Przerobienie 3xR14 na 2x18650

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Przerobienie 3xR14 na 2x18650

Post autor: ____michal »

Witam serdecznie wszystkich pasjonatów światła :)
Pomimo wykształcenia trochę związanego z techniką/elektryką z bawieniem się w "małe laboratorium" mam sporatyczną styczność.

Chodzi mi po głowie pomysł przerobienia zasilania latarki,.
Oryginalnie zasilanej z 3 baterii R14, połączonych szeregowo. Źródło to 1 dioda Cree-XML T6.
Biorąc pod uwagę większa wygodę używania ogniw 18650 niż R14, zrobiłem małą przeróbkę (koszyczek w miejsce 3xR14) na zasilanie z jednego ogniwa 18650. Wg. pomiarów luxomierzem jest zdecydowanie lepiej niż na oryginalnym zasilaniu. Prąd przy zasilaniu z 18650 (kupione od kolegi z forum z Piaseczna) to 1,8A, na bateriach było zdecydowanie mniej.
Idąc za ciosem myślę o zasilaniu z dwóch ogniw połączonych równolegle.
Wytoczyłbym dłuższy koszyk, połączył ogniwa do siebie minusami (jakąś metalową pastylką pomiędzy gniazdami).
Ładowanie w standardowej ładowarce, wyjmując z koszyka ogniwa.
Przy plusach ogniw w gniazdach sprężynki.
Kombinuje jeszcze jak sprytnie poprowadzić przewód od "-" ogniw do zewnętrznej części koszyka. oraz jak połączyć plusy ogniw.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie, ostrzeżenia przed błędami.
jakiego metalu najlepiej używać w elementach (sprężynki, zewnętrzne bieguny koszyka dotykające biegunów w obudowie latarki)? Mosiądz, miedź, aluminium?
Jakaś wskazówka co do przekroju przewodów?

A może kombinuje za bardzo i są dostępne jakieś gotowe tego typu układy, które mógłbym wpasować w miejsce 3xR14? W sklepach widziałem tylko koszyki na 2x18650 równolegle ale obok siebie nie jedno za drugim.


pozdrawiam
michał
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Co to za latarka?
Podeślij jakieś zdjęcia żeby można było sobie wyobrazić mniej więcej jak to jest zrobione.
Zasilanie z ogniw równolegle to martnotrastwo w takiej dużej latarce.
Przy zasilaniu szeregowym wykorzystasz potencjał obudowy, baterii i mniej kombinacji z wdrożeniem takiego ułozenia.
Wystarczy jakaś plastikowa rurka centrująca ogniwa i nowy sterownik zasilany z 2 lub więcej ogniw.
Idealny będzie AX2003 3A max w diode.
Pozdro również Michał
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Post autor: ____michal »

Dzięki za szybką odpowiedź.
latarka podwodna:
http://tecline.com.pl/Latarka-LED-US-15 ... 3493).aspx

W sumie też nad tym myślałem żeby połączyć szeregowo i jakoś napięcie obniżyć tylko nie bardzo miałem pojęcie, ze można takie gotowe układy kupić.

Nie zależy mi kompletnie na żadnych funkcjach dodatkowych typu 70/50/30%.
Po prostu chciałbym dostawać dobry prąd na diodę, teraz przy 1,8A jest naprawdę zadowalająco no ale 2-2,5A bym nie pogardził :)
Czy jest szansa na podłączenie sterownika nie zależnie w sensie żeby był przy "pakiecie" ogniw a nie przy diodzie w latarce? Mimo wszystko chciałbym zachować możliwość awaryjnego wrzucenia 3xR14.
Ostatnio zmieniony czwartek 03 sty 2013, 19:33 przez ____michal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

No nie przerabiaj w żadnym wypadku... Tylko popsujesz, toć to latarka-ideał. W końcu jak chcesz uzyskać wynik lepszy niż 1500 lumenów z jednej diody przez 4 i pół godziny? :twisted:
Pozdr.
Pikom
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Post autor: ____michal »

Pikom pisze:No nie przerabiaj w żadnym wypadku... Tylko popsujesz, toć to latarka-ideał. W końcu jak chcesz uzyskać wynik lepszy niż 1500 lumenów z jednej diody przez 4 i pół godziny? :twisted:
hehe no faktycznie nie spojrzałem na to z tej strony :)
Wschodni producenci mają widać fantazje ;)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Na każdym sterowniku masz straty.
Na tym fabrycznym przypuszczam że największe.
Na dobrych sterownikach masz straty do max 10%.
2 sterowniki jeden przy bateriach a 2 fabryczny nie mają sensu dlatego że ten fabryczny i tak nie puści większego prądu, a straty tylko bd większe.
Wywal fabryczny sterownik i wsać ten na AX2003 + do tego ogniwa szeregowo.
W trybie max poświeci 1.5 godziny w trybie 30% 4.5 .
Teraz prawie każdy sterownik ma tryby i ciężko dostać taki bez.
Możesz sobie ustawić na sterowniku np brak pamięci trybów i 2 tryby Hi i medium.
Wtedy latarka zawsze startuje z max trybu a po szybkim dwukliku dopiero przeskakuje na niższy.
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Post autor: ____michal »

Pytanie gdzie szukać takiego gotowego sterownika?
Szukając po "AX2003" nie wiele znajduje opcji zakupu.

Patrząc po parametrach ok wydaje się być:
http://www.intl-outdoor.com/xml-multice ... p-361.html

W Polsce mozna cos takiego kupić? Na allegro znalazłem coś takiego ale pod jedno ogniwo
http://allegro.pl/sterownik-driver-led- ... 35156.html

Dziś jeszcze raz zajrzę do wnętrza latarki ale wydaje mi się, że tam nie ma żadnego sterownika...
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Zapytaj użytkownika upek.
Tydzień temu u niego kupiłem ten driver.
Żeby wymienić sterownik musisz rozkręcic głowice na części pierwsze.
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Post autor: ____michal »

Więc wygląda to tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

czyli szukam sterownika na plytce o srednicy 17mm...
Ostatnio zmieniony wtorek 08 sty 2013, 18:29 przez ____michal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Witaj,

Czy na 4-tym zdjęciu to druga strona tego "czegoś" z 1-go zdjęcia? Cokolwiek by to nie było to na pewno nie jest sterownik.
____michal
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 03 sty 2013, 10:38
Lokalizacja: w-wa

Post autor: ____michal »

Zbychur pisze:Witaj,

Czy na 4-tym zdjęciu to druga strona tego "czegoś" z 1-go zdjęcia? Cokolwiek by to nie było to na pewno nie jest sterownik.
Zgadza się.
Jak pisałem wcześniej, nie ma zadnego sterownika, plytka z jakims rezystorem.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

To teraz sobie ustal z czego chcesz zasilić diode.
Ja ci proponuje 2 ogniwa szeregowo i wspomniany przeze mnie driver.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

____michal pisze:Wschodni producenci mają widać fantazje
a sprzedawca jeszcze większą. Nie bądź zły przyjacielu, ale ta latarka to jedno wielkie oszustwo, zwłaszcza cenowe. Chyba, że to za te 200m zanurzenia :mrgreen:

To co napisał smokuxx1987, będzie najlepszym rozwiązaniem jeżeli idzie o 2 ogniwa. Pytanie tylko czy się zmieszczą?

Jeśli natomiast idzie o jedno ogniwo to sterownik najlepiej taki http://allegro.pl/sterownik-driver-led-2-8-4-5v-2-8a-konfigurowalny-i2911435156.html

To nasz forowicz o lokalnym niku Greg, z nim dogadasz się co do trybów lub możesz sam je ustawiać zworkami, twój wybór. Mogą być tylko 2, ale jeden słabszy musisz mieć, bo przy wyższym prądzie w pomieszczeniu zamkniętym możesz sobie poparzyć paluchy :) Pasuje w Twoją pigułę bez toczenia i kombinowania.

Kolejna sprawa, to dioda, osobiście bym ją wymienił, jeśli chcesz tam puścić większy prąd, dlatego, że podłoże na zdjęciach wygląda na typowo chińską taniochę i obawiałbym się o odprowadzanie ciepła, poza tym w takich konstrukcjach najczęściej montowane są diody o obrzydliwie zimnej barwie. (no chyba, że ktoś taką lubi)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Zbychur pisze:/.../ cenowe. Chyba, że to za te 200m zanurzenia/.../
no niestety, sprzęt z etykietką "nurkowy" jest zagadkowo droższy niż bez etykietki. Dlatego część rzeczy kupuje się np. w Castorama diving shop (np. sekatory) :-)
Inna sprawa, że akurat światełka muszą być naprawdę dobrze zrobione, żeby woda pozostawała na zewnątrz.

Dzięki za "wiwisekcję" lampki.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Frogman
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Frogman »

Też zastanawiałem się nad kupnem tej latarki (nawet założyłem dzisiaj nowy wątek na ten temat w dziale latarek podwodnych). Te 1500 lumenów wygląda zachęcająco, ale bardzo podejrzanie. ____michal rozumiem, że jesteś w posiadaniu takiej latarki? Jak z jakością wykonania? Warto kupić ją do zmodowania?
Jeśli chodzi o zasilanie zostawiłbym oryginał - baterie albo akumulatory R14, z racji dostępności w różnych zakątkach świata.
Drugą alternatywą jest KXmax grallmarine. Firma pewna, parametry realne, ale cena trochę wyższa. A i tak musiałbym trochę podłubać bo chciałbym cieplejszą barwę diody i szerszy kąt świecenia.
ODPOWIEDZ