latarka nurkowa TECLINE LED US-15

Strefa mokra... ;)
Frogman
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Warszawa

latarka nurkowa TECLINE LED US-15

Post autor: Frogman »

Witam "Światełkowiczów"! Od pewnego czasu obserwuję wasze forum i widzę sporo wartościowych merytorycznie wypowiedzi, dlatego zdecydowałem się przyłączyć!
Mam pytanie dotyczące latarki wymienionej w tytule, tj. TECLINE LED US-15. Dostępna jest na aukcji:
http://allegro.pl/latarka-tecline-led-u ... 49619.html
Czy ktoś się orientuje co to za zwierze? Z opisu wygląda nieźle (znalazłem ją też na zachodnich stronach i dane się potwierdzają), aczkolwiek trochę nie chce mi się wierzyć w te 4,4 godziny przy mocy 10W (na mój rozum to by dało pojemność baterii ok.10Ah).
Czy myślicie, że tam jest jakiś driver?
Co tam może siedzieć za dioda - chodzi mi o ewentualną podmianę na jakąś bardzo ciepłą o szerszym kącie - ewentualnie wywalenie lustra i wstawienie kolimatora.
Proszę o opinie. Pozdrawiam
zabol
Posty: 85
Rejestracja: środa 25 cze 2008, 18:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: zabol »

Parametry wyssane z palca albo jeszcze z czegoś innego:)
Zakładając, że włożysz dobre baterie, 10W będzie miała przez pierwsze kilka minut, a potem będzie tylko mniej i żaden driver nic tu nie pomoże....
Zakładajac, że dobra bateria R14 może mieć z 6Ah i to przy małym prądzie....albo inaczej...10W przez 4,4 godziny to 44Wh...DURACELL Ultra dobija do 8Wh... x 3 w latarce to max 24Wh... czyli połowa tego co obiecuje producent...jeśli jest tam jeszcze jakiś driver to straty na nim jeszcze pożerają część energii...

No i te 1500lm to są chińskie lumeny...jakieś takie o połowę słabsze:)
A biorąc pod uwagę mocno optymistyczne podejście do rzeczywistości w opisie latarki, trochę bałbym się o jej wodoszeczelność...
Z drugiej strony body wygląda solidnie i jeśli tak jest zrobione to może być fajna baza pod modyfikacje...zasilanie 2x18650 + dobry driver i faktycznie będzie z tego 900lm przez 2 godziny a potem jeszcze trochę słabego świetlikowania...
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Frogman
Posty: 5
Rejestracja: piątek 04 sty 2013, 17:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Frogman »

Nie chcę myśleć z czego to może być wyssane...
Dzięki Zbychur za linka - przegapiłem.
Zakładam oczywiście modyfikację, ale akurat zasilanie wolałbym pozostawić oryginalne. Podepnę się pod tamtą dyskusję.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ze względu na bardzo niską wagę bez baterii (3 x R14) idealnie nadaje się do podróżowania samolotem
To już mówi samo za siebie :D
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

Witam wszystkich serdecznie.
Podpiąłem się pod ten temat, gdyż problem dotyczy tej latarki.
Ostatnio podczas nurkowania zalała mi się niestety słoną wodą, także sobie można wyobrazić co było w środku. :o Latarka oczywiście nie świeci. Kombinowałem na wszystkie sposoby i udało mi się ustalić że:
-napięcie dochodzące do diody to 2V
-dioda, przy sprawdzaniu miernikiem leciutko się żarzy.
Co może być popsute? sama dioda czy też elektronika?
Czy w takiej sytuacji opłaca mi się ją naprawiać i czy ktoś by się tego podjął?
Jeszcze jedno, odbłyśnik też oberwał-zeszła cała galwaniza. Czy ma ktoś może możliwość naprawy albo dostęp do takich odbłyśników?
pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Witaj.

W tej latarce cała elektronika kończy się na diodzie oraz rezystorze który ogranicza prąd jaki idzie w diodę.

Można ją bardzo łatwo naprawić. "Sterownik" czyli ten rezystor wymienić na np, sterownik nanjg 105c 2,8A.

Trochę gorzej z reflektorem, przydały by się jego dokładne wymiary to możliwe, że uda się coś dobrać w zastępstwie, lub popytać kogoś od regeneracji powłok odblaskowych - chociaż to może być mało opłacalne.

Czy aktualnie jesteś w UK?
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
daro76
Posty: 12
Rejestracja: środa 14 maja 2014, 19:11
Lokalizacja: uk

Post autor: daro76 »

Tak, mieszkam w uk. Gdzie mógłbym kupić taki sterownik? Czy dioda jest również spalona?
Co do reflektora to myślałem że jak będę w Polsce to oddałbym go do galwanizerni. Pracowałem w firmie produkującej lampy i oddawaliśmy całe korpusy do galwanizy, tylko nie wiem czy to zda egzamin. wydaje mi się że ta powłoka która się rozpuściła to właśnie coś takiego.
Darek
Jeszcze jedno: żeby wyciągnąć sterownik to muszę odkręcić taki aluminiowy pierścień z dwoma dziurkami? Strasznie mocno siedzi -jakby był przyklejony
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Sterownik: http://www.fasttech.com/products/1186301
Dioda (tak dla bezpieczeństwa lepiej kupić w razie jak by ta oryginalna nie była sprawna lub padła za jakiś czas) http://www.fasttech.com/products/0/1000 ... 0k-neutral
Sklep z chin, trzeba będzie poczekać około 3 tygodni, w Polsce też możesz kupić (mam takie, mogę wspomóc ;))

Lutownice masz? Będzie niezbędna do wymiany.

Piszesz, że dioda się lekko zaświeciła pod miernikiem więc powinna być sprawna.

Powłoka w reflektorze na 99% jest nakładana galwanicznie, więc pewnie zdało by to egzamin, taka regeneracja.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
s-e-b
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 29 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Post autor: s-e-b »

Dzień dobry Wszystkim. Jestem kompletnym lajkonikiem w kwestii elektroniki i liczę na Waszą pomoc.

Nie chciałem zakładać nowego tematu bo dotyczy to latarki US-15 - chyba, że Moderator ma inne zdanie to proszę o przeniesienie.

Do rzeczy - mam 2 latarki zasilane aku Eneloop HR-3UTGB 1.2V w plastikowych adapterach. Na zewnętrznej części głowicy jest gwint i dyfuzor bieli - obie wykorzystywałem jako oświetlenie do GoPro. Ostatnio jedna z nich przestała normalnie świecić, a tylko się "tli", latarka nigdy nie zalana. Pomijając fakt, że te aku to samo zło i pewnie sam przyczyniłem się do uszkodzenia tej latarki chciałbym Was zapytać co można z nimi zrobić / naprawić / przerobić i za ile $ ? Kto się tego podejmie ?

Z góry serdecznie dzięki za jakąkolwiek pomoc.
Ostatnio zmieniony czwartek 29 gru 2016, 22:32 przez s-e-b, łącznie zmieniany 1 raz.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Właśnie naprawiłem jedną taką: po włożeniu dwóch 26650 zamiast trzech R14, dioda "błysnęła i umarła". Nowa XM-L na podłożu 16mm załatwiła sprawę, nie zmieniałem sterownika.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ