykl rozładowanie i ładowanie i świecenie 10 minut do opadu napięcia 3,8-3,9V i odstawiane na półkę).
Bocian swego czasu zapodał info jakoby Samsungi wersja 35E (18650) i 50E (21700) były tym co jest topowe jeśli chodzi i wydajność i pojemność - no to jako że jest obeznany w temacie po sprawdzeniu forów różnych przyznałem mu rację i ... kupuję podróbki z Litokajowego sklepa i trzymają parametry a są tanie ;)
Niestety wadą aliexpresa jest czas oczekiwania i zazwyczaj zaniżanie własnych potrzeb (chcemy 2 kupujemy dwa a jak przyjdzie to przydałoby się 4 sztuki ...)
Co do pytania - cena wyższa/niższa na allegro nie jest wyznacznikiem "lepszości/gorszości" jakości wystawianych ogniw - trzeba wiedzieć kto za tym stoi ;) - najlepiej ogólnie omijać allegro w zakresie ogniw depakietowanych - a dlaczego sam już wiesz- ogólnie wygodniej i spokojniej dla siebie samego nie kupować po "największej" taniości odpadów litowych ...
Sposób ładowania z sieci to trochę jak próba jazdy autobusem jako kierowca do sklepu po zapałki - od tego jest rower/hulajnoga ostatecznie samochód - tak się nie robi.
Może też być tak że w zasobniku problemem jest elektronika balansera która "przepuszcza" a nie powinna - niestety tutaj trudno się wyrażać bo zazwyczaj chińskie "wynalazkowe" zasobniki z "wsadzanymi" ogniwami są niereprezentatywne na rynku polskim i raczej trudno o recenzje czy opinie od użytkownika - stąd odpowiedzieć cokolwiek to lepiej nic nie mówić.
Jeśli same ogniwa luzem leżąc "spuszczają się" z energii to oznacza że są do kosza bo w zasobniku to raczej też nie zostaną uleczone.
CO do prądu - nie ma reguły ale jak nas stać to kupuje sie najlepsze co sie da aby potem nie marudzić - tyle w temacie "ściubienia" przykładowo:
https://www.bto.pl/produkt/63133/samsun ... 0mah-liion - ogniwo z oficjalnej dystrybucji - 25/sztuka
https://pl.aliexpress.com/item/32891795594.html - sklep Litojaowy na ali - 18/sztuka
https://pl.aliexpress.com/item/32809438525.html - sklep "podszywający się" - 18/sztuka
Z tych trzech miejsc zarówno oryginały z BTO jak i podróbki (od czasu jak się pojawiły) trzymają parametry (prąd wyładowania plus pojemność) na trwałym poziomie w czasie - i tu pojawia się zaleta Ali - czasem jest promocja i można za 40 zł kupić 4-pak co wychodzi 10 zł/1 sztukę.
Pytanie czy warto kupować allegrowe? to zależy ale ogólnie NIE w szczegółach TAK ale TYLKO od sprawdzonych sprzedawców.
koniec.
andre_2000
Posty: 22
Rejestracja: sobota 28 lip 2018, 11:29
Lokalizacja: Wro

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: andre_2000 »

Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź.

Zacznę od odniesienia się do Twojego posta, później część II ;)

Co do ładowania z gniazda, to w chińskim pakiecie nie miałem wyboru, bo był zgrzany w całość. Po tym jak padł i postanowiłem iść w "firmowe" aku od razu zamówiłem zewnętrzną ładowarkę.

Z proponowanych przez Ciebie aku w tym momencie zamówiłbym bez wahania z BTO, przy tych różnicach w cenach, ew. jeden pakiet "na już" z BTO i drugi Lii, o ile byłby faktycznie w tej cenie promo.

Balanser - nie wiem co do mnie mówisz, ale tu...

CZEŚĆ II.

Tuż po napisaniu poprzedniego posta postanowiłem jeszcze raz naładować aku, żeby sprawdzić jak szybko gubią i się trochę zdziwiłem na starcie. Oto co pokazała Lii:

Napięcie na starcie; opór; ilość prądu podana do naładowania:
1. 4.19V; 58mR; 81mAh
2. 4.20V; 114mR; 371mAh
3. 3.68V; 42mR; 1740mAh
4. 4.20V; 46mR; 52mAh
5. 3.56V; 45mR; 1678mAh
6. 3.12V; 125mR; 2296 mAh
7. 3.00V; 125mR; 2315 mAh
8. 4.20V; 67mR; 1mAh

Ok, z tego wnoszę, że miałem tu jednak cztery wyjęte z zasobnika i kolejne cztery, których przed ładowaniem nie sprawdziłem. No dobra, wsadzam ponownie (aku ponumerowałem i podobierałem w pakiety zgodnie ze stopniem rozładowania) i... nic. Zasobnik nie świeci, lampka tym bardziej. Pakiet nr 2, zasobnik pokazuje trzy zielone diody, lampka ledwo żarzy, żeby po chwili się wyłączyć (zasobnik również).

Sprawdzam ponownie w Lii, naładowane, wkładam do zasobnika, żaden pakiet nie ożywa. Z ciekawości podpinam tę zewnętrzną ładowarkę sieciową... ta pokazuje zieloną diodę, czyli pakiety naładowane.

Podsumowując obie części, rozumiem, że z zakupem aku na razie mogę się wstrzymać i najpierw szukać nowego zasobnika?
Czy w tej kwestii również jesteś(-cie) w stanie coś podpowiedzieć, żeby znów nie brać wynalazku z Chin, czekać pół roku (pierwszy zasobnik w ogóle nie dotarł, drugi szedł w covidowym tempie) i otrzymać bubel? Przypomnę tylko, że pakiet na rower, więc musi dać radę z deszczem i śniegiem.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: Mociumpel »

Myślałem że używasz "spawanego" pakietu z elektroniką balansera (urządzenia do poprawnego ładowania ogniw w pakietach zlutowanych i gotowych) a Ty zapewne korzystasz z czegoś takiego https://pl.aliexpress.com/item/4000324635979.html - o takich rzeczach trzeba pisać aby niepotrzebnie nie tłumaczyć i pisać długich elaboratów - taka informacja upraszcza odpowiedź - stosuj to i cyzeluj pytania do precyzyjnych i krótkich - to bardzo pomaga odpowiadać.
Jeśli masz tego typu zasobnik to dobrze mieć właśnie 4-pak z tej samej serii ogniw - istnieje szansa że sprzedawca wsadza tam z jednej partii wyrobu co z kolei pozwala sądzić że są o podobnych parametrach elektrycznych - oczywiście najlepiej przeprowadzić pomiar i selekcję - wtedy wszystkie "ciągną jednakowo" czyli ogniwa rozładowują się tak samo, a ładowanie i tak przeprowadzasz w osobnej ładowarce więc prawidłowo i jednakowo je "napełniasz"
Jeśli w podobnym zasobniku masz problem na wyjściu z napięciem czy prądem to problem może tkwić w kablach czy nawet pordzewiałych sprężynkach - jeśli oszczędzałeś na zasobniku jak na ogniwach z demobilu to mogłeś kupić śmiecia który po prostu zaczął rdzewieć.Póki co tyle - kup nowy plus ogniwa w 4-paku i używaj, najlepiej z chin bo taniej - EB02 to przyzwoity i tani zasobnik - po 2 latach i tak go pewnie wyrzucisz bo za 40 zł to przyzwoity ale mimo wszystko przeciętne pudełko ...
I na koniec - gdybyś zaczął od podstaw tobyś miał konkrety zaraz w drugim poście - pilnuj tego a życie będziesz miał prostsze ...
andre_2000
Posty: 22
Rejestracja: sobota 28 lip 2018, 11:29
Lokalizacja: Wro

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: andre_2000 »

Przepraszam za brak precyzji, nie ma na ten temat takiej wiedzy, jak Wy. Pisząc o zasobniku miałem na myśli konkretnie ten: https://www.aliexpress.com/item/4000228 ... 4c4d6cKTe1

Aku, teoretycznie, zgodnie z zapewnieniem sprzedawców, były dobierane właśnie tak jak piszesz. W uwagach do zamówienia zaznaczałem, zgodnie z prośbą, że będą pracować w pakiecie.

Zasobnik - rozumiem rdzewienie, gdybym przejechał na nim rok w zmiennych warunkach pogodowych, ale pierwszy przypadek rozładowania się nieużywanych aku nastąpił, gdy nowy zasobnik leżał w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Po tym ponowiłem próbę i z w związku z powtórką samoczynnego rozładowania zamówiłem inny pakiet u innego sprzedawcy, sądząc, że wina leży w aku.

Dziś pierwszy raz zdarzyło się tak, że lampka w ogóle przestała reagować na zasobnik.

Czy mam jakąś alternatywę dla zamawiania tego EB02 z ali, tak, aby nie czekać 2-3 miesięcy i jednocześnie mieć większą pewność, że nie będzie powtórki z rozrywki?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: Mociumpel »

Nie wiem - nie używam zasobnika, EB02 ściągałem kiedyś dla znajomego do takiego światełka http://kaidomain.com/bike-lights-and-bi ... Bike-Light no ale potrzebował do szybkiej jazdy w terenie - ogólnie obecne rozwiązania typowo latarkowe na jedno ogniwo pozwalają na bezpieczna jazdę np. 900 lm do 4h, potem wymiana i tak 16h - tak więc nie widzę potrzeby. Zawsze w wersji hardkor możesz po prostu owinąć zasobnik w worek i obwiązać gumką - mało estetyczne ale mocno szczelne rozwiązanie.
Zasobniki są zazwyczaj dla NAPRAWDĘ bardzo wymagających użytkowników lub trekkingowych globtroterów.
W Polsce to jedynie allegro i trochę analizy i porównań z forumami i testami na jutubie - może kto inny doradzi w tej kwestii.
andre_2000
Posty: 22
Rejestracja: sobota 28 lip 2018, 11:29
Lokalizacja: Wro

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: andre_2000 »

obecne rozwiązania typowo latarkowe na jedno ogniwo pozwalają na bezpieczna jazdę np. 900 lm do 4h, potem wymiana i tak 16h - tak więc nie widzę potrzeby
Latarkowe miałem, problem polega na tym, że takie "lampki" sprawdzają się w lesie, ale nie w ruchu publicznym, bo po prostu oślepiają (tak, próbowałem kolimatory i sztuczne daszki z odcięciem).

Moja lampka wymaga zasilania DC5525 8.4V/9W 18650 min. 4400mAh, stąd pojedyńczego aku i tak nie włożę.

Poczekam jeszcze, czy ktoś ma pomysł, sam też poszukam na innych forach, bo taki sam EB02 z allegro, to dokładnie 2x tyle, co z Chin.

a.

ps. wyszło, że chiński pakiet "solarstorma" za kilkadziesiąt zł dał radę dwa lata w deszczu i śniegu, a teraz już wydałem 140 zł, a efektu od pół roku nadal brak :(
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: Mociumpel »

Nie wiem i nie wnikam w jaki sposób używałeś latarki z TIR-em ale oślepianie przy dobrej soczewce jest minimalne - to tylko kwestia technicznego dopracowania i stopnia skupienia (10-15 stopni uważam za poprawne i skuteczne) ustawienia "odpowiednio w dół" - takie coś realizuję np. na tym viewtopic.php?f=2&t=24223 gdzie 1 ogniwo ma prawie 5000mAh - stąd bez pakietowych dziwadeł, na jednym ogniwie realizuję to co Ty na nieporęcznym pakiecie ...
A trzeba było zapytać nas o poradę ;)
PS - nawet na "skakającym" po nierównościach samochodzie z dobrym refem czy soczewką ref lata góra dół i oślepianie co jakiś czas jest możliwe - więc nie widzę problemu że czasem jakaś "strużka światła" śmignie komuś po oczach, szczególnie gdy przedni amor pracuje - to nie adaptacyjne refy więc nie ma co przesadzać ...
andre_2000
Posty: 22
Rejestracja: sobota 28 lip 2018, 11:29
Lokalizacja: Wro

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: andre_2000 »

Mociumpel pisze: poniedziałek 13 lip 2020, 23:12 Nie wiem i nie wnikam w jaki sposób używałeś latarki z TIR-em ale oślepianie przy dobrej soczewce jest minimalne
Mimo wszystko uważam, że lampy typowo rowerowe z StVZO pozwalają połączyć daleki dystans świecenia z nieoślepianiem jadących z naprzeciwka. Sam jestem ślepak, więc zwracam bardzo uwagę na innych walących mi diodą prosto po oczach.
na jednym ogniwie realizuję to co Ty na nieporęcznym pakiecie ...
Sęk w tym, że pakiet już miałem po chińskim X3 i umarł on... dokładnie dzień po zamówieniu "drogowej" lampki z odcięciem. (*)
A trzeba było zapytać nas o poradę ;)
Czytałem Was, stąd odejście od gotowego, taniego, chińskiego pakietu na rzecz zasobnika z aku kupowanymi w PL. Pomysł o kupnie aku "nowych z demontażu" również nie był własny, pojawiał się w dyskusjach, jako dobry, ale tańszy odpowiednik.
PS - nawet na "skakającym" po nierównościach samochodzie z dobrym refem czy soczewką ref lata góra dół i oślepianie co jakiś czas jest możliwe
Lampka z diodą u góry obudowy zamiast na wprost ustawiona pod ukosem w górę też będzie oślepiać ;)

a.

(*) to jest jakieś fatum z tą nową lampką, bo jak nie zaginione dostawy z Chin, to wadliwy egzemplarz i walka ze sprzedawcą, nie najlepiej wybrane aku, a teraz uszkodzony, praktycznie nowy, zasobnik... gdyby nie fakt, że zdążyłem raz zobaczyć, jak to świeci i zainwestowałem już "trochę" kasy, to poddałbym się trendowi na convoye...
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: plecho1 »

Wielu ludzi tu doradza na podstawie własnych doświadczeń i nie wszystko co im pasuje musi nam pasować. Latarka z odbłyśnikiem czy nawet z wąską soczewką zawsze będzie wypuszczać pewną część światła szerzej ale mamy też możliwość zejść z mocą wybierając niższy tryb. Możliwe że dobrym kompromisem był by tu jakiś zoom bo ten typ latarki miał by bardzo wyraźne odcięcie a i moc znacznie większą niż lampki rowerowe tylko dobry zoom to jednak kolejny niemały wydatek :)
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Jakie ogniwo 18650 do latarki ?

Post autor: murgrabia1410 »

Zoom na rower jedynie jako długie. Ma za duże odcięcie.
ODPOWIEDZ